reklama

Teď by to chtělo Google Assistant a Google Store, ale asi se jen tak nedočkáme komentář

Teď by to chtělo Google Assistant a Google Store, ale asi se jen tak nedočkáme [komentář]
2019-06-01T11:29:32+02:00
• 1. 6. 2019
14

Česká republika je poměrně malou zemí v globálním měřítku, i tak jsme se stali dostatečně důležitou krajinou, aby zde měl Google oficiální zastoupení. Ten je u nás již 13 let, ale za celou dobu a nepřeberného množství investic není jednoznačným číslem jedna v oblasti vyhledávání v České republice. Vděčíme za to firmě Seznam.cz. Zřejmě díky velmi dlouhé konkurenční válce se Google snaží na náš trh přinášet služby, které nejsou dostupné ani ve větších krajinách, tedy v zemích s větší populací.

Takřka všechny služby

Česká republika se může pyšnit velmi dobrým pokrytím Google StreetView, dokonce je lepší než ve větších zemích. Takovým pomyslným milníkem bylo spuštění Hudby Google Play na našem trhu v roce 2013. V tom samém roce jsme se dočkali Google Knih a rok na to k nám přišla služba Google Play Filmy. Následně jsme si museli počkat tři roky na další významnější službu v podobě Android Pay, tedy možnosti placení pomocí mobilního telefonu s využitím technologie NFC. Dnes se služba jmenuje Google Pay a například v tomto týdnu došlo k dalšímu rozšíření dostupnosti.

Absolutní novinkou v rámci dostupnosti služeb je Youtube Music Premium a Youtube Premium. Díky tomu mohou čeští uživatelé za poplatek neomezeně poslouchat hudbu, nebo sledovat Youtube videa bez reklam. Dalo by se říci, že máme k dispozici poměrně širokou nabídku služeb, o kterých jsme si mohli dříve jen zdát.

Za sebe mohu říci, že jsem vcelku spokojen. Sice by se mi líbilo, kdyby zde Google začal působit jako virtuální operátor, ale tuto službu si zatím nechává jen pro USA pod názvem Google Fi. U ní se navíc nepředpokládá brzké rozšíření do Kanady nebo Velké Británie, takže si nedělám ani naděje, že by s něčím takovým Google zavítal do Česka.

Google Assistant

Dalo by se říci, že vzhlížím ke službě Google Assistant, tedy k chytrému asistentovi, který by se mohl stát poměrně dobrým pomocníkem na smartphonech a jiných zařízeních, jako jsou reproduktory, televize a podobně. Bohužel je budoucnost poměrně nejasná. Vždy, když mám příležitost hovořit s lidmi z Googlu, a to i neoficiálně, dostává se mi odpovědi, že usilovně pracují na spuštění Google Assistant v Česku.

Bohužel je situace komplikovanější, než by se mohlo zdát. Nejde jen o porozumění českému jazyku, o naučení systémů a podobně. Jde o všechny navazující služby, které jednoduše musí podporovat náš jazyk a musí být u nás dostupné, to se týká i drobných služeb. Dokud se tak nestane, nedočkáme se Google Assistant. Google zde nechce jednoduše spustit Google Assistant s poloviční funkcionalitou, jelikož by to nevytvořilo dobrý obrázek o službě jako takové.

Pokud bych měl odhadnout, kdy se asi Google Assistant dostane do Česka z informací, co mám k dispozic a co jsem se za celou dobu dozvěděl, tak musím konstatovat, že si ještě pár let počkáme. Snad se mýlím, ale nemáme ani jeden náznak toho, že by se něco chystalo.

Google Store?

Poslední službu, kterou bych ocenil v Česku, je dostupnost Google Store. Zde si ale také nedělám naděje, jelikož zákaznická základna není v naší zemi dostatečně velká, aby zde Google oficiálně spustil prodej vlastních zařízení. Kupní síla by musela být dostatečná, aby se vyplatilo provozovat v Česku servis a přímý prodej.

Zde aspoň Google umožnil nakupování v německém Google Store, kde vám postačí česká platební karta, nebo karta od virtuálních služeb. Problém je tak trochu s doručovací adresou, ale i zde se nabízí několik firem zajišťující tento servis, stačí trochu hledat na internetu (nechci dělat reklamu přímo v článku).

Co nás čeká?

Když se podívám na současné služby společnosti Google, nenapadá mě ani jedna, která by mohla v dohledné době zavítat do naší krajiny. Respektive jsem spokojen se současným stavem. Mohu poslouchat neomezeně jakoukoliv hudbu, přičemž za menší navýšení ceny se mí nabízí kompletně Youtube bez reklam. V obchodech i na internetu mohu platit skrze službu Google Pay, a to je v podstatě vše.

Líbilo by se mi, kdyby zde byl dostupný chytrý asistent, ale vzhledem ke komplikovanosti nepočítám s brzkým spuštění, snad se pletu. Co tedy nyní očekávat od Googlu? Řekl bych že nic. Zřejmě po nějakou delší dobu se nedočkáme nějaké významnější novinky v rámci služeb. V minulosti jsme čekali několik let mezi službami a odhaduji, že nějaké významné novinky se dočkáme spíše za deset let. Samozřejmě se budou rozšiřovat postupně funkce některých služeb, ale to jsou spíše drobnosti, které mají zpravidla dostatečnou alternativu.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Kuba Veselý

5. 11. 2019, 11:40

Google Asistent chybí hlavně v chytré domácnosti a v Android Auto (které taky oficiálně v ČR není). Před rokem jsem oslavoval, když byla ČR na mapě a on to byl jen hloupý omyl…

Stačila by mi i Angličtina, kdyby si to poradilo s čekými názvy. Navigate to Zoopark Chomutov (a to ani nechci třeba do Třebáně) nebo play Jablkoň je pro google v angličtině bohužel nedosažitelné meta. Naneštěstí v Android Auto, který využívá Google Assistant, nejde při jízdě používat nic jiného než hlas a to i když po display matlá spolujezdec…

lukas partys

4. 6. 2019, 11:25

Hmm Google pay na WearOS taky není v Česku podporován, ale fungoval bez problémů. A pak Youtube music v Google home.

Aleš Novák

3. 6. 2019, 5:41

Android auto patřící googlu stále není oficiálně podporovaná aplikace v ČR.

Jiří Procházka

1. 6. 2019, 18:52

Nakupování na německém storu jde s přeposílateli? Mě loni před Vánoci google objednávku zrušil a když jsem se pídil po důvodu, tak jsem narazil na informaci, že už přeposílání nepodporují :(

Přemysl Vaculík

VIP 1. 6. 2019, 18:59

To jsem taky řešil, ale to jsem platil českou platební kartou. Jakmile jsem použil revolut, vše bylo ok :D

Jiří Procházka

2. 6. 2019, 16:05

To mě nenapadlo. Příště zkusím, díky.

Milan Fornůsek

1. 6. 2019, 16:29

Jakožto dlouhodobý uživatel Google Play Music jsem po oficiálním uvedení YouTube Premium na něj bez zaváhání přešel. YouTube bez reklam je prostě skvělé. Bohužel jsem byl velmi nepříjemně překvapen, že na Google Home není služba YouTube Music v naší zemi podporována. Sice si můžu hudbu nebo videa spustit na telefonu a pak je posílat do Google Home Hubu, ale už to není to samé jako prostě říct: „Ok Google, play music“. Nevidím jediný důvod proč tato služba u nás není pro Google Home povolena.

Přemysl Vaculík

VIP 1. 6. 2019, 17:59

Mohu říci, že bude, jen to chce nějaký čas.

Milan Fornůsek

12. 6. 2019, 7:49

Měl jste pravdu. Nastavil jsem si rutinu, která se každé ráno snažila o spuštění hudby přes YouTube a dnes to konečně prošlo! Nicméně aplikace Home na Androidu ještě stále hlásí, že YouTube Music u nás není dostupná.

Milan Fornůsek

12. 6. 2019, 7:59

Podobnou rutinu mám už půl roku na kontrolu jestli náhodou neumí Google Assistant česky, ale tam už mé naděje kompletně umřely. :-\

Lukáš Sieber

1. 6. 2019, 13:25

Já bych uvítal Google Auto, ale toho se asi taky jen tak nedočkáme. ????

Přemysl Vaculík

VIP 1. 6. 2019, 14:04

tam je asi větší šance

Michal Pelc

1. 6. 2019, 20:47

Google Auto u nás jde absolutně bez problémů. Mohu mluvit za kombinaci Google Pixel 2 a Škoda Octavia III.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat