reklama

Oficiálně: V iOS 17.4 půjde změnit výchozí webový prohlížeč, otevře se NFC a AppStore končí exkluzivita

Oficiálně: V iOS 17.4 půjde změnit výchozí webový prohlížeč, otevře se NFC a AppStore končí exkluzivita
2024-01-25T20:16:14+01:00
• 25. 1. 2024

Zdroj: Apple

Apple je velmi opatrný v tom, koho pustí k jaké části systému iOS, přičemž si klade podmínky i v přístupu k hardwaru. Do této chvíle jsme vždy četli, že není v zájmu uživatelů, aby se jeho systémy otevíraly. Na to ale neslyšela EU a v podstatě donutila Apple ke změnám. Ten nyní koná a přímo iOS 17.4 se otevře více, než by sám Apple někdy chtěl.

Alternativní obchody a další novinky

Apple vydal tiskovou zprávu k nové beta verzi iOS 17.4, která je k dispozici v beta verzi a míří k vývojářům a testerům. Není obvyklé, aby společnost takto komentovala nebo představovala novinky, ale tentokrát jsou velmi podstatné. Systém obsahuje značné množství změn v rozhraní API. Co je ale podstatné, tak jsou změny v distribuci aplikací.

Největší novinkou je otevření systému alternativním obchodům s aplikacemi. Nepůjde ale o stejný systém, jaký je dostupný pro Android. Apple bude mít stále kontrolu nad tím, kdo může vydat alternativní obchod a kdo ne. Vývojáři v podstatě dostanou možnost vytvořit aplikaci, která nabídne správu aplikací a také jejich instalaci.

Dost podmínek se bude týkat samotných vývojářů, a to i aplikací, které budou distribuovány mimo AppStore. I tak Apple varuje, že se nemusí jednat o nejlepší způsob instalace, zejména s ohledem na bezpečnost. Na druhou stranu zavádí nové podmínky. Současně se dozvídáme, že se otevírá NFC pro vývojáře bankovních aplikací a peněženek.

Dále bude možné změnit výchozí webový prohlížeč na jiný než Safari, takže si můžete zvolit například Chrome, Operu nebo jakýkoliv jiný. Navíc samotné prohlížeče konečně mohou používat vlastní jádra a nemusí být závislé na WebKitu od Applu. Aby toho nebylo málo, vývojáři budou moci nabízet alternativní způsoby placení a nebudou se muset spoléhat jen na řešení od Applu.

Apple mění i podmínky pro aplikace v EU, v rámci kterých dojde ke snížení provize o 10 %, v případě prodeje zboží a služeb o 17 %. Současně zavádí poplatek za instalaci aplikace za první rok při pokoření jednoho milníku stažení. Jedná se o zvláštní poplatek za základní technologie a ani není dobře vysvětlen, spíše velmi fádně. Poplatek je stanoven na 0,5 eura, ale bude jej platit vývojář.

Apple EU Digital Markets Act updates infographic 3000x1769x

Zdroj: Apple

Jedná se o hodně změn, ale týkají se jen EU. Nebudou zatím platit nikde jinde. Pro koncového uživatele je spíše podstatné, že webové prohlížeče mohou používat vlastní jádra a že si uživatel bude moci nastavit jiný výchozí prohlížeč. Co se týče alternativních obchodů, tak se možná časem dočkáme něčeho nového, ale podmínky nejsou jednoduché, takže může trvat i nějakou dobu, než se objeví první konkurence pro AppStore. To samé platí i pro bankovní aplikace.

iOS 17.4 bude k dispozici v březnu tohoto roku.

Zdroj: xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat