Životní cyklus telefonu Samsung: od lásky na první pohled až po ekologickou recyklaci komerční článek

Životní cyklus telefonu Samsung: od lásky na první pohled až po ekologickou recyklaci [komerční článek]
2024-07-01T17:02:46+02:00
• 1. 7. 2024

Lákává vás upgrade na nový telefon? Například nová řada Samsung Galaxy S24 s umělou inteligencí Galaxy AI je opravdová špička, ale co se starým telefonem? Věděli jste, že až 90 % vašeho starého telefonu lze recyklovat? Vrátit ho se nyní vyplatí nejen planetě, ale i zákazníkům.

Mobil, který leží bez využití doma v šuplíku, na první pohled pouze zabírá místo. Mnohem důležitější je ovšem jeho (ne)ekologičnost. Telefony obsahují překvapivě velké množství vzácných kovů, které lze využít a nemusí se těžit. Recyklace starého telefonu je tedy významným krokem pro naši planetu. Přesto jen 10 % vysloužilých mobilů se recyklace dočká.

62 milionů tun staré elektroniky

Věděli jste, že chytrý mobilní telefon je nejčastěji obměňovaný elektrospotřebič na světě? Jen loni se prodalo více jak 1,3 miliardy kusů. Na druhé straně z více jak 5 miliard starých chytrých telefonů se stal odpad. Přitom jejich recyklací můžeme získat až 11 druhů kovů, snížit dopad jejich těžby a tvorbu nového odpadu, který při těžbě vzniká.

naja bertolt jensen BJUoZu0mpt0 unsplash 4032x3024x samsung

Podle WHO[1] tvoří staré elektrické a elektronické zařízení nejrychleji rostoucí podíl pevného odpadu na světe. OSN[2] uvádí, že v roce 2022 bylo vyprodukováno 62 milionů tun e-odpadu. Toto číslo dokonce překročilo dosavadní rekord. Takovýto e-odpad tvoří rozbité a zastaralé výrobky, které zůstanou ležet v šuplíku a majitel je následně vyhodí místo toho, aby se zajímal o jejich recyklaci. Ze všech elektronických výrobku se ve skutečnosti recykluje méně než čtvrtina. Pouhé 1 % potřebných vzácných kovů pro další výrobu tak celosvětově pokrývají suroviny získané recyklací. E-odpad se může stát hrozbou pro životní prostředí, ale i lidské zdraví a je potřeba ho vhodně a šetrně vůči životnímu prostředí recyklovat.

Samsung se snaží maximálně minimalizovat ekologickou stopu během celého životního cyklu výrobku Samsung. Od krabičky přes distribuci po používání a následnou recyklaci. Že Samsungu na životním prostředí záleží můžeme sledovat již od výroby samotných zařízeních Galaxy, na které se například používají i vylovené, staré rybářské sítě.

Co se stane s mobilem, který dám k recyklaci?

Jedním z ekologických cílů Samsungu je neustále zefektivňovat oběhové hospodářství. To znamená, že z recyklovaných produktů se použité materiály znovu vrací k životu a do nových produktů.

Jen od roku 2009 do roku 2022 jsme celosvětově sesbírali 5.69 miliónů tun e-odpadu. Do roku 2030 je v plánu shromáždit 10 miliónů tun. Měď, hliník, železo, plast a mnohé další minerály a vzácné kovy jsou znovu použity na výrobu vašich nových zařízení Samsung. Tím se snižuje také spotřebu vodu během výroby či množství skleníkových plynů a znečišťujících látek ze spalování odpadu a těžby.

002 galaxy s23ultra recycled materials 3840x2160x samsung

V Samsungu také dbáme na co nejdelší použitelnost našich produktů, optimalizaci metod montáže a výrobu, která minimalizuje spotřebu přírodních zdrojů. Vrácením telefonu můžete navíc i ušetřit. Například do konce června můžete získat lákavý bonus v akci kup nový, zaplať starým. Za starý telefon získáte například slevu až 3 000 kč na špičkovou řadu Samsung Galaxy S24. Nenechávejte starý telefon doma a pomozte nám vytvořit z odpadu produkt, který si znovu zaslouží vaši lásku.

Jak akce využít?

  1. Kupte nový telefon řady Galaxy S24 nebo tablet řady Galaxy Tab S9.
  2. Zaregistrujte se do kampaně na odkup starého zařízení na novysamsung.cz.
  3. Dokončete výkup svého starého zařízení (starý telefon či tablet můžete poslat bezplatně kurýrem či ho odevzdat na jednom z mnoha podacích míst).
  4. Peníze za zaslané staré zařízení vám budou vyplaceny po dokončení kontroly starého modelu. Výkupní ceny a bonusy najdete zde.
  5. Pokud se rozhodnete pro nákup nového telefonu přímo ve značkové prodejně Samsung nebo v prodejnách Mobil Pohotovost, starý telefon vám rovnou vykoupí a vy získáte bonus na místě bez nutnosti registrace a čekání.

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electronic-waste-(e-waste)

[2] https://unitar.org/about/news-stories/press/global-e-waste-monitor-2024-electronic-waste-rising-five-times-faster-documented-e-waste-recycling

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Obchodní sdělení za jehož obsah odpovídá objednavatel.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat