reklama

3G má odzvoněno, operátoři přejdou na 4G a 5G

3G má odzvoněno, operátoři přejdou na 4G a 5G
2021-02-08T13:30:31+02:00
• 8. 2. 2021

Fotka od ADMC z Pixabay

V tuto chvíli se začíná s výstavbou nové sítě páté generace, od které si mnozí slibují značné vylepšení. V praxi to ale automaticky neznamená vyšší rychlost. V tuto chvíli tedy na našem trhu najdete rovnou několik technologií, ale rok 2021 bude znamenat pro 3G ukončení.

3G se ani nerozšířilo

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) nás dnes informovalo o začátku ukončování 3G na českém území. Uvolněné frekvence budou využití pro modernější technologie LTE (4G) a 5G, přičemž APMS uvádí, že se tak v mnohých oblastech lze dostat na 1 Gbps skrze mobilní síť.

Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor, v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Většina uživatelů stejně ale nezaznamená nějakou změnu. Zpravidla mobilní telefony nabízí podporu pro 4G, takže v případě připojení internetu nedojde ke změnám. Když se podíváme na aktuální pokrytí 3G (UMTS) v Česku, tak jde vidět, že například Vodafone tuto technologii ani nepoužil na velkém území.

Screenshot 40 770x518x Screenshot 41 769x513x Screenshot 42 768x515x

Pokrytí 3G signálem – O2, T-Mobile, Vodafone; Zdroj: ČTÚ

V oblastech, kde dojde k nahrazení 3G za 4G nebo i 5G dojde k navýšení rychlosti připojení k internetu. Na druhou stranu uživatelé asi zaznamenají chybějící 3G při volání, kdy stále hodně mobilních telefonů nepodporuje VoLTE nebo VoNR a musí se přepínat na starší technologií. Nově tedy budou připojení pro běžné telefonování na 2G síti, která zůstává a neplánuje se její ukončení.

Uživatelé starších přístrojů budou s předstihem informování svým operátorem, bude jim nabídnuta výměna SIM karty a případně doporučen modernější telefon podporující technologii 4G či 5G,“ doplňuje Grund.

Zdroj: tisková zpráva

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat