Applu hrozí pokuta od EU za nastavené podmínky pro vývojáře

Applu hrozí pokuta od EU za nastavené podmínky pro vývojáře
2024-06-15T17:01:24+02:00
• 16. 6. 2024

Zdroj: Dotekomanie.cz

V tomto roce jsme se dočkali revoluční aktualizace iOS 17.4, která se zejména dotýká samotné EU, tedy uživatelů a vývojářů v EU. Jedna ze změn hlavně dopadá na vývojáře, jelikož mohou používat alternativní platební metody ve svých aplikacích a také alternativní obchody. Nemusí nutně vydávat své aplikace v AppStore. Již nyní se nabízí konkurence pro AppStore, například jde o Aptoide. Ukazuje se ale, že Apple za své nastavení podmínek bude čelit problémům.

Apple bude muset změnit pravidla

Apple sice umožnil, aby vznikaly alternativní obchody, ale nastavil poměrně přísná pravidla a hlavně poplatky. Jakmile aplikace překročí milion instalací, tak za každou další musí vývojář zaplatit 0,5 eura. Je zde několik pravidel a podmínek, ale naštěstí Apple vydal kalkulačku, aby si vývojář mohl propočítat, kolik ve výsledku bude platit. Ve výsledku tak může zjistit, že například využívat alternativní obchod se nevyplatí a raději zůstane v AppStore.

Právě samotný poplatek je za používání systému a služeb Applu, ostatně je nazván jako Core Technology Fee (CTF). To se ale dostalo do pozornosti EU a i samotní vývojáři vyslovili pochybnosti. Dle dostupných informací od zdrojů, které jsou obeznámeny s aktuálním vyšetřováním EU, tak dojde k rozhodnutí, že Apple s těmito podmínkami porušuje pravidla DMA (Digital Markets Act), což je legislativa nastavující pravidla.

Apple iPhone 15 Pro iOS 6000x3368x

Zdroj: Dotekomanie.cz

K oznámení rozhodnutí by mělo proběhnout v dohledné době a EU by měla vyzvat Apple ke změně těchto pravidel. Pravděpodobně půjde o snížení nebo úpravu. Není jisté, jestli poplatek zmizí kompletně, nebo dojde k přenastavení jeho uplatňování. Apple bude mít čas na reakci, ale pokud nevyhoví rozhodnutí, může čelit pokutě.

Apple ale nebude sám. Údajně i Meta bude čelit rozhodnutí EU o porušení DMA kvůli svému předplatnému za používání Facebooku bez reklam. Zde ale nevíme, jestli EU vadí nastavení nebo výše. Vše bychom se měli dozvědět velmi brzy, ale i tak společnostem Meta a Apple hrozí vysoké pokuty. Například Apple by čelil pokutě ve výši 50 milionů dolarů za den.

Zdroj: gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat