reklama

Google má problémy v další zemi, prý zneužívá své postavení

Google má problémy v další zemi, prý zneužívá své postavení
2021-09-21T19:30:12+02:00
• 21. 9. 2021

Zdroj: Google

Google začal jako vyhledávač na internetu, ale dnes se jedná o velkou softwarovou společnost, která vyrábí i hardware. Podstatný příjem stále pochází z prodeje reklam, takže se snaží získat co nejvíce uživatelů a aby používali jeho produkty a služby. V posledních letech jsme mohli slyšet i hlavních tiskových konferencích, že Indie je pro Google velmi důležitý trh. Ostatně investoval nemalé částky, aby měl na své straně co nejvíce uživatelů. Zřejmě se úspěch nevyplácí ani v Indii.

Vytlačení konkurence?

Operační systém Android od Googlu je dostupný zdarma i se zdrojovými kódy v rámci AOSP (Android Open Source Project). Prakticky jakákoliv společnost může tento systém používat, ale musí si zajistit své vlastní aplikace a služby. To by vyžadovalo nemalé investice. Na druhou stranu nabízí vše podstatné sám Google v rámci GMS. Pakliže výrobce přijme podmínky, může nabídnout zařízení se všemi podstatnými službami. Také ale musí plnit podmínky, jako je používání služeb a aplikací od Googlu.

asistent google 883x731x

Zdroj: Google

Google na poli smartphonů má v Indii dominantní postavení, až 95 %. To se ale nelíbilo CCI (Competition Commission of India) a v roce 2019 začalo vyšetřování, jestli Google nezneužívá postavení a případně neblokuje konkurenci. Vše vychází ze samotných podmínek GMS. Dle úřadu je Google vinen z potlačování konkurence. Hlavně se měl snažit o prosazování používání svých služeb a aplikací, případně dalších produktů.

DuckDuckGo jde proti Googlu, chce více prostoru

Google má v tuto chvíli čas na reakci a ještě nějaký čas potrvá, než se dozvíme, co z daného nálezu bude hrozit samotnému Googlu. Je docela možné, že i na indickém trhu se objeví nabídky při prvním spuštění smartphonu, jakou službu pro vyhledávání chtějí uživatelé používat, případně jaké aplikace. Něco podobného je již nějakou dobu v Evropě.

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat