reklama

Snapdragon Satellite se nedostane do mobilů, Qualcomm ukončil projekt

Snapdragon Satellite se nedostane do mobilů, Qualcomm ukončil projekt
2023-11-11T11:35:18+01:00
• 11. 11. 2023

Zdroj: DALL·E 3

Apple přišel se satelitním připojením v iPhonech, přičemž slouží jen na zaslání nouzové zprávy. Konkurence na to zareagovala a přišla s lepším řešením. Například smartphony Huawei nabízí obousměrnou komunikaci, a to jak u zpráv, tak i u telefonování. I další výrobci se ozvali. Například Motorola přišla se svým řešením, Garmin také a dokonce se očekává rozšíření do mobilu Vivo. Mezitím Vodafone otestoval technologii, kde není potřeba přidávat speciální hardware do mobilů. I Android se připravuje na přímou podporu, včetně jeho aplikací. Nadějí na větší rozmach přinesla společnost Qualcomm, ale nedostane se do mobilů.

Bez Snapdragon Satellite

V lednu tohoto roku jsme se dočkali oznámení Snapdragon Satellite, což je kompletní řešení od Qualcommu, které využívá satelitní síť Iridium. Očekávali jsme, že se první mobilní telefony s touto novinkou začnou objevovat ke konci tohoto roku, případně na začátku toho příštího. Nešlo ani tak o představení, jako přímou demonstraci funkční technologie, kterou mohli začít výrobci přidávat do svých mobilů a dalších zařízení. Nakonec se tak nestane.

Qualcomm totiž ukončil partnerství s firmou Iridium a celý projekt poslal k ledu. Asi byste si mysleli, že došlo k nějaké šarvátce mezi těmito firmami, nebo že nastal nějaké technický problém, ale ani jednoho z toho se nestalo. Qualcomm uvedl, že výrobci mobilních telefonů neprojevili zájem o Snapdragon Satellite.

03eGoNUEXLlTzSiqMTMCZEZ 1fit limsize 1600x900v1672929770 1280x720x

Zdroj: Qualcomm

Což je velmi zvláštní, jelikož bychom si mysleli, že si Qualcomm detailně prozkoumal trh, potřeby klientů a po důkladné analýze se pustil do vývoje. Zřejmě firma zariskovala a sázka na novinku nevyšla. Snapdragon Satellite tak zůstane jen jako technologické demo. To ale neznamená, že by se satelitní komunikace do mobilů nedostala. Výrobci asi mají jiná řešení s lepšími podmínkami. Navíc zde máme silného hráče v podobě Starlink. Tato divize SpaceX oznámila dostupnost satelitní komunikace, respektive možnosti využívání se stávající LTE technologií.

Qualcomm tedy na celém projektu spíše prodělal a ostatně i Iridium, kterému klesly akcie po oznámení o 8 %. V této oblasti asi nakonec nebude dominantní hráč a každá firma bude nabízet vlastní řešení.

Zdroje: gsmarena.com, cnbc.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat