Společnost Greenpeace společně s iFixit analyzovala stav odpadu vzniklého z elektroniky

Společnost Greenpeace společně s iFixit analyzovala stav odpadu vzniklého z elektroniky
2019-02-26T18:03:10+02:00
• 2. 7. 2017

Je logické, že organizace, jako je Greenpeace, s velkým zájmem zkoumá vliv moderních zařízení na ekosystém. Takové analýzy neunikli ani samotní výrobci mobilních zařízení. Lidé z Greenpeace ve spolupráci s iFixit v jedné z posledních studií analyzovali elektronická zařízení z hlediska jejich možnosti opravy.

 

Jednoduchá oprava zařízení není rozhodně klíčovou vlastností téměř žádného dnešního přístroje. Výrobci logicky před opravou zařízení upřednostňují to, aby si uživatel zakoupil zařízení zcela nové. A nejlépe tu samou značku. Jenže i díky této politice roste množství elektronického odpadu.

Podle dřívějších studií organizace Greenpeace byl mezi roky 2010 až 2015 zaznamenán na území východní a jihovýchodní Asie nárůst tohoto typu odpadu o 63 %. Některé státy se snaží s tímto problémem bojovat například legislativní úpravou. Často se však tyto změny míjí účinkem. Elektronický odpad tak rozhodně není recyklován tak, jak by správně měl.

Jednou z možností, která by alespoň částečně snížila nárůst elektronického odpadu, je snadnější oprava elektronických zařízení. V hodnocení zmíněných dvou organizací se v rámci této kategorie nejlépe umístil chytrý telefon FairPhone 2. Jedná se o modulární telefon. V případě nutnosti je tedy možné komponenty vyměnit. Navíc výrobce telefonu zveřejnil i příručky, jak lze jednotlivé komponenty nahradit.

Mezi tablety se v tomto hodnocení nejlépe umístil tablet HP Elite X2. Kategorii notebooků ovládly Dell Latitude E5270 a HP Elitebook 840 G3. Naopak zařízení od společností, jako je Apple, Samsung nebo Microsoft, měla mnohdy jedny z nejhorších výsledků. Celkové hodnocení totiž ovlivňovalo například to, zda výrobce umožňuje uživateli jednoduše vyměnit baterii, nebo zda je baterie uživatelsky nevyjímatelná.

Nedá se očekávat, že společnosti ze dne na den změní svou strategii a přístup k opravitelnosti zařízení. Je nicméně fakt, že růst obliby a dostupnosti elektroniky působí i nárůst problému týkající se elektronického odpadu. I z tohoto důvodu je dobře, že řada organizací na tyto problémy upozorňuje. Přitom i v České republice existuje řada míst, kde můžete například svůj starý telefon nechat správně recyklovat.

Zdroje: engadget.com, zoopraha.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat