Google zpřísní práci se soubory v Androidu Q/R

Google zpřísní práci se soubory v Androidu Q/R
2019-04-27T14:44:42+02:00
• 27. 4. 2019

Android Q přináší mnoho změn, zejména najdeme úpravy kolem osobních informací a práci s oprávněními. Jednou z novinek je Scoped Storage. Ve své podstatě se jedná o velmi restriktivní práci se soubory v Androidu, ale týká se to aplikací. Google zde dělá natolik razantní novinky, že nakonec ohlásil, že bude vyžadovat po vývojářích přizpůsobení jejich aplikací až v příštím roce s uvedením Androidu R.

Scoped Storage v Androidu

Do této chvíle musela aplikace požádat o oprávnění pro práci se soubory, pokud si chtěla něco ukládat do zařízení, nebo k něčemu přistupovat. Jakmile vývojáři upraví své aplikace pro Scoped Storage, nebude muset aplikace žádat o toto oprávnění. Systém vytvoří specifický oddíl v zařízení, kam si může aplikace ukládat data. K tomuto prostoru ale nebude mít jiná aplikace přístup.

Z jistého úhlu pohledu se jedná o změnu k lepšímu, ale pro sdílení dat, aby mohla jiná aplikace k nim přistupovat, musí vývojář implementovat nová oprávnění a funkce. V systému jako takovém zůstanou přístupné složky jako Stažené, Video, Hudba a Fotky. Aby aplikace k nim mohla přistupovat, musí požádat o oprávnění, přičemž je zde několik úrovní: READ_MEDIA_AUDIO, READ_MEDIA_IMAGES a READ_MEDIA_VIDEO.

Pokud si aplikace vyžádá přístup k fotografiím, systém to sice umožní, ale snímky budou bez EXIF informací, kde je například uložena GPS poloha. Aby aplikace mohla vědět, kde byla fotka pořízena, musí požádat o další oprávnění ACCESS_MEDIA_LOCATION.

Může se zdát, že aplikace ztratí možnost ukládat soubory tak, aby k nim měly přístup jiné aplikace, ale naštěstí se i na toto myslelo. Google zde odkazuje na použití MediaStore API. Více informací najdou vývojáři v novém článku na Google blogu. Co se týče uživatelů, tak se v podstatě nic nemění, jen budou více informováni o tom, k čemu aplikace vlastně chce přistoupit. Například správce souborů od Googlu je již upraven a dokáže pracovat s novým systémem v Androidu Q. Ukázku povolení oprávnění můžete vidět výše, kdy uživatel musí potvrdit, že skutečně dává oprávnění k přístupu k souborům.

Samozřejmě tady může vznikat obava, že aplikace přestanou fungovat po aktualizaci na Android Q/R, ale naštěstí je zde kompatibilní mód. Ten je dostupný pro neupravené aplikace, aby mohly fungovat na Androidu Q a R. Jakmile ale uživatel provede čistou (novou) instalaci aplikace nebo aktualizaci, bude muset mít upravená oprávnění.

logo-app Files by Google: Clean up space on your phone Google LLC Zdarma ANDROID

Zdroje: androidpolice.com, androidpolice.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat