reklama

Dejte si pozor na „senzační“ články, cílí na mPlatby a týdenní předplatné

Dejte si pozor na „senzační“ články, cílí na mPlatby a týdenní předplatné
2022-11-01T09:41:04+02:00
• 30. 10. 2022

Fotka od Luis Villasmil z Unsplash

Dnes je nutné si dávat pozor na internetu, jelikož nikdy nevíte, kdy na vás někdo něco zkusí, případně se z vás snaží vylákat osobní informace nebo i peníze. Sice můžete mít ten nejlepší antivirus nebo jinou ochranu, ale to ještě neznamená, že jste zcela v bezpečí. Některé stránky se pohybují na hraně zákonů a jiné využívají skulin. Zejména se snaží využít nepozornost, zvědavost atd., aby z uživatelů vylákaly peníze. Ukazuje se, že se čím dál více subjektů zaměřuje na systém mPlateb.

Stojí článek za týdenní platbu?

Asi jste již na sociálních sítích narazili na články, které lákají na nějaké senzace, případě nějakou sbírku zvláštních fotografií, videí a podobně. O jedné takové informuje uživatel ziki na superforum.cz. Na Facebooku se objevil návrh na příspěvek lákající na článek s názvem Nejošklivější a nejpodivnější tetování. My jsme si vyzkoušeli stránku hlavnitrendy.com, na které je publikován.

Každý článek je zde v podstatě zpoplatněn, ale ne on samotný, spíše služba jako taková. Po zadání telefonního čísla a následného potvrzení skrze speciální kód z SMS se přihlásíte k odběru za týdenní poplatek 99 Kč. To se ale týká jen operátorů Vodafone a T-Mobile. Zde asi budete velmi obezřetní v případě zadávání telefonních čísel.

hlavnitrendycom obsah nejosklivejsi a nejpodivnejsi tetovanihtmiPhone 12 Pro 1170x2532x

Zdroj: Dotekomanie.cz

V případě operátora O2 ale nemusíte zadávat jakékoliv číslo. Provozovatel stránky má totiž smlouvu s tímto operátorem a identifikace uživatele probíhá pomocí procesu na pozadí. Jak tento systém funguje, vysvětlil operátor v nedávném našem článku. Jak je ale vidět, tak v případě příchodu na stránku ze sítě O2 je i na druhé obrazovce jen tlačítko Pokračovat. Jedná se tedy o dva nutné souhlasy k tomu, aby vám bylo naúčtováno 99 Kč týdně.

Obrazek 1 720x1560x Obrazek 2 720x1560x

Zdroj: Ziki (se souhlasem)

Je otázkou, jestli uživatel zaznamená text okolo tohoto tlačítka. Je zde totiž napsáno, k čemu se zavazuje a kolik bude platit. Pokud ale máte modem s běžnou SIM od O2, je pravděpodobné, že vás může kdokoliv přihlásit k placenému odběru, pokud se připojí přes váš modem. Případně když sdílíte připojení přes hotspot. Zde spíše doporučuje deaktivovat mPlatby.

Spotřebitelé si stěžují na mPlatby od O2, jde o drtivou většinu

Samozřejmě nehodnotíme kvalitu obsahu takových webů, které nabízí obsah za poměrně vysokou týdenní platbu. Jen upozorňujeme na takové praktiky a měli byste si dát pozor, na co klikáte. Vodafone a T-Mobile navíc upozorňují, že byste měli být v případě mPlateb velmi pozorní a navíc nesdílet s kýmkoliv speciální kódy zaslané přes SMS.

Případnou reklamaci takového nákupu digitálních služeb musíte řešit s provozovatelem daných stránek. Pokud ale nereaguje a není vám vyhověno, můžete se obrátit na mobilního operátora. Pokud ani tehdy neuspějete, nabízí se Evropské spotřebitelské centrum a případně Česká obchodní inspekce. Pokud je provozovatel v některé zemi EU, je zde šance, že se dospěje k nějakému výsledku, ale návrat peněz není garantován.

Zdroj: forum.mobilmania.zive.cz

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat