reklama

Novinky v Androidu 13 – zaměřeno na oprávnění a ladění

Novinky v Androidu 13 – zaměřeno na oprávnění a ladění
2022-06-14T08:00:32+02:00
• 14. 6. 2022

Zdroj: Dotekomanie.cz

Android 13 se dočkal už beta verze 3.1, přičemž systém přešel dostavu ladění a optimalizace, proto neočekáváme mnoho novinek pro vývojáře a zřejmě i pro koncové uživatele. I tak se podařilo objevit několik změn, spíše drobnějšího charakteru.

Kontrola oprávnění

Android již nyní obsahuje systém, kdy odebere oprávnění aplikacím, které delší dobu nepoužíváte. O tom jste informováni skrze upozornění. Při opětovném spuštění aplikace se dotáže na udělení oprávnění, pokud je bude potřebovat. Android 13 přidává další novinku týkající se oprávnění. Vzhledem k tomu, že systém nově podporuje oprávnění pro notifikace, budete vyzváni, abyste udělali kontrolu. Jde tak o zjednodušení, abyste nemuseli procházet jednu aplikaci za druhou.

FUv CyKWIAA7hCj 613x1296x FUv EC WUAA51fJ 613x1296x

Zdroj: Mishaal Rahman (se souhlasem)

Grafické hrátky

Google si evidentně hraje i samotným textem, například v nastavení. Sice to není na první pohled patrné, ale při porovnání dvou odlišných verzí je vidět, že došlo na zvětšení textu a také lehkou úpravu rozvržení.

FUv n2JXoAAAkX4 613x1296x FUv oPwXoAIqqMP 613x1296x

Původní vs. nová; zdroj: Mishaal Rahman (se souhlasem)

Widget na baterie

Google přidal také widget na zobrazení baterie. Zatímco není potřeba více zdůrazňovat, kolik energie má ještě mobil, tak v případě připojených sluchátek se to hodí. Zde udělal několik grafických modifikací, díky kterým může být widget o něco menší.

android 13 beta 3 battery widget 1 1080x1080x android 13 beta 3 battery widget 2 1080x1080x

Zdroj: 9to5google (se souhlasem)

Nastavení otisku

Další grafická změna se dotkla nastavení otisku prstu. Jak je vidět, asi muselo dojít na zdůraznění, co uživatelé mají skenovat. Navíc je prostředí o něco tmavší a došlo na změnu umístění tlačítka pro přeskočení.

Android 12 fingerprint registration 400x867x Android 13 fingerprint registration 400x889x

Původní vs. nová; Zdroj: 9to5google (se souhlasem)

Jazyky aplikací

Jednou z největších novinek Androidu 13 je možnost nastavení jazyku pro jednotlivé aplikace, ale jak se již ví, ne všechny toto podporují. V systému tak přibyla obrazovka zobrazující podporované aplikace. Tedy seznam těch, u kterých můžete změnit jazyk na jiný, než je nastavený výchozí.

FUwMfu0WUAE cL4 598x1296x

Zdroj: Mishaal Rahman (se souhlasem)

Přístup k souborům

Google pozměnil, jak mohou aplikace přistupovat k souborům. Mnozí vývojáři již implementovali nové oprávnění, ale bude nějakou dobu trvat, než se dočkáme u většiny aplikací. Pokud ale konkrétní aplikace nepodporuje nové API a pokusí se přistoupit k souborům, k čemuž bude potřebovat oprávnění, budete varování, že umožníte přístup ke všem souborům, jelikož aplikace používá staré API.

FUwkLSKWUAA675H 598x1296x

Zdroj: Mishaal Rahman (se souhlasem)

Systém dále obsahuje drobné grafické změny a modifikace, což více méně dokazuje, že Google bude už jen ladit a optimalizovat celý systém.

Zdroje: androidpolice.com, twitter.com, 9to5google.com, 9to5google.com, twitter.com, xda-developers.com, twitter.com, androidpolice.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat