reklama

T-Mobile vypne 3G na konci listopadu

T-Mobile vypne 3G na konci listopadu
2021-04-19T15:00:29+02:00
• 19. 4. 2021

Zdroj: T-Mobile

1

Možná si ještě pamatujete dobu, kdy mobilní operátoři lákali na 3G síť a slibovali nové možnosti, rychlejší data a podobně. Samotná technologie se nikdy moc nerozšířila, o čemž svědčí i dnešní pokrytí. Vodafone již ukončil provoz této sítě a nyní T-Mobile ohlašuje datum konce.

Do listopadu

Pokrytí 3G sítí není v Česku nějak velké a prakticky pracuje na frekvenci 2100 MHz. Když vezmeme v potaz ještě fakt, že dnešní mobilní telefony podporují minimálně LTE, tak 3G nedává tak moc smysl. Sám T-Mobile uvádí, že vypnutí 3G sítě postihne malé procento uživatelů.

„Naši zem chceme propojit tou nejvyspělejší sítí a vypnutí 3G nám ji umožní dále vylepšovat. Spektrum původně používané pro 3G se stane dostupným pro nejmodernější technologie LTE a 5G“ říká Zdeněk Bumbálek, manažer strategie přístupových sítí společnosti T-Mobile Czech Republic, a dodává: „Vysokorychlostní internet a další mobilní služby v nejvyšší kvalitě tak budou ještě dostupnější a zase se o krok přiblížíme skutečně gigabitové společnosti“.

Uvolněná frekvence se samozřejmě využije pro posílení LTE technologie a následně také pro 5G. T-Mobile stanovil ukončení podpory na konec listopadu. Pokud tedy máte mobilní telefon, který podporuje maximálně 3G a využíváte mobilní data, je čas si zakoupit modernější zařízení. Pokud ale používáte jen telefonování a zasílání SMS zpráv, až tak moc se vás změna nedotkne. Mobil se totiž přepne na 2G síť, která bude sloužit pro tyto účely.

Zdroj: T-Mobile

T-Mobile také láká na používání VoLTE, tedy možnosti telefonovat přes LTE síť. Podpora zařízení ale není nějak velká, takže se bude stávat, že při telefonování se mobilní telefon přepne z LTE na 2G síť. Dá se předpokládat, že někteří klienti operátora si budou muset zakoupit novější zařízení, ale pokud nepotřebujete mobilní data, změna vás nějak moc nepostihne.

Zdroj: Tisková zpráva

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Petr Maleček

22. 4. 2021, 10:08

Tak snad Kaktus už zavede VoLTE. Mám 5G telefon a mám telefonovat přes 2G? Na Silvestra si teda už nemusím ani zvolat :))

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim