Google Mainline se rozšíří o ART modul

Google Mainline se rozšíří o ART modul
2020-11-25T13:30:47+02:00
• 25. 11. 2020

Zdroj: Google

Google se čím dál více soustřeďuje na naporcování mobilního operačního systému Android. Cíl je poněkud jednoduchý –  mít možnost aktualizovat součásti rychlejší cestou než vydáváním kompletně nové verze systému. První se tak začalo dít u aplikací, které se přesunuly do Obchodu Play, tedy i ty systémové nebo základní. Následně byl představen projekt Treble, který umožňuje provádět aktualizace s menší závislostí na dodavatelích hardwaru a jejich ovladačů. Poslední novinkou je projekt Mainline, díky kterému může provádět aktualizace některých součástí systému Android nezávisle na výrobci smartphonu. Do Mainline přibude nový modul, konkrétně půjde o ART.

ART aktualizace přes obchod Play

Mainline přináší obrovskou výhodu pro Google, jelikož může aktualizovat některé součástí systému přímo přes Obchod Play bez nutné spolupráce s výrobcem mobilu nebo dodavatelem hardwaru. Již nyní jsme zaznamenali několik takových aktualizací, přičemž se většinou týkají bezpečnosti, případně modifikací, které nepocítí přímo uživatel. Nedávno byl projekt Mainline rozšířen o mnoho modulů a jak je vidět, Google chce více možností.

Součástí systému Android je také Android Runtime (ART), což je běhové prostředí, které se stará o překlad instalovaných aplikací do strojového kódu. Bez této součásti byste nemohli jen tak instalovat a následně spouštět aplikace. Pro aktualizaci ART musel vždy Google vydat novou verzi systému, což je i v dnešní době problém, zejména z pohledu, jak se k aktualizacím staví výrobci zařízení. Google se tak rozhodl, že ART bude novým modulem projektu Mainline, díky čemuž bude moci provést aktualizaci velmi rychle. Teoreticky se můžeme dočkat velmi rychlých oprav, případně nových možností, optimalizace atd.

android q project mainline 1024x585x

Zdroj: venturebeat.com

Sice mnoho uživatelů nepozná nějak dramaticky změny, ale rozhodně se jedná o krok správným směrem. Bohužel tato novinka se neobjeví jen tak brzy. ART v podobě modulu Mainline se nabídne až s Androidem S (12), takže až zařízení od této verze budou disponovat možností aktualizace ART přes Obchod Play.

Otázkou je, kam až Google zajde v rámci projektů Treble a Mainline. Možná se jednou dočkáme situace, kdy většina systémových aktualizací bude řešena přes Obchod Play, ale cesta k tomuto cíli bude dlouhá.

Zdroj: xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat