Novinky v Androidu Q – notifikační asistent, predikce nastavení a jiné

Novinky v Androidu Q – notifikační asistent, predikce nastavení a jiné
2019-07-11T18:02:58+02:00
• 5. 4. 2019
2

Google zatím nevydal komplexní přehled novinek v Androidu Q, takže se musíme spoléhat na testování a objevování změn. Ačkoliv mnoho úprav je spíše kosmetického rázu nebo nepředstavují razantní změny, tak i přesto se daří objevovat poměrně zajímavé novinky.

Predikce v nastavení

Nastavení Androidu již nějakou dobu nabízí nejrůznější tipy, co nastavit nebo změnit. Nyní se nám ale zdá, že se snaží předvídat, co uživatel chce změnit nebo nastavit. V našem případě se zobrazilo nastavení WiFi, jelikož na konkrétním zařízení se dost často upravuje toto nastavení. Kromě toho je navíc zobrazen profilový obrázek nahoře vpravo v rohu.

Průběh přehrávání

U notifikace aplikace pro přehrávání nyní najdete také ukazatel průběhu. Můžete tak sledovat, kolik uplynulo z přehrávané skladby. Zjevně se nejedná o možnost pro vývojáře, jelikož průběh je vidět i u aplikace Spotify, která ještě není optimalizována pro Android Q.

Ambientní zobrazení

Google pokračuje v ladění ambientního zobrazení informací. Více méně došlo ke zvetšení fontu a odstranění redundantních informací, zejména ikon notifikací. Nyní zde jde vidět rovnou jen jedna informace o přehrávané písničce.

Podpora vzhledů?

Šikovní koumáci z XDA Developers objevili v rámci druhé beta verze Androidu Q balíček nesoucí označení evokující možnost změny vzhledu systémových prvků. Spíše by se dalo říci, že má již přednastavené vzhledy, které nejenže změní podobu ikon, barvu ale také jiné součást. Bohužel jej nelze aktivovat a pravděpodobně bude aktualizován skrze Obchod Play. S největší pravděpodobností se tak dočkáme možnosti modifikace vzhledu Androidu Q, minimálně na Pixelech.

Notifikační asistent

Google se snaží zapracovávat do Androidu nejrůznější chytré funkce, které mají napomáhat s lepším ovládáním systému. Případně se snaží vnést trochu řádu například v oblasti používání aplikací, jejich nabízení a podobně. Nyní se ukazuje, že jednou z hlavních novinek bude asistent pro notifikace. Druhá beta verze má v základu aktivovaného asistenta pro notifikace, který může řídit oznamování. Například může notifikaci zobrazit ve chvíli, kdy jsou splněna nějaká kritéria.

Kromě toho dokumentace zmiňuje, že budeme moci zvolit aplikaci třetích stran, jež bude ovládat notifikace, případně měnit jejich prioritu. Taktéž se nabízí, že by takový asistent přidával do notifikací tlačítka pro dodatečné funkce. Naštěstí zde bude možné vypnout asistenta, takže žádná aplikace nebude řídit způsob zobrazování upozornění.

Zdroje: 9to5google.com, xda-developers.com, 9to5google.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jarda Beer

5. 4. 2019, 8:21

Nechápu proč jsou vydávány stále nové verze, když ty starší nejsou dotaženy do konce. Jak je vydána nová verze androidu přestanou fungovat některé aplikace a ani po aktualizacích to není lepší, ale naopak horší. Začíná mi to připomínat microsoft kde se nové verze systemu chrlí jak na běžícím pasu, ale výsledný produkt nestojí za nic.

Pavel Sladek

28. 4. 2019, 23:11

Jak chceš dotahovat verze do konce ? Zkrátka máš nějaký průběh vývoje,kdy je jednou za čas přidána nová várka funkcí a jsou provedeny nějaké úpravy. To, že aplikace přestanou fungovat je důsledkem omezení / úprav api – ta úprava obvykle zlepší zabezpečení nebo zlepší výkon atp … kdyby výrobci zařízení nechtěli rejžovat a naučili se využívat funkce,co jim Google nabídl ( Project Treble ) , tak jsou na světě 2-3 verze,které budou pokrývat všechny zařízení,které někdo používá – appky se budou psát pro pár verzí a vše bude v pohodě ;)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat