reklama

EU zřejmě bude chtít vrátit vyměnitelné baterie do mobilních zařízení

EU zřejmě bude chtít vrátit vyměnitelné baterie do mobilních zařízení
2020-03-01T15:03:09+01:00
• 1. 3. 2020
6

Doby, kdy výměna baterie u našeho mobilního telefonu trvala jen pár minut a zvládl ji každý sám, je nenávratně pryč. Anebo ne? Evropská komise podle posledních  informací plánuje výrobce elektroniky usměrnit, aby opět do mobilních přístrojů dávali lehce vyměnitelné baterie.

EU již delší dobu bojuje s problémem rostoucího elektronického odpadu. Snadnější vyměnitelnost baterie by v boji proti tomuto nešvaru údajně měla pomoci. Jedná se alespoň o jednu z hlavních myšlenek dokumentu, který zveřejnil na internetu dánský Het Financieele Dagblad.

Boj proti elektronickému odpadu má zelenou

Předkladatelem návrhu by měl být Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu. Ten by měl s dokumentem oficiálně své kolegy seznámit již v půlce března. Cílem návrhu je, aby se prodloužila životnost mobilních zařízení, a tím se tak snížilo množství elektronického odpadu. Návrh se nyní dokončuje.

Pokud se skutečně návrh předloží, bude se jednat v krátké době o druhé zvažované nařízení EU ve směru k výrobcům elektroniky. Velmi se v současnosti diskutuje o opatření, které má výrobce přimět zavádět do svých zařízení pouze USB-C porty. Oba návrhy mají společné právě snížení celkového elektronického odpadu.

Nepřehlédněte: Lightning konektor má zřejmě odzvoněno, EU chystá změny

EU i nadále pracuje na zřízení sběrného systému pro použitou elektroniku. Na výsledky a konečné znění návrhu si nicméně budeme muset počkat. Je rovněž otázkou, jak by se výrobci k podobnému omezení postavili. Pro ty je totiž design a kompaktnost mobilních zařízení vždy jednou z klíčových oblastí. Zařízení jsou rovněž díky oběma těmto vlastnostem odolnější vůči běžnému poškození.

A jaký je váš názor na tuto situaci? Byli byste rádi, kdyby se počet zařízení s vyměnitelnými bateriemi opět zvýšil? Dejte nám vědět do diskuse pod tímto článkem.

Zdroj: xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Richard Fabián

2. 3. 2020, 8:16

Já nechci doma vyměnitelnou baterii, já chci alespoň 4 roky podpory a nových verzí SW od výrobce!

René Fírek

1. 3. 2020, 21:20

Dobrá zpráva nyní jeste realizovat.

Michal Ondruška

1. 3. 2020, 16:53

Ja by som to určite uvítal. I keď je mi jasné, že oveľa ľahšie donútia vymeniť stroj s baterkou, ktorú vymenia iba v servise, než taký, kde si toto dokáže urobiť zručnejší človek sám.

Na první pohled to vypadá líbivě, ale jsem proti. Snížená pevnost konstrukce, problémy s kontakty. Ne. Za mne ne. Výměna originál za originál baterii 4Ah mne i s prací stála 499,- Kč, z toho 200 byla práce. To jednou za dva roky přežiju.

Uzivatelsky vymenitelna baterie uz mela byt davno. Spousta lidi nepotrebuje kupovat telefon kazde dva roky. Platit servisu za vymenu je hovadina. Kecy ze by telefon nebyl vodotesny jsou dost mimo, existovalo spoustu telefonu s vymenitelnou baterii a certifikaci ip.. Otazkou je kdo vodotesny telefon potrebuje, par kapek vydrzi i obyc telefon a koupat se s nim nikdo neplanuje ze, ale co kdyby :-D

Erik Bezeréti

1. 3. 2020, 11:28

To mi přijde jako velký krok zpět. Chápu snahy o sjednocení nabíjecích konektorů, to dává smysl. Zavést ale znovu vyměnitelné baterie vnímám jako nesmysl. Zaprvé by vzala za své zvýšená odolnost telefonů proti vodě. Zadruhé by stejně spousta lidí měnila telefon po 2 – 3 letech, kvůli chybějící podpoře ze strany výrobce. Spíše bych se zaměřil na delší podporu zařízení než na výměnu baterie.

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat