Mobily zvládnou 10Gbps rychlost díky novince Snapdragon X65

Mobily zvládnou 10Gbps rychlost díky novince Snapdragon X65
2021-02-09T15:30:50+02:00
• 9. 2. 2021

Zdroj: Qualcomm

Před rokem společnost Qualcomm představila nový modem pro smartphony, který se jmenuje Snapdragon X60. Výrobce u něj například lákal na maximální rychlost 7,5 Gbps. Po roce vývoje zde máme nástupce v podobě čipu Snapdragon X65 společně s novou anténou.

Qualcomm představil Snapdragon X60

Snapdragon X65

Qualcomm zatím nijak nespecifikoval některé technické vlastnosti nového modemu. Ve své tiskové zprávě uvádí, že došlo i na použití AI, tedy umělé inteligence. Ta se používá pro vyladění mobilního signálu a lepší správu. Došlo na vylepšení efektivity a provedla se i optimalizace.

Hlavním lákadlem je ale u Snapdragonu X65 maximální rychlost stahování, která nabízí až 10 Gbps. Může se tak na trhu objevit smartphone, který zvládne takovou rychlost stahování, ale je zde samozřejmě i druhá strana mince. Samozřejmě myslíme mobilní operátory a také jejich technologie pro 5G.

qc x65 blog r3a 012821 inline 3 688x444x

Snapdragon X65; Zdroj: Qualcomm

Kromě čipu Snapdragon X65 jsme se dočkali také Snapdragonu X62, který zapadne do střední třídy, jelikož je u něj rychlost nastavena maximálně na 4,4 Gbps. Pro výrobu byla použita 4nm technologie, což je posun oproti předchozí generaci. Dá se tedy předpokládat, že mobily s čipy Snapdragon X65 a Snapdragon X62 budou o něco efektivnější.

Qualcomm také představil QTM545, což je nová mmWave anténa, která nově podporuje pásmo n259, tedy frekvenci 41 GHz. Velikostně nedošlo ke změně, takže integrace nebude náročnější.

Společnost uvedla, že mobily s těmito novinkami se objeví během tohoto roku. Jejich maximální využití bude ale značně omezené, jelikož mmWave je spíše raritou a 5G samotné se teprve buduje. Dá se tedy očekávat, že se čipy dostanou jen do top modelů a asi s omezením na určité trhy.

Zdroje: xda-developers.com, theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat