reklama

Jako první jsme otestovali LTE od Vodafonu video

Jako první jsme otestovali LTE od Vodafonu [video]
2013-02-09T10:45:09+02:00
• 9. 2. 2013
1

Česká republika se pomalu připravuje na LTE síť, o kterou se nyní vede aukce. Ve hře jsou čtyři společnosti, kde najdeme naše operátory a jednoho nováčka v podobě společnosti PPF. Zatím nevíme, jak dopadne aukce, ale někteří si začínají pohrávat s budováním sítě 4. generace. O2 již nějakou dobu testuje LTE na malém území, což si mohli vyzkoušet někteří novináři. Dokonce se objevují první tarify, kde je poněkud vyšší FUP. Už jsme si například vyzkoušeli LTE od T-Mobile, ale jedná se také o pilotní program, byť se společnost nechala slyšet, že ještě tento rok spustí novou síť. Vodafone byl celou dobu tak trochu stranou a ani se nepustil do spouštění a testování, ale nám se před časem podařilo zjistit, že má jeden malý testovací projekt.

Vodafone-LTE

Doposud to vypadalo, že červený operátor nemá zájem o nějaké veřejné testování. Oficiální stanovisko společnosti je takové, že počkají na výsledek aukce o kmitočty. Následně by začali jednat a budovat případně vlastní síť. Nám to samozřejmě nedalo a chtěli jsme se dozvědět něco víc o výše zmíněném testování LTE. Po delší době vyjednávání jsme dostali šanci nahlédnout pod roušku tajemství. Dokonce jsem si mohl přímo vyzkoušet, jak rychlé je připojení v podání Vodafone.

2013-02-07 16.42.28

Má to samozřejmě několik háčků. Sama společnost testuje na malém území, které najdete ve Vinohradské ulici v Praze 10, a to přímo v kavárně sídla společnosti. Zajímavé je, že se zde nenachází žádný větší vysílač, který by si testovali pro finální provoz. Území je pokryto dvěma femtocell buňkami. Jedná se o malé vysílače, které si nyní třeba můžete pořídit pro domácnost nebo pro pokrytí území, kde není signál z běžných vysílačů. Samozřejmě jsou na trhu jen pro 3G technologii.

2013-02-07 17.08.59

Měl jsem možnost nahlédnout do zákulisí a podívat se, kde jsou umístěny. Skoro byste je ani nepoznali, jelikož se nacházejí za kulisami tamějšího One Net centra. Následně jsou zapojeny do racku, kde se nacházejí servery. Všechny neslouží pro LTE, ale jeden nebo dva ano. Bohužel mi nemohli říci bližší informace. Podařilo se mi jen zjistit, že dané femtocell buňky jsou vyráběny pro Vodafone v Tchaj-wanu a je na nich značka tohoto operátora.

2013-02-07 17.09.06

Pokud se podívám na teoretické rychlosti připojení tohoto interního projektu pro zaměstnance, tak download dosahuje na 70 Mbps a upload 25 Mbps. V tomto ohledu mě nechali provést test připojení a podívat se na reálnou rychlost, kterou jejich zázemí dovoluje.

Z tohoto krátkého testu, který jsem několikrát zopakoval, jasně vychází, že download dosahuje přibližně na 28 Mbps a uploud na 15 Mbps. K testování jsem neměl žádný speciální smartphone, byť se na našem trhu nacházejí. Vše jsem si vyzkoušel na tabletu od Samsungu a jednalo se o Galaxy Tab 8.9 LTE. Podařilo se mi zjistit, že byl zakoupen v zahraničí a přímo dovezen pro testování.

2013-02-07 16.54.52

Vodafone nechtěl poskytnout více informací, jelikož zatím není aukce ukončena. Ve společnosti se nechtějí vyjadřovat k něčemu, co není ještě zcela jasné. Zajisté vás zajímá, jak to bude se změnou cen a datových tarifů. Bohužel nemám konkrétní informace, ale dojde ke změnám.

Vodafone si zkouší LTE na vlastním malém hřišti, přičemž se konkurence činí trochu více. Tento interní projekt na mě nepůsobil tak, že by testovali nějak zvláště samotnou technologii nové generace mobilních sítí. Spíše na mě působil, že slouží pro marketingové účely a k vytváření nových tarifů. Nyní musíme počkat na výsledek aukce a můžeme jen doufat, že se změní i tarify i ceny.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Tom Zenkner

9. 2. 2013, 18:28

Pochopím, že se jednou člověk přepíše a místo upload napíše uplaud, ale 2x v jednom článku?

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat