reklama

Je zapotřebí Nexus s 5,9palcovým displejem? komentář

Je zapotřebí Nexus s 5,9palcovým displejem? [komentář]
2014-08-09T10:45:05+02:00
• 9. 8. 2014
3

Tento rok se napsalo o programu Nexus již mnoho spekulací. Jedna potvrzovala druhou, jiná vše vyvracela a další zase vracela vše do starých kolejí. V současnosti si není nikdo jistý tím, jestli máme vůbec očekávat další Nexus smartphone. V případě tabletu Nexus 8/9 je situace trochu jiná. Zde se již nějakou dobu pravidelně objevují spekulace a i naše zdroje naznačují jeho příchod.

n5n7

Většinou se objevují první zmínky o dalším smartphonu od Googlu několik měsíců před představením. Dlouhou dobu jsme neměli ani náznak, o kterého výrobce by se mělo jednat. Nedávné informace naznačují, že by se tohoto úkolu mohla zhostit společnost Motorola, která byla odkoupena Lenovem.

V tuto chvíli se má pracovat na prototypu smartphonu Nexus, jenž by měl mít 5,9palcový displej. Tato informace tak trochu pobouřila naše čtenáře. Stěžovali si, že nechtějí další „pádlo“ na trhu. Pokud se ale podíváme na současný trend u smartphonů, čím dál více se prosazují zařízení s větší úhlopříčkou displeje. V podstatě nenajdeme moc top modelů, u kterých by byla zobrazovací plocha pod 5 palců.

Z toho mi logicky vyplývá, že i trh s referenčními smartphony by se měl přizpůsobit. Tudíž takřka 6palcový Nexus by mohl mít své uplatnění. Vývojáři by tak získali smartphone, pro který by mohli vytvářet aplikace. Samozřejmě nás zajímalo, jak by takový obřík mohl vypadat v porovnání se současným Nexusem 5.

n6

Tento návrh vytvořil náš redaktor a grafik, Michal Mroček. U konceptu Nexusu 6 jsme přihlédli na současné moderní technologie a zvolili jsme 1,5mm rámečky – například Japan Display vytváří takové zobrazovací panely. Řekl bych, že Nexus 5 vypadá jakoby mini verze.

Pokud by tedy Google představil Nexus 6 těchto rozměrů, vývojáři by získali referenční zařízení pro vytváření aplikací pro phablety. Znamenalo by to nutně konec Nexusu 5 a tudíž neexistenci smartphonu s menším displejem? Nemyslím si.

Nexus 5 by se mohl stále prodávat, a to i přes fakt, že jeho specifikace nepatří ani nyní mezi ty nejlepší. Na druhou stranu zatím nikdo nemůže říci, že by svým výkonem nedostačoval. Je vybaven procesorem Snapdragon 800, rozlišení displeje je Full HD a vlastně ani zbylé specifikace nejsou na dnešní dobu vůbec špatné.

V tomto ohledu se shoduji s Michalem, který tvrdí, že nejsou důvody pro představení vylepšeného Nexusu 5. Mohli bychom si přát lepší baterii, vylepšený foťák nebo odolnost vůči prachu a vodě, ale současná konfigurace plně dostačuje zejména vývojářům.

Nástupce současného Nexusu 5 by se mohl objevit spíše za rok, kdy by byl vybaven například 64bitovým procesorem. Právě to by mohl být největší důvod pro modernizaci a výměnu. Avšak 64bitová doba přijde až na přelomu let 2014 a 2015. Nyní by nový smartphone jen dohnal současný trend s procesory Snapdragon 801 a Snapdragon 805, které nabízejí jen vyšší výkon.

Nexus 6 by tedy nemusel znamenat jednoznačný zánik 5palcového modelu. Samozřejmě záleží na tom, jak se Google rozhodne a jestli představí další smartphony do řady Nexus.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Já očekávám především plnohodnotnou MINI verzi s úhlopříčkou max.4.2 palců. Už je opravdu na čase, aby se zavedl jako standard MINI verze s úhlopříčkou 4-4.2 palců.

Stále se zvětšují displeje, ale že by někdo z výrobců udělal pořádnou MINI verzi se stejnou výbavou a parametry, to ne.

Followtrue

10. 8. 2014, 16:15

Sony a z1 compact

Vaclav Pavek

23. 8. 2014, 14:11

ale ta cena

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim