reklama

Novinky v Androidu Q – nová gesta, time-lapse, tmavý režim

Novinky v Androidu Q – nová gesta, time-lapse, tmavý režim
2019-07-11T18:03:06+02:00
• 8. 5. 2019

Google na vývojářské konferenci Google I/O 2019 představil nové smartphony Pixel 3a a také prozradil finální označení systému, samozřejmě se jedná o Android 10. Zároveň vydal třetí beta verzi, která je mimo jiné dostupná pro 23 zařízení včetně mobilů Pixel. I tentokrát jsme se dočkali některých změn a novinek.

Gesta

Třetí beta verze Androidu Q přináší komplexnější gesta pro ovládání systému. V podstatě Google okopíroval gesta z iOS, ale to asi nebude jen tak někomu vadit, když jsou použitelnější. Navíc nejsou napevno nastavená a uživatelé si budou moci vybrat ze tří nastavení, dokonce se mohou vrátit k původním třem tlačítkům.

Android Q podporuje nově kompletní ovládání pomocí gest. Domovské tlačítko se změní na jednoduchou čárku, která je výchozím bodem. Rychlým potažením nahoru se dostanete na domovskou obrazovku, nebo na domovské obrazovce se vysune seznam aplikace. Gesto nahoru a podržení zobrazí naposledy spuštěné aplikace. Pokud uděláte oblouk přes spodní okraj, přesunete se na předchozí aplikaci. Zde záleží, kterým směrem táhnete prst. Poslední gesto se skrývá na okrajích, které nahrazuje šipku zpět.

Pixel kamera a time-lapse

Minulý rok jsme se dočkali vylepšení fotografických schopností Pixelů, ale to se dotklo i samotné aplikace pro focení. Ta využívá pokročilé algoritmy a snaží se nabídnout co nejlepší fotografie. Nyní ale získává aplikace novou funkci na vytváření časosběrných videí. Bude možné zaznamenávat videa, která následně budou zpomalena 5x, 10x, 30x nebo 120x. Aplikace při volbě nastavení také poradí, jak dlouhý bude výsledný záznam. Tato novinka bude dostupná jen pro Pixel smartphony, ale díky portaci se objeví i pro další zařízení.

Tmavý režim v plné síle

S příchodem Androidu Q se vědělo, že Google hodlá nasadit tmavý režim do přímo do systému. Bohužel se nejednalo o dopracovanou funkci, aspoň z pohledu nastavení. Nyní ale v třetí beta verzi je k dispozici již volba, který motiv má být použit na smarthonu. Ale nejedná se o jediné nastavení. Můžete si ponechat světlý režim, ale po aktivaci například nočního režimu dojde k přepnutí zařízení do tmavých barev. Vzhledem k tomu, že toto nastavení sledují i další aplikace, mohou se taktéž automaticky přepnout.

Vyvážení audia

Vývojáři opět zapracovalo na funkcích soustřeďujících se kolem přístupnosti zařízení. Právě v tomto segmentu mohou nyní uživatelé nově nastavit balanci zvuku. Samozřejmě to nelze využít u mobilů s jedním reproduktorem, ale v případě sluchátek si můžete lépe nastavit, které má být hlasitější, pokud nějaká aplikace toto nastavení nepodporuje.

Podpora tlaku u displeje

Někteří výrobci zařízení si již pohrávali s podporou detekce přitlačení na displej. Sice společnost Apple přišla s touto funkcí u svých zařízení, ale nyní to vypadá, že ji již nebude příliš používat kvůli technologickým omezením. U Androidů se také objevuje tato funkce, ale není nějak moc rozšířená. Google i tak přidává podporu pro detekci tlaku na displeji, což sice není nějak velká novinka, ale minimálně zjednoduší práci vývojářům. Nebudou tak muset vytvářet různá řešení a implementace pro každé zařízení.

Šifrování i pro levné mobily

Jednou z novinek Androidu Q je i podpora šifrování pro levná zařízení. V této oblasti je totiž problém s výkonem. Není to tak dávno, co zapnutí šifrování vedlo ke ztrátě výkonu, ale s novým systémem. Levná zařízení ale nyní budou moci využívat Adiantum, které je založeno na AES, nebo využívá základy tohoto šifrování. Navíc Android Q bude například náhodně měnit MAC adresy, aby nebylo sledování tak jednoduché.

Zdroje: 9to5google.com, gsmarena.com, androidpolice.com, androidauthority.com, engadget.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat