O2 dokončilo testování 5G RedCap, nasazení bude příští rok

O2 dokončilo testování 5G RedCap, nasazení bude příští rok
2024-07-01T18:00:14+02:00
• 1. 7. 2024

Připojení 5G vysílače na Pradědu. Zdroj: O2

Mobilní operátoři nenabízí jen služby pro běžné klienty. Samozřejmě mají i speciální nabídky pro firmy a podnikatele, ale kromě toho se více soustřeďují na průmyslové využití, a to i v případě IoT, tedy internetu věci, respektive se jedná o zařízení připojení k mobilní síti. Slouží nejen pro sběr dat, ale také pro vzdálenou komunikaci a ovládání jiných zařízení.

Vodafone spustil IoT Easy Connect, cena vyjde na 449 Kč

5G RedCap

Mobilní operátoři používají například NB-IoT, LTE-M, LTE Cat1 a další. Další generace se ale chystá, jak prokazuje O2. Právě tento operátor úspěšně otestoval nasazení 5G RedCa, tedy 5G Reduced Capability či také 5G NR-Light. Jedná o upravenou verzi, která i tak umožní operátorovi připojit do sítě ještě více zařízení a také nabídnout vyšší přenosové rychlosti.

5G RedCap

Zdroj: O2

Současně umí efektivně řešit případy mezi mobilním širokopásmovým připojením (eMBB), ultraspolehlivou komunikací s nízkou latencí (uRLLC) a masivní komunikací typu Machine Type Communication (mMTC). Díky nižší latenci prakticky umožňuje komunikaci v reálném čase. Navíc má technologie nižší energetické nároky na koncová zařízení a také dochází ke snížení pořizovací ceny vzhledem k jednodušším modulům.

„Je to pro nás důležitý milník v dalším zdokonalování a rozšiřování kvality a možností našich sítí. Díky využití technologie RedCap budeme moci se zákazníky dále rozvíjet projekty pro internet věcí. To je zásadní pro mnoho oblastí, jako jsou třeba nositelná zařízení, typicky chytré hodinky, nositelná zařízení pro telemedicínu nebo aplikace s virtuální nebo rozšířenou realitou,“ vysvětluje technologický ředitel O2 Jan Hruška a doplňuje, že nasazení RedCap bude zásadní také pro video dohled, průmyslové senzory, chytré sítě a další automatizaci v průmyslu. Technologie RedCap významně zvyšuje efektivitu aplikací v privátních kampusových sítích.

Samotné nasazení je naplánováno na příští rok. O2 se tak připravuje na průmysl 4.0, automatizaci továren a využití se najde i u rozšířené a virtuální reality.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat