reklama

Signal zaznamenal 80% nárůst uživatelů, exodus z platformy WhatsApp se ale nekoná

Signal zaznamenal 80% nárůst uživatelů, exodus z platformy WhatsApp se ale nekoná
2021-03-07T09:35:31+02:00
• 7. 3. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

3

Jak jsme vás již na začátku tohoto roku informovali, v rámci komunikační platformy WhatsApp došlo k oznámení změny podmínek na ochranu soukromí. Uživatelé na základě tohoto oznámení začali přecházet na konkurenční platformy Signal a Telegram.

Signal a Telegram zaznamenali příliv uživatelů

IT společnost Wendera provedla analýzu dat souvisejících s používáním platforem WhatsApp, Telegram, Messenger, Telegram a Signal. Podle jejich zjištění sice došlo k přechodu velkého množství uživatelů z platformy WhatsApp na Signal a Telegram, nejednalo se ale o až tak masivní krok, který by měl WhatsApp zásadním způsobem oslabit. Společnost Facebook je známá tím, že shromažďuje poměrně velké množství uživatelských dat. Bez dalšího svolení je sdílí s třetími stranami.

Nejedná se o data typu obsahu konverzací, nebo data z hlasových a videohovorů. Jedná se o tzv. metadata. Ta obsahují například naší polohu, Wi-Fi síť, ke které se uživatel připojuje, nebo to, s kým nejvíce komunikujeme. Sledovací algoritmus navíc sleduje on-line aktivitu uživatele i mimo Facebook. To vše je ale legální činnost, kterou každý uživatel odsouhlasuje při zřizování účtu na Facebooku. Veškeré činnosti, které Facebook v souvislosti s naším sledováním vykonává, jsou zakotveny v podmínkách používání.

Komunikační platforma WhatsApp, tak jak byla navržena, umožňuje bezpečné zasílání soukromých zpráv. Tato komunikace je opatřena end-to-end šifrováním. Tento šifrovací algoritmus zajišťuje to, že obsah zpráv mohou číst pouze dvě komunikující strany a nikdo další. Letos na začátku ledna společnost WhatsApp, která je plně vlastněna Facebookem, oznámila aktualizaci zásad ochrany soukromí a osobních údajů. Ty nově obsahují i využívání metadat s Facebookem. Díky metadatům je možné lépe cílit reklamu. Tato aktualizace, za přispění známých osobností, jako je například Elon Musk, spustila výrazný nárůst uživatelů u konkurenčních platforem. Aktualizované podmínky měly vejít v platnost 8. února 2021. Díky nespokojenosti uživatelů však došlo k odložení na termín 15. května 2021.

Níže je graf, který srovnává počet aktivních uživatelů platforem WhatsApp, Signal a Telegram.

graf c1 1388x493x

Zdroj: Wandera

Další graf ukazuje, využití platforem v průběhu času, po oznámení aktualizace podmínek. Graf ukazuje změnu denního počtu uživatelů k srovnatelnému datu v předchozím roce. Růst uživatelské základny platforem Signal a WhatsApp byl až do začátku roku 2021 v podstatě podobný. Po oznámení aktualizace podmínek však došlo k dennímu nárůstu počtu uživatelů až o 80 %.

graf c2 1440x764x

Zdroj: Wandera

I přesto že Signal zaznamenal výrazný nárůst uživatelů, představuje pouze 2 % denních uživatelů platformy WhatsApp. Z toho je tedy jasně patrné, že uživatelé WhatsApp jen tak neopustí i přes to, že část z nich již ke konkurenci přešla.

Zdroj: Tisková zpráva

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Signál jsem vyzkoušel (a zatím ponechávám vedle whatsappu) v domnění, že zabiju dvě mouchy jednou ranou.
1) Soukromí
2) Mylně jsem se domníval, že s jeho pomocí vyřeším optimálním způsobem náhradu za naprosto tragickou aplikaci ZPRÁVY od Googlu.

Nepochopil jsem, proč se Signál tváří i jako aplikace pro zasílání sms, když to vůbec není pravda.
Skoro nikdo v okolí Signál nemá, takže je mi skoro k p*du.
Jinak co se týká funkčnosti, nemám výhrad, byť komfort obsluhy na propojeném PC je o 200% horší.

Karel Zýbalst

7. 3. 2021, 23:48
Android aplikace

Taky si to myslím. Převážná většina se bez FB a WhatsApp ani nevyse*e, Někteří si instalovali Signál (telegraf) ale WhatsApp si ponechali.

Tak to se dalo celkem cekat… dle me 80% polulace budou ovce, kterym je vsechno jedno…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim