Aplikace Portál občana: nově s notifikacemi a službou DROZD

Aplikace Portál občana: nově s notifikacemi a službou DROZD
2024-06-17T16:35:31+02:00
• 17. 6. 2024

Zdroj: Dotekomanie.cz

DIA (Digitální a informační agentura) vytvořila aplikaci Portál občana pro Android a iOS. Sice se spuštění neobešlo bez porodních bolestí, ale od té doby aplikace dostala mnoho aktualizací. Nyní zde máme dvě podstatné novinky, které se vám mohou hodit, a to i na léto.

Nová státní aplikace Portál občana, nejvíc oceníte datovky

Portál občana a DROZD

Možná jste už zaslechli například ve zprávách o systému DROZD. Jde o speciální službu, kde se stačí zaregistrovat před samotnou cestou do zahraničí. Pakliže by se něco dělo, nejenže má stát informaci, kde se nacházíte, ale navíc vás může kontaktovat, varovat a případně pomoci s řešením problémů. Novinkou je, že samotná služba je nyní dostupná přes Portál občana, tedy i v samotné aplikaci pro Android a iOS.

DROZD je informační systém našeho @mzvcr, který pomáhá lidem na cestách v případě jakékoli mimořádné události. Informuje emailem i SMSkami, organizuje pomoc. Zaregistrovat se do něj před cestou teď můžete jednoduše v mobilu i přes Portál občana. Loni DROZD využilo přes 100 000 lidí. Nejlepší je samozřejmě, když se nic nestane, ale když loni například vypukly požáry na řeckých ostrovech, DROZD všechny lidi na místě informoval o nebezpečí i o tom, kde najdou pomoc a jak se odtamtud dostanou.

Stačí spustit aplikaci Portál občana a následně kliknout nebo dohledat DROZD. Zde si zaregistrujete cestu, vyplníte všechny příslušné informace a tím to pro vás končí. V případě nouze bude o vás stát vědět a může napomoci. Jde o jednoduché rozhraní, kde se předvyplní vše podstatné, respektive průkazy totožnosti není potřeba zadávat znovu, stačí jen vybrat.

Screenshot 20240617 155615 1080x2400x Screenshot 20240617 155628 1080x2400x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Druhá podstatná novinka se týká notifikací. Aplikace konečně dostává tuto funkcionalitu. Hned po spuštění vás aplikace na tuto možnost upozorní, přičemž v nastavení stačí aktivovat u příslušených oblastí. Výhodou je, že vás nyní aplikace přímo upozorní na datovku. Na novou zprávu se do této chvíle upozorňovalo jen přes SMS nebo e-mail. Aplikace umí také upozornit přes notifikace i na konec platnosti dokladů.

Screenshot 20240617 155535 1080x2400x Screenshot 20240617 155543 1080x2400x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Je možné, že ale budete muset jít do informací o aplikaci Portál občana na Androidu a následně povolit na systémové úrovni samotná oznámení. Aplikace si totiž v našem případě nevyžádala oprávnění. Zřejmě jde jen o drobnou chybu, ale asi je v přípravě už oprava.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat