reklama

Huawei vs. 3DMark – výrobce reaguje na vzniklou kauzu aktualizace

Huawei vs. 3DMark – výrobce reaguje na vzniklou kauzu [aktualizace]
2018-09-12T13:05:56+01:00
• 12. 9. 2018
3

Aktualizováno 12. 9.

České zastoupení společnosti Huawei nám zaslalo oficiální vyjádření k vzniklé kauze kolem výsledků benchmarku 3DMark. Kromě strohého konstatování a vysvětlení, proč jsou výsledky rozdílné, tak jsme se dočkali i pozitivní novinky. Skrytý mód pro navýšení výkonu, který byl zatím ovládán jen systémem, bude k dispozici všem uživatelům s příchodem EMUI 9 na smartphony Huawei a Honor. Kromě toho obě firmy navázaly spolupráci, aby se dospělo k transparentnějšímu testování mobilů. Výsledkem by měly být pevně nastavené normy. Níže si můžete přečíst kompletní vyjádření společnosti Huawei k celé kauze.

Huawei a UL (Underwriters Laboratories, tvůrce 3DMark) vedli tento týden rozsáhlé diskuse o praktikách benchmarkingu a dospěli k pozitivní dohodě o další spolupráci.

Během společné diskuse společnost Huawei vysvětlila, že její smartphony používají plánovací mechanismus zdrojů využívající umělou inteligenci. Protože různé zdroje mají různé potřeby, využívají nejnovější telefony Huawei inovativní technologie (jako je umělá inteligence) k alokaci maximálního výkonu tam, kde ho uživatel právě potřebuje.

Smartphony Huawei detekují porovnávací měření v režimu „Performance Mode“, což je v rozporu s pravidly UL, která vyžadují, aby zařízení spustilo standardní režim, jako by to byla jiná aplikace.

Huawei respektuje právo spotřebitelů volit si, jak chtějí používat svá zařízení a proto poskytne uživatelům otevřený přístup k režimu “Performance mode” v uživatelském rozhraní EMUI 9.0, aby si každý uživatel mohl vybrat, kdy bude využívat maximální výkon svého zařízení.

Huawei a UL také diskutovali o obecné metodologii testování. Obě společnosti se dohodli, že se budou  podílet na vývoji této oblasti a vytvoří normy benchmarkingu, které budou nejlépe splňovat potřeby výrobců, médií i spotřebitelů.

Aby se zabránilo nejasnostem ohledně současných výsledků benchmarkingu se UL a Huawei společně dohodli, že dočasně odstraní srovnávací skóre smartphonů Huawei a obnoví je poté, co Huawei poskytne všem uživatelům smartphonů Huawei přístup k režimu “Performance mode”.

Původní článek 7. 9.

Při koupi nového zařízení nejeden uživatel stáhne speciální testovací aplikaci, která změří výkon třeba smartphonu a vyjádří jej v podobě jednoho nebo vícero čísel. Na trhu najdeme opravdové lamače rekordů, ale z praxe je známo, že nejvyšší číslo neznamená automaticky nejlepší uživatelský zážitek. Na druhou stranu jsou tyto aplikace (benchmarky) stále populární a výrobci je používají pro demonstraci.

Už před pěti lety se ale došlo na to, že výrobci mobilů podváděli v těchto testech, kdy uměle navyšovali výkon zařízení pro specifické benchmarky. Tehdy se kauza točila zejména kolem aplikace AnTuTu, na což se snažili vývojáři zareagovat. Není to tak dávno, co se ukázalo, že i OnePlus si pohrává s úpravou kvůli těmto testům, ale v tomto případě nešlo o nijak velká čísla. Nyní se ale ukázalo, že Huawei (pod který spadá Honor) se soustředil na benchmarky a dost výrazně upravil chování několika modelů.

Huawei podváděl v 3DMark

Společnost UL, která odkoupila Futuremark stojící za benchmarkem 3DMark, zjistila, že několik modelů spadající pod Huawei a Honor jsou upraveny tak, aby dosahovaly v testech vyššího bodového hodnocení. Na tuto skutečnost upozornil web AnandTech, který otestoval Huawei P20. Zjistili, že mobil rozpozná benchmark a dojde k umělému navýšení výkonu. Dokonce se až zdvojnásobí spotřeba. Při testu GFXBench T-Rex bez povolené detekce aplikace byla běžná spotřeba 4,39 W. Se zapnutou detekcí se vyšplhala na 8,57 W. Za normálních okolností dosahoval mobil při benchmarku 66,54 fps, ale po úpravě 127.36 fps, což je značný rozdíl.

Na to zareagovala společnost UL, která nechala prověřit několik modelů společnosti Huawei. V první řadě otestovali mobily běžnou verzí 3DMark, která je dostupná v Obchodě Play. Pak použili interní variantu, která není dostupná veřejně, ani k ní nemají přístup samotní výrobci. Ukázalo se, že mobilní telefony nedokázaly rozpoznat benchmark, proto pracovaly na normální výkon.

Oranžové sloupečky ukazují výsledky interního testování mobilů, zatímco tmavé reprezentují skóre dosažené u veřejné verze. Rozdíly v hodnocení jsou až 47 %. V důsledku tohoto zjištění společnost UL odstranila smartphony Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 a Honor Play z výsledkových listin.

Společnost Huawei se hájí tím, že touto úpravou chce ukázat, čeho jsou zařízení schopná. Na to reagovala společnost UL, že jejich benchmarky mají být provozovány jako běžné aplikace a mobilní telefony nemají obsahovat podobné úpravy. Huawei totiž používá skrytý výkonnostní mód, který se aktivuje dle požadavků samotného výrobce. Pokud by se ale jednalo o dostupnou funkci, kterou si může uživatel aktivovat v případě potřeby, nevadilo by to společnosti UL (zde ale předpokládá, že speciální mód je standardně vypnutý).

Celá kauza sice může působit úsměvně a možná by byla i velmi rychle zapomenuta, ale Huawei a Honor nyní staví část svého marketingu na novince GPU Turbo. Ta by měla nabídnout lepší herní výkon. Pokud společnost cílí svůj marketing na lepší herní výkon, asi by neměla tak viditelně podvádět v testech výkonu, zejména v takových benchmarcích, které se zaměřují na hry.

Zdroje: androidpolice.com, benchmarks.ul.com, anandtech.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Janek Fanek

7. 9. 2018, 12:17

Nemohu si pomoci, ale takhle se předvádějí i ostatní velcí výrobci, jen dokážou tuto činnost dobře zamaskovat. Další problém je, že řadu výrobců kupující komponenty od někoho jineho vyžaduje možnost zvýšeného vykonu, který ale není nikde uveden ( vyčislen) a tak vzniká marketing výhoda. Otazkou je, proč na tuto skutečnost nereagují výrobci testovacích programů, proč jsou dvojí testovací aplikace, popř proč uživatelé nejsou informováni?

Přemysl Vaculík

VIP 7. 9. 2018, 12:34

Společnost UL vydala zprávu, kde informuje o vyřazení mobilů.

alois navratil

7. 9. 2018, 11:54
Android aplikace

huhlawej je bullshit spatne okopirovanej samsung kterej taky stoji zanic….

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim