Xiaomi 15; zdroj: Dotekománie
Domů » Recenze »
Xiaomi letos v rámci nové řady Xiaomi 15 uvedlo kromě vrcholného Ultra modelu také základní model. Ten nabízí stále specifikace top modelu, ty jsou ale zabaleny do podstatně kompaktnějšího provedení. Oproti předchůdci nabízí například větší baterii, výkonnější procesor nebo lepší teleobjektiv. Stále pak zaujme třeba velmi tenkými rámečky kolem displeje. Jak se nové Xiaomi 15 povedlo? Na to se podíváme dnes v recenzi.
Recenze Xiaomi 15 Ultra – když má foťák větší prioritu než telefon
Příjemná matná konstrukce
Hned po uchopení Xiaomi 15 mě překvapilo, jak dobře se tento telefon drží. Opravdu skvěle padne do ruky a je příjemný na dotek. Tomu pomáhá matný hliníkový rám, jehož hrana je jemně zaoblená a plynule navazuje na matná skleněná záda. Vloni jsme měli ještě lesklé provedení u předchůdce a letošní sázka na matný povrch má jednu skvělou výhodu – telefon nechytá žádné otisky prstů.
Oproti Xiaomi 15 Ultra tu máme decentnější provedení modulu fotoaparátu. Ten tak tolik nepřekáží při úchopu, což chválím. Z těla na dnešní dobu vystupuje tak nějak nepřekvapivě. Při položení na stůl se telefon příliš neviklá, jelikož je modul celkem široký.
Na test nám dorazila elegantní bílá verze, která se mi osobně moc líbí. V prodeji je také zelená, nestárnoucí černá a také speciální stříbrná barva se vzorem tekutého kovu. Tu bych volil, pokud chcete doslova zazářit a chcete něco netradičního. Kromě stříbrné jsou všechny barvy v matném provedení jak rámečku, tak zad.
Na čelní straně potěší velmi tenké a symetrické rámečky kolem displej. Pro tento základní model byly od Xiaomi 13 (recenze) už skoro typické velmi tenké rámečky. Vloni měly šířku 1.61 mm, to bylo ale nejspíš příliš moc. Letos Xiaomi 15 má tak rámeček široký jen 1,38 mm na všech stranách.
Již z výroby je na displej aplikována základní plastová fólie. Pod ní nenalezneme žádné sklo Gorilla Glass. Výrobce sází na své vlastní řešení Xiaomi Shield Glass, což je novinka oproti předchůdcům. Xiaomi zde slibuje desetkrát vyšší odolnost, to ale neověříme. Samozřejmostí je pak voděodolnost s certifikací IP68.
Čtečka otisků prstů je ultra zvuková, což je také jedna z novinek letošní generace Xiaomi 15. Xiaomi 14 (recenze) a starší totiž ještě sázeli na optickou čtečku. Tento trend se mi líbí, také ostatní nejen čínští výrobci letos více nasazují ultra zvukovou čtečku. Ta je za mě přeci jen o maličko rychlejší a divím se, že jim to tak trvalo.
Krásně tenké rámečky
Displej už jsem načal, má tenké rámečky, a jeho zobrazovací vlastnosti patří mezi to nejlepší na trhu. Maximální špičkový jas v HDR je 3200 nitů (o 200 nitů více než u Xiaomi 14). Viditelnost na slunci v praxi je skvělá. Máme panel typu LTPO, který tedy nabízí adaptivní obnovovací frekvenci 1-120 Hz. Bohužel stejně jako u všech předchozích Xiaomi je zde podivné nastavení, a tak si dovolím přepoužít popis tohoto problému z recenze Xiaomi 15 Ultra.
Ve výchozím režimu spouští telefon vybrané aplikace jako YouTube, Spotify, Google Mapy jen v 60 Hz. Pro vynucení běhu těchto aplikací si musíte nejprve přepnout frekvenci na „Vlastní“ a vybrat 120 Hz. To však nestačí, v další podsekci „Aplikace využívající vysokou frekvenci obnovení“ v nastavení musíte ještě zaškrtnout, že opravdu chcete 120 Hz pro tyto aplikace.
Xiaomi 15; zdroj: Dotekománie
K dispozici je také stále aktivní displej (always-on display), a to dokonce také ve verzi s neustále zobrazenou tapetou. Pokud si však toto nastavení necháte aktivní, připravte se na horší výdrž baterie.
Elitní procesor
Nebyl by to top model, aby neměl Snapdragon 8 Elite (nebo obdobný MediaTek 9400). Xiaomi 15 nabízí konkrétně verzi Snapdragon SM8750-AB, tedy s tu s šesti výkonnými jádry. Operační paměť je vždy 12 GB a úložiště dle verze má buď 256 nebo 512 GB.
Výkonu je opravdu dostatek, a letošní skok v benchmarku je oproti předchůdci znatelnější. To už jsem zmiňoval asi v každé recenzi telefonů se stejným čipem. V Geekbench 6 dosáhl telefon na skóre kolem tří tisíc (single-core) a kolem necelých devíti tisíc (multi-core). Telefon se při silné zátěži (3D Mark Extreme Stress Test) silně zahřál, jeho výkon však klesl jen nepatrně.
Geekbench 6; zdroj: Dotekománie
Co mě ale pozitivní překvapilo, je celková optimalizace systému. Vše šlape jako hodinky a plynulost je opravdu výborná. Za to vděčí Xiaomi 15 jistě i novému HyperOS 2 s vylepšenými animacemi.
Specifikace Xiaomi 15
- displej: 6,36 palců, 2670 x 1200 pixelů (1,5K), M9 12-bit OLED 20:9 LTPO, 1-120Hz, až 3200 nitů, Xiaomi Ceramic Glass
- procesor: Snapdragon 8 Elite
- 12 GB LPPDDR5x RAM
- úložiště: 256/512 GB UFS 4.0
- Dual SIM (nano + nano)
- Xiaomi HyperOS 2.0
- Foťáky:
- zadní – 50 MPx, Hyper OIS
- 50 MPx, 115°
- 50 MPx, 2.6X telefoto, OIS
- přední – 32 MPx
- zadní – 50 MPx, Hyper OIS
- Ultrazvuková čtečka otisků prstů v displeji
- USB Type-C audio, stereo
- IP68
- 5G SA/NSA, Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 7 802.11 be, Bluetooth 5.4, Beidou, Galileo, GLONASS, GPS (L1 + L5), NavIC, USB Type-C 3.2 Gen 1, NFC
- rozměry: 152,3 × 71,2 × 8,08 mm; 181 gramů
- baterie: 5240 mAh (EU verze) / 5400 mAh (Čína) + 90W USB C, 50W bezdrátově
Výdrž baterie
Letošní rok dochází konečně k nasazování nových technologií v oblasti baterie. Xiaomi se také chopilo tohoto trendu, a jakkoliv je telefon dokonce o 0,1 mm tenčí (a jinak jsou rozměry v podstatě stejné), máme zde o 630 mAh větší baterii. Ta má tak 5240 mAh, což je na takto kompaktní telefon krásná hodnota. Trochu zamrzí, že v Číně mají stejný telefon s ještě větší baterií o kapacitě 5400 mAh. To ale není tak velký rozdíl jako u Xiaomi 15 Ultra, kde čínská verze má 6000 mAh vs. naše 5410.
V realitě je výdrž baterie vskutku výtečná. S telefonem i při zapnutém always-on displeji s neustále zobrazenou tapetou jsem vydržel dva pracovní dny. Výdrž tak z mé zkušenosti hodnotím jako nadprůměrnou.
Nabíjení probíhá maximálně drátem výkonem 90 W, bezdrátově pak 50 W. Na obojí budete potřebovat speciální nabíječku, kterou v balení nedostanete. S naším 50W USB PD adaptérem si Xiaomi vzalo maximálně kolem 15 W. Zkoušel jsem dobíjení i 120W adaptérem Xiaomi a zde trvalo dobití:
- 0 min – 1 %
- 15 min – 30 %
- 30 min – 59 %
- 45 min – 84 %
Fotoaparát dostal především nový teleobjektiv
Na zádech máme tři 50MPx snímače, přičemž ten hlavní největší je přeci jen o maličko menší než u Ultra modelu. To je poměrně logické, modul fotoaparátu z těla tak nevystupuje. Stále je tu nicméně také teleobjektiv, letos s o maličko menším ohniskem 60 mm s podporou focení makro snímků od 10 centimetrů, což je za mě skvělá věc a mnoho mobilů ji stále nemá. Optické přiblížení je u něj tedy pouze 2,6násobné, je zde ale nový senzor.
Ostatní dva fotoaparáty jsou stejné jako u předchůdce Xiaomi 14. Je poměrně škoda, že ultra širokoúhlý snímač nemá autofokus a tak s ním nelze pořizovat makro snímky. To ale vzhledem k přítomnosti již zmíněné možnosti fotit tzv. telemakro teleobjektivem zase tolik nevadí.
Výsledné snímky jsou jedním slovem skvělé. Za mě osobně chválím především teleobjektiv, s kterým se dají vykouzlit krásné snímky. Líbí se mi barevné podání (Leica Vibrant, tímto režimem byli foceny všechny snímky v recenzi), jakkoliv má trochu saturovanější podání a občas mají snímky tmavší stíny. To je ale občas i pozitivní, že nejsou fotky tak ploché jako třeba u iPhone. Ultra širokoúhlý snímač je logicky za horších světelných podmínek trochu slabší, ostatně stejně jako prakticky u každého mobilu.
Teleobjektiv, telemakro; zdroj: Dotekománie
Níže můžete vidět fotky postupně ze všech tří snímačů při jejich nativním přiblížení a pak také 5x přiblížení, které je předpřipraveno přímo v rozhraní fotoaparátu pro rychlé použití.
0.6x, 1x, 2.6x, 5x; zdroj: Dotekománie
Leica Vibrant vs. Leica Authentic; zdroj: Dotekománie
Další testovací snímky; zdroj: Dotekománie
Software v čele s HyperOS
Operačním systémem je HyperOS 2 nad Androidem 15. V době psaní recenze (duben) má telefon verzi 2.0.106.0 s bezpečnostní záplatou z letošního března. Délka softwarové podpory není tak velká jako u konkurence, která vám nabídne klidně i 7 let. Zde máme pro velké aktualizace roky jen čtyři. Délka bezpečnostní aktualizací je však už srovnatelná, výrobce uvádí její konec na 1. března 2031 (za 6 let).
Nepotěší stejně jako u Xiaomi 15 Ultra mnoho předinstalovaných aplikací třetích stran a otravné systémové notifikace na čištění nebo na nové tapety. Tohle také v testech Xiaomi telefonů zmiňuji již dlouho a výrobce s tím nic nedělá. U modelů střední třídy to toleruji, ale u telefonu s cenovkou nad 20 tisíc korun už ne.
HyperOS 2, notifikace od vestavěných aplikací; zdroj: Dotekománie
Zhodnocení Xiaomi 15
Xiaomi 15 je velice sympatický telefon, který se mi používal vlastně lépe než jeho vybavenější kolega Xiaomi 15 Ultra. Základní „patnáctka“ totiž skvěle padne do ruky, je příjemná na dotek a dobře se ovládá. Tomu jde ruku v ruce skvělá optimalizace systému, který by ale nemusel mít tolik balastu třetích stran. Potěší také výtečná výdrž baterie, která meziročně výrazně narostla.
Letošní Xiaomi 15 je poměrně decentní evoluce. Nepřináší nic extra revolučního nebo nového, ale za mě se jedná o skvělý telefon, který je radost používat. Standardní cenovka začíná na 22,5 tisících, jenže se dá sehnat i o necelých pět tisíc levněji v různých akcích. A to už je velice dobrá cenovka.
Pokud hledáte kompaktnější top model a preferuje čistější Android, můžete sáhnout po Pixelu 9 nebo Pixelu 9 Pro. Zde však za pár měsíců bude nástupce a jeho procesor je slabší. Alternativou je pak také Samsung Galaxy S25, kde dostanete lepší podporu ale menší baterii.
Klady
- vynikající fotoaparát,
- výtečná výdrž baterie,
- příjemná kompaktnější konstrukce,
- vysoký výkon,
- přívětivá cena v akcích.
Zápory
- konkurence nabízí delší softwarovou podporu,
- bloatware – velké množství předinstalovaných aplikací třetích stran.
Domů » Recenze »
Synology kromě serverů a úložišť nabízí i svoji první Wi-Fi kameru
Anketa: Jaký benefit od operátora byste nejvíc ocenili?
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

Komentáře