Xiaomi Mi A3 – jeden krok vpřed, dva zpět recenze

Xiaomi Mi A3 – jeden krok vpřed, dva zpět [recenze]
2019-08-30T13:42:07+02:00
• 31. 8. 2019

Zdroj: Dotekomanie.cz

8

Xiaomi je známo především svými smartphony s nadstavbou MIUI. Bylo tedy neobvyklé, když se rozhodlo uvést modely v rámci Android One programu, tedy s čistým systémem bez jakýchkoliv úprav. První dvě generace obsahovaly dva smartphony, ale letos došlo na uvedení jen jednoho modelu, Xiaomi Mi A3. Hned na první pohled se jedná o zajímavou novinku, pokud tedy vyjmenujete některé klíčové specifikace, jako je třeba čtečka otisků prstů v displeji, pořádná nadílka megapixelů u foťáků, velká baterie atd. Bohužel i tak se nejedná o ideální mobil pro každého.

Xiaomi Mi A3 je na první pohled zajímavý

V dnešní době málokterý výrobce představí smartphone, který by nějak vynikal od ostatních. Zpravidla se drží jednoho trendu, což je vidět i na Xiaomi Mi A3. Mobil můžete zařadit do kategorie skleněných zařízení a zároveň zapadne mezi smartphony s nakousnutým displejem.

Xiaomi Mi A3

Samotný výřez není nějak velký a po čase jsem jej přestal registrovat, ani jsem si jej nevšímal. Asymetrie prostoru nad i pod displejem je viditelná, ale na tuto třídu mobilů se nejedná o nic neobvyklého. Při používání to ničemu nevadí a osobně jsem raději, když je k dispozici menší brada.

Horní strana je osazena konektorem na sluchátka, vedle kterého je umístěn infra senzor pro možnost ovládání domácí elektroniky. Samozřejmostí je pak mikrofon, který není na mobilu jediný. Další se ukrývá v jednom falešném „grilu“ na spodní straně. Druhý pak obsahuje reproduktor, který jde ale díky svému umístění jednoduše zakrýt rukou. Mezi nimi se pak nachází USB C konektor pro přenos dat a nabíjení.

Pravá strana mobilu je osazena již standardní sérií tlačítek, přičemž vypínací je umístěno blíž ke středové ose mobilu. Dosáhl jsem na něj velmi pohodlně a v podstatě mu nemám co vytknout. Kolébka hlasitosti se pak nachází nad ním. Více zde nenajdete. Druhá strana obsahuje jen šuplíček, který dovoluje vložení dvou SIM karet, případně jednu obětujete a použijete microSD pro rozšíření úložiště.

Jak již vidíte z fotografií, modul s foťáky celkem dost vystupuje, ale nerovnost může řešit případný obal. Nabízí se rovnou tři foťáky a pod nimi je přisvětlovací dioda. Zadní strana nenabízí cokoliv navíc, ani bezdrátové nabíjení.

Xiaomi Mi A3

Co se týče používání, nemám k mobilu výhrady. Nic do rukou neřeže, vše je kvalitně zpracované a takřka nic nekazí první dojem, tedy dokud Xiaomi Mi A3 nezavibruje. Už dlouhou jsem neměl v ruce mobil s tak špatným systémem. Ne že by vibrace nefungovaly, ale jako by došlo na použití toho nejlevnějšího mechanismu. Skoro bych řekl, že mobil spíš chrastí. To mi zkazilo dojem z používání. Ocenil bych jemnější a výraznější mechanismus.

Špatný displej?

Oproti svým předchůdcům došlo na snížení rozlišení. Xiaomi Mi A3 disponuje 6palcovým panelem s rozlišením 1560 x 720 pixelů (HD+). Ocenil bych vyšší hustotu pixelů, ale nemohu říci, že by se jednalo o špatný displej. Čitelnost na přímém slunci je velmi dobrá a systém pro kontrolu jasu prošel změnami k lepšímu, aspoň soudě podle předchozích generací.

Rozhodně jsem našel výhodu ve spotřebě energie, která není tak vysoká. Když si ale uvědomíte, že mobil zvládá natáčet 4K video a zpravidla budete točit Full HD, tak displej nebude dostačovat, abyste si vychutnali detaily.

Čtečka otisků v displeji není výhra

Když se dnes řekne, že mobil má zabudovanou čtečku otisků prstů v displeji, hned se dá domýšlet, že se jedná o prémiový mobil. To ale dnes už nemusí být pravda, jelikož tato technologie zamířila i do střední třídy. Někteří výrobci si nechají záležet a snaží se o co nejplynulejší a nejrychlejší uživatelskou zkušenost. I tak si stále myslím, že standardní čtečky mají navrch. V případě Xiaomi Mi A3 jsem se ale spíše utvrdil, že ve střední třídě tato technologie ještě nemá úplně velký smysl.

Xiaomi Mi A3

Neměl jsem komplikace s rozpoznáváním prstu. Problém se ukrýval v rychlosti. Zpravidla identifikace trvala okolo dvou sekund, někdy mobil požadoval delší čas. Zkrátka tato technologie není dostatečně rychlá ve střední třídě, aby dokázala plně konkurovat dedikovaným čtečkám na boku nebo na zadní straně. Xiaomi by mělo zapracovat na rychlosti, pokud se má jednat o lákadlo pro zákazníky.

Obal důmyslný, ale nepraktický

Vždy potěší, když společnost přidá do balení nějaký bonus. U Xiaomi není neobvyklé, když je součástí běžný silikonový obal. I tentokrát takový dostanete k Xiaomi Mi A3. Na první pohled není na něm nic speciálního, dokud tedy nechcete nabíjet mobilní telefon.

Jak si můžete všimnout, obal má záslepku na USB C. Na jednu stranu se jedná o praktickou věc, jelikož pak nehrozí vniknutí nečistot do zdířky, ale pro nabíjení jej musíte odklápět. Navíc se ani nedá moc dobře odklopit jednou rukou.

Xiaomi Mi A3

Baterie uspokojí každého

Velmi nízké rozlišení displeje, k tomu dostatečně výkonný procesor a pořádná dávka energie. Kapacita baterie je v tomto případě 4030 mAh, což je nadmíru uspokojivá hodnota, ale dnes asi nikoho nepřekvapí. V kombinaci s ostatními specifikacemi jsem byl mile překvapen. S mobilem se dostanete pohodlně na dva dny používání. Samozřejmě, pokud se budete snažit, „vymlátíte“ baterii za pár hodin.

Mohu uvést ukázkovou situaci, která mě přesvědčila, že tento stroj se jen tak nedá. Využil jsem jej jako navigaci a zároveň přehrávač hudby na trase dlouhé 4,5 hodiny. V tomto případě je jedno, kolik jsem ujel kilometrů (součástí byla i D1), ale za tuto dobu klesla baterie pouze o 23 %. Je pravdou, že jsem použil navigaci Google Mapy v tmavém režimu, ale i tak hodnotím tento výkon velmi pozitivně. Rozhodně se zasloužil displej s nižším rozlišením.

Výkonu akorát

Mobilní telefony ve střední třídě zpravidla nabízí již dostatek výkonu pro běžné používání, ale ještě nějakou dobu se používaly starší procesory série Snapdragon 600, ale to není tento případ. Xiaomi Mi A3 již disponuje výkonem Snapdragonu 665, který byl představen letos v dubnu. Sice hodnoty v benchmark testech nemusí každého oslnit, ale jedná se jen o čísla.

Z praxe mohu říci, že jsem se nesetkal se situací, kdy by nestačil procesor. Na druhou stranu je pravda, že neholduji nejlepším hrám na současném trhu, ale pro tuto kategorii není mobil zcela určen. Operační paměť má dostatečnou velikost pro pohodlné přepínání mezi několika aplikacemi.

Co se týče konektivity, nabízí se například Bluetooth 5.0. V případě připojení sluchátek jsem ale nebyl spokojen se zvukem, takže jsem si musel přenastavit používaný kodek v rámci vývojářských možností. V případě běžného konektoru pro sluchátka bylo vše v pořádku, zvuk byl dostatečně dobrý.

Mobil disponuje dále infra senzorem pro možnost ovládání domácí elektroniky, což může být užitečná vlastnost, ale klidně bych ji postrádal, kdyby Xiaomi konečně zakomponovalo NFC. Bohužel ani tentokrát jsme se nedočkali této technologie, kterou dnes zpravidla využijete pro bezkontaktní placení mobilním telefonem. Netuším, proč se Xiaomi brání, ale dnes považuji NFC za nutnost. Zkrátka případný uživatel bude mít smůlu a bude se muset spoléhat na alternativní řešení, nebo stále u sebe nosit plastovou kartičku.

V případě běžné konektivity LTE nemám co vytknout. Příjem signálu je velmi dobrý, a to i v místech s horší dostupností, kde jiné dražší mobily mohou selhávat. V případě přesnosti lokalizačních služeb jsem pozoroval rychlé nalezení přesné polohy.

Specifikace Xiaomi Mi A3

 • displej: 6 palců, 1560 x 720 pixelů (HD+), OLED, 19.5:9
 • procesor: Snapdragon 665
 • 4 GB LPDDR4x
 • úložiště: 64/128 GB + microSD
 • Dual SIM
 • Android 9.0 (Pie) – Android One
 • Foťáky:
  • zadní – 48 MPx,  f/1.78
   • 8 MPx, 108°
   • 2 MP, f/2.4
  • přední – 32 MPx
 • čtečka otisků prstů v displeji
 • 3.5mm audio jack, IR senzor, notifikační dioda
 • rozměry: 156,8 × 74,5 × 8,67 mm, 179 gramů
 • Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5, GPS + GLONASS, USB Type-C
 • baterie: 4030 mAh + 18W nabíjení

48MPx v hlavní roli

Dnes výrobci začali hojně využívat 48MPx snímače a lákají na lepší snímky za zhoršených světelných podmínek. Samozřejmě mi to nedalo a hned jsem vyzkoušel schopnosti mobilu v noci. Vyzkoušel jsem focení se speciálním režimem i bez něj.

Na první pohled se vám bude zdát druhá fotografie jasnější a že nabízí více detailů, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že obsahuje dost viditelného šumu. Na displeji s nižším rozlišením to není tak markantní, ale pokud se budete chtít chlubit nočními snímky, asi by to chtělo jiný mobil. Snad to opraví nebo vylepší nějaká další aktualizace, ale zatím bych Xiaomi Mi A3 moc nepoužíval na noční focení.

Samozřejmě za dobrých světelných podmínek dostanete z hlavního senzoru maximum, ostatně běžné snímky mají 12 MPx, jelikož dochází ke kombinaci čtyř pixelů do jednoho výsledného. V rámci aplikace ale lze fotit i přímo 48MPx snímky, jen mi to připadá trochu zbytečné. Základní nastavení je dostačující.

Xiaomi Mi A3 má ale další dva foťáky. Jeden nabízí širokoúhlé snímky, další je pro dvojnásobné přiblížení. V podstatě se jedná o ideální sestavu, díky které se můžete dostatečně vyhrát při focení. Výsledky jsou uspokojivé, jen možná mobil někdy až příliš bojuje s dynamickým rozsahem.

Ukázkové fotografie

Ukázková videa

Čistý Android

Jak se řekne Android One, je celkem jasné, že na váš nebude čekat jakákoliv nadstavba či nějaké šílené změny od výrobce. Vše je v původním stavu a dokonce zde nenajdete nějak moc nechtěných aplikací. V případě Xiaomi Mi A3 se jedná jen o dvě aplikace navíc, ale není to žádná hrůza.

Bezpečnostní aktualizace došla s menším zpoždění, ale stále se jednalo jen o pár dnů, maximálně několik týdnů. Systém běží bez jakýchkoliv problémů a vše je v podstatě dostatečně optimalizované. Jak jsem již nastínil, jedná se o čistý Android, takže si budete muset doinstalovat všechny aplikace, které mají nějak posunout možnosti Androidu. Osobně mi zde nic nechybělo a dokonce launcher nabízel kartu Google Discovery.

Zhodnocení Xiaomi Mi A3

Jak jde o mobil s Android One, jsem vždy nadšený, jelikož takových smartphonů s čistým systémem Android je na trhu na můj vkus stále málo. Proto jsem rád, že Xiaomi nevzdává tento segment a dočkali jsme se Xiaomi Mi A3. Tentokrát byl uveden jen jeden model, který je tak trochu na pomezí mezi původním Xiaomi Mi A2 a Xiaomi Mi A2 Lite. Jakoby si Xiaomi řeklo, že namixuje specifikace a vydá se střední cestou.

Na jedné straně si nemohu stěžovat na výkon a hlavně výdrž baterie, na druhou stranu vás mobil tak trochu zklame HD displejem. Při běžném používání to ničemu nevadí, ale pokud si chcete vychutnat Full HD nebo 4K video, které natočíte 48MPx snímačem, tak máte smůlu. Rozlišení displeje zde není největším mínusem, ani chabý vibrační systém, jak jsem zmiňoval. Největší mínus má z mého úhlu pohledu absence NFC technologie. Netuším, proč se Xiaomi brání použití, když v dnešní době je placení mobilním telefonem velmi rozšířené.

Xiaomi Mi A3

Pokud se ale obejdete bez NFC technologie, tak vás určitě potěší výdrž na jedno nabiti. Vskutku je velmi dobrá, ale není se čemu divit, když se nabízí OLED panel s nižším rozlišením. Vyzdvihnout musím fotografické schopnosti. Sice se nebude nikdy jednat o fotografického krále, ale možnost pořízení širokoúhlých snímků nebo možnost zoomu potěší nejednoho fotografického amatéra. Hlavní 48MPx senzor umí podat dobré výsledky.

Xiaomi Mi A3 je na můj vkus dobrým mobilem, jen došlo až na příliš mnoho ústupků, ale je jasné, že se nižší cena musí někde odrazit.

Plusy

 • čistý Android 9 (Android One)
 • baterie
 • precizní zpracování
 • dostačující procesor

Mínusy

 • absence NFC
 • jen HD displej
 • horší noční snímky
 • vibrační systém

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Mi A3 pro účely této recenze děkujeme obchodu XM.cz.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Pro mě osobně je třeba NFC něco, co si neumím představit, že bych dobrovolně někdy používal. Prostě nechci a odmítám. Tudíž absence NFC pro mě nehraje žádnou roli a myslím, že nebudu jedinný.

Není náhodou v tom uvedeném rozměru chyba??

Jak člověk jednou začne platit mobilem, tak přes chybějící NFC vlak nejede

Přemysl Vaculík

VIP 31. 8. 2019, 19:01

Kdyby zde bylo NFC, tak bych překousl displej a vibrační mechanismus.

Martin Jeřábek

VIP 31. 8. 2019, 10:08

Proto bych doporučil počkat protože se prý chystá Pro verze která má mít FHD a vylepšení které tato verze nemá.

Přemysl Vaculík

VIP 31. 8. 2019, 10:27

o tom se spekulovalo před uvedením, ale od té doby nic. Spíš bych řekl, že nebude.

ItzHonzula ETS2

30. 10. 2019, 18:16

“vylepšená” A3 je aktuálně Mi 9 Lite (má NFC, Snapdragon 710 a FHD+ displej). Cena za 6/64GB je 8499,-Kč; cena za 6/128GB je 8999,-Kč.

Přemysl Vaculík

VIP 30. 10. 2019, 19:41

Ale bez Androidu One.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat