reklama

Kancelářské dokumenty tvoří 43 % veškerého staženého malwaru, firmy by se měly mít na pozoru

Kancelářské dokumenty tvoří 43 % veškerého staženého malwaru, firmy by se měly mít na pozoru
2021-09-08T11:30:21+01:00
• 8. 9. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

Ačkoliv kancelářské dokumenty jsou již dlouhodobě stálicí mezi virovými hrozbami, stále se drží mezi nejčastěji rozšířenými hrozbami, které napadají klientské systémy.

Kancelářské dokumenty jsou stále populárním malwarem

Podle studií, které provedl tým Atlas VPN, patří kancelářské dokumenty mezi stále populární formu, jak do klientských zařízení vpašovat škodlivý kód. Podle zjištění představují kancelářské dokumenty 43% podíl mezi staženým malwarem. Mezi kybernetickým podsvětím patří tato forma mezí oblíbenou stálici už jen díky tomu, že kancelářské dokumenty se dají velice snadno propašovat a skrýt před detekčními antivirovými systémy.

malware 624x516x

Zdroj: atlasVPN

Ve druhém čtvrtletí roku 2020 tato hrozba představovala pouze 14% podíl veškerého stažené malwaru. Ve třetím čtvrtletí se již jednalo o 38% podíl, což představovalo výrazný nárůst. Podíl 43 % ukazuje, že se tato hrozba stává stále silnější, a je dobré se tedy mít patřičně na pozoru. Jednou z nejvýraznějších hrozeb tohoto roku se stal malware EMOTET, který se šířil v podobě infikovaného dokumentu Word. Ten po stažení a otevření umožnil přístup dalšímu malwaru do systému a to v podobě trojských koní, nebo ransomwaru.

EMOTET se stal velice úspěšným a oblíbeným nástrojem kybernetických zločinců a stal se zároveň inspirací pro další, kteří se jeho techniku snažili napodobit. Podobné škodlivé dokumenty totiž dokáží obejít antivirové systémy a tvářit se jako důvěryhodné. Kybernetičtí zločinci se tento malware snažili v době pandemie zamaskovat do e-mailů a v něm obsažených dokumentů, které byly často spojeny například s registrací vakcín.

Zdroj: techdigest.tv

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat