reklama

Vychází Android 13 Beta 2, nejen Pixely mohou testovat aktualizováno

Vychází Android 13 Beta 2, nejen Pixely mohou testovat [aktualizováno]
2022-05-12T04:30:53+02:00
• 12. 5. 2022

Zdroj: Dotekomanie.cz

Aktualizováno 12. 5.

Google vydal druhou beta verzi Androidu 13, kde mezi novinkami lze najít například modifikované gesto zpět a další rozšíření a modifikace. Druhá beta je k dispozici pro Pixel smartphony, ale tentokrát jsme se dočkali rozšíření testování i na další zařízení, byť na ně míří první beta. U jednotlivých výrobců lze najít návody k instalaci pro testování nadcházející verze Android:

Aktualizováno 26. 4.

Po více než měsíci od uvedení druhé developer preview verze Androidu 13 zde máme první veřejnou beta verzi pro smartphony Pixel od Googlu. Dá se očekávat, že se co nevidět ohlásí ostatní výrobci, kteří umožní testovat tuto nejnovější verzi systému na vybraných zařízeních. V následující době nás čeká ještě několik beta verzí, přičemž finální stabilní Android 13 je očekáván někdy v září či v říjnu. První beta je dostupná pro modely Pixel 4 a novější, přičemž je nutné se přihlásit do beta programu skrze speciální stránku.

Aktualizováno 17. 3.

Skoro po měsíci jsme se dočkali druhé developer preview verze Androidu 13, která je určena jen pro vývojáře. Příště se již dočkám veřejné beta verze pro majitele Pixel smartphonů. DP2 obsahuje několik vylepšení, jako je například možnost odebrání oprávnění samotnou aplikací, pokud je již nepotřebuje. Také je obsažena podpora pro Bluetooth LE Audio a MIDI 2.0. Aktuálně je Android 13 DP2 určen pro zařízení Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a, Pixel 5, Pixel 4a, Pixel 4 XL a Pixel 4.

Původní článek 11. 2.

Google aktuálně dokončuje Android 12L, který bude zanedlouho uveden pod označením Android 12.1. Ten je spíše zaměřen na optimalizaci pro tablety a ohebná zařízení. Zatímco společnosti připravují a postupně uvolňují aktualizaci na Android 12, Google nelení a představuje Android 13 Developer Preview.

Vychází Android 12L beta 3

Android 13

Developer preview znamená, že se jedná o verzi čistě pro vývojáře. Dnes zde máme první vydání, přičemž v březnu se dočkáme druhého. Na duben je naplánováno uvedená veřejné beta verze. Následně budou k dispozici tři aktualizace a poté bude následovat stabilní verze. Android 13 Developer Preview je k dispozici v tuto chvíli pro smartphony Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a (5G), Pixel 4a, Pixel 4 XL a Pixel 4.

unnamed 2 1578x360x

Zdroj: Google

Google se opět zaměřuje na zvýšení zabezpečení a lepší ochranu osobních informací. Například se nabídne nový nástroj pro sdílení fotografií a videí do dalších aplikací, přičemž nebude potřeba, aby aplikace dostala kompletní přístup ke všem souborům na zařízení. K dispozici bude nové oprávnění pro WiFi, které nebude obsahovat možnost přístupu k poloze.

final 62054948844766008ad1aac5 627419 432x912x

Zdroj: Google

Nově si budeme moci vytvořit i dlaždice pro rychlé nastavení, takže uživatelé nebudou závislí jen na přednastavených. Dojde také na rozšíření dostupnosti dynamických barev. Dost podstatnou novinkou je možnost nastavení jazyku pro konkrétní aplikaci. Systém tak můžete mít v češtině, ale například u Youtube nastavíte angličtinu.

image1 1153x841x

Zdroj: Google

Také se vývojáři zaměřili na grafiku, kde se nabídnou programovatelné objekty RuntimeShader s chováním definovaným pomocí jazyka Android Graphics Shading Language (AGSL). Také dochází k rozšíření Project Mainline. K dispozici jsou nové moduly, například pro Bluetooth, UWB a další.

Rozhodně se nejedná o výčet všech novinek a postupně se budou objevovat další. I tentokrát můžete očekávat, že budeme vydávat minisérii věnovanou změnám v Androidu 13.

Zdroje: android-developers.googleblog.com, androidpolice.com, engadget.com, droid-life.com, androidpolice.com, gsmarena.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim