realme 7 Pro; Zdroj: Dotekománie.cz
6Domů » Recenze »
Není tomu tak dávno, co společnost realme oficiálně vstoupila na český trh, ale hned si získala svou fanouškovskou základnu díky skvělému poměru ceny a výkonu u svých zařízení. Nyní tento výrobce uvádí na trh novinky jménem realme 7 a realme 7 Pro. Oba modely kombinují hodně muziky za málo peněz, ale každý má své pro a proti. Dražší z těchto sourozenců s přídomkem Pro bude předmětem této recenze. Pro koho je určená varianta Pro a komu naopak bude více vyhovovat levnější model? To si povíme v následujících řádcích.
Obsah balení: plná polní
Hned po otevření krabičky se dostanete ke kazetě, která v sobě ukrývá manuály a rovněž silikonové pouzdro, které ochrání telefon, zejména vystupující modul fotoaparátu. Pod kazetou s příslušenstvím se pak nachází samotný telefon. Velice potěší, že nabíjecí adaptér a kabel typu USB A / USB C, které podporují bleskurychlé 65W nabíjení, se nacházejí přímo v balení, tudíž odpadají další investice. Na sluchátka už se zde místo bohužel nenašlo.
realme 7 Pro je plastový elegán
Pokud byste ve střední třídě čekali kombinaci kovu a skla, bohužel asi budete zklamaní. Telefon je vyroben kompletně z plastu. Konstrukce je však velice pevná, nikde nic nevrže, ani se pod tlakem neohýbá. Díky plastu je pak telefon velice lehký a v kapse to není žádné těžítko. Váha se vyšplhala na 182 gramů. Celkové rozměry zařízení jsou pak 160,9 x 74,3 x 8,7mm.
Při pohledu zepředu vás určitě zaujme velký displej s integrovanou čtečkou otisků prstů. Pod ním se nachází poněkud větší brada. Tento fakt ale jistě pominete, když zjistíte, že na spodní hraně se ukrývá jeden ze dvou hlasitých reproduktorů. Ano, realme 7 Pro je opatřeno stereo reproduktory. Hlasitost je více než dostatečná a nechybí zde ani náznaky basů.
Na spodní hraně vedle reproduktoru si našly své místo konektory USB C pro nabíjení a 3,5mm jack pro připojení drátových sluchátek. Na stranách jsou umístěna ovládací tlačítka, kdy na levém boku je kolébka hlasitosti a na pravém boku pak zamykací tlačítko. To v sobě ukrývá designový prvek v podobě zlaté drážky. Nad kolébkou hlasitosti se nachází šuplíček, který zvládá pojmout dvě nano SIM a současně microSD kartu. Můžete tedy používat dualSIM zároveň s paměťovou kartou. Na horní straně se pak skrývá pouze druhý mikrofon.
Zdroj: Dotekománie.cz
Zadní strana je pak samozřejmě také řešena z plastu a s malým předělem pozvolna navazuje na rám telefonu. Plast však svou úpravou vypadá jako matné sklo a rozdíl poznáte pouze při dotyku. V levém horním rohu si našel své místo poměrně výrazně vystupující modul fotoaparátu. I přes to, že se jedná o plast, záda se mi velmi líbí. Jsou rozdělena jakousi „lajnou“, kdy každá část zad odráží světlo jinak a tento efekt působí velice originálně. Tento předěl se táhne po celé délce zad a ani fotoaparáty o něj nejsou ochuzeny.
I když obdélníkové moduly fotoaparátů nejsou dnes už úplně ojedinělé, oceňuji snahu odlišit se před konkurencí alespoň rozdělením zad na dvě části. Naneštěstí se realme 7 Pro ani přes matnou úpravu zad nevyhnulo nechtěným otiskům. Není to však příliš velký lapač otisků a spatříte je pouze pod určitým úhlem světla.
Displej: krása v podobě AMOLED
Osobně jsem měl lehce obavy okolo kvality displeje, protože panel ve své třídě disponuje vestavěnou čtečkou otisků prstů. Moje hlavní obavy se týkaly kvality zobrazení, nebo jasu. Čekal jsem nějaký háček. Naštěstí jsem se obával zbytečně a displej mě velice překvapil, v dobrém slova smyslu. Vzhledem k cenovce 8 tisíc korun se jedná o opravdu krásný panel s technologií Super AMOLED, s rozlišením 2400 x 1080 pixelů (FullHD+) a poměrem stran 20:9.
Jas je více než dostatečný na přímém slunečním světle a naopak minimální jas dokáže být tak nízký, že máte problém s čitelností i ve tmě. Ani při nižší hodnotě jasu jsem nezaznamenal žádné snížení obnovovací frekvence, na což některé panely dříve trpěly. Celý panel pak zabírá 90,8% celé přední plochy zařízení.
Vyšší obnovovací frekvence už zde bohužel své místo nenašla. Levnější realme 7 se sice 90Hz displejem může pochlubit, avšak pouze s technologií LCD IPS. Já osobně však preferuji radši krásný 60Hz AMOLED, než plynulejší 90Hz IPS panel. Díky funkci Always-on, která vám neustále ukazuje stav baterie, čas, datum a notifikace, jistě oželíte přítomnost LED diody.
V levém horním rohu je umístěná selfie kamerka, ve spodní části displeje je čtečka otisků prstů optického typu integrovaná do něj. Její spolehlivost i rychlost hodnotím velice kladně. Můj prst rozpoznala téměř vždy a i když se rychlostně nemůže rovnat s kapacitními čtečkami, její reakce jsou vcelku rychlé.
Hardware: dostatečná porce výkonu
Srdcem telefonu se stal Snapdragon 720G spojený s 8GB operační pamětí typu LPDDR4X. realme 7 Pro se jen tak něčeho nelekne, výkonu je zde dostatek pro běžné úkony, ale také pro jakoukoliv hru. Výrobce zřejmě velice dobře optimalizoval systém, jelikož operační paměť v sobě dokáže udržet mnoho aplikací a občas se mi stalo, že dokonce aplikace, kterou jsem měl spuštěnou i před několika desítkami minut, naběhla bez opětovného spuštění.
Procesor s touto porcí operační pamětí si tedy poradí se vším, co mu nadělíte. Například s populární hrou Call Of Duty: Mobile si realme poradilo skvěle a ani na plné detaily jsem nepocítil razantní pokles výkonu. V AnTuTu benchmarku si realme 7 Pro vysloužilo 283 tisíc bodů, v Geekbench 5 567 bodů v Single-core testu, v Multi-core pak 1773.
Zdroj: Dotekománie.cz
Specifikace realme 7 Pro
- displej: 6,4 palců, 2400 × 1080 pixelů, 20:9, Super AMOLED, Corning Gorilla Glass 3+
- procesor: Snapdragon 720G
- RAM: 8 GB LPPDDR4x
- úložiště: 128 GB (UFS 2.1) + microSD
- Dual SIM (nano + nano + microSD)
- Android 10 + realme UI
- Foťáky:
- zadní – 64 MPx, f/1.8, UIS/UIS Max
- 8 MPx, 119°, f/2.3
- 2 MPx, B&W
- 2 MPx, 4cm makro
- přední – 32 MPx, f/2.4
- zadní – 64 MPx, f/1.8, UIS/UIS Max
- čtečka otisků prstů v displeji
- 3.5mm audio jack, stereo, Dolby Atmos, Hi-Res Audio
- rozměry: 160,9 × 74,3 × 8,7 mm, 182 gramů
- Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.1 LE, Dual Frequency (L1 + L5) GPS, NavIC, USB Type-C
- baterie: 4500 mAh + 65W
Systém a prostředí: pod taktovkou Androidu 10
Výrobce do zařízení naistaloval Android 10 s poměrně masivní nadstavbou realme UI. Chod systému je velice plynulý a během testování se mi ani jednou nestalo, že by nějaká aplikace spadla, nebo jsem musel delší dobu čekat, než se aplikace spustí. realme tedy odvedlo velice dobrou práci při optimalizaci.
Systém je poměrně razantně upravený, ale ovládací prvky jsou téměř stejné, jako u „panenské“ verze Androidu od Googlu. Vybrat si můžete, jestli chcete systém ovládat gesty, nebo klasickým triem virtuálních tlačítek. Mně více vyhovuje ovládaní pomocí gest, protože tak využijete celou plochu displeje. Tlačítka vám kousek plochy seberou a také rychlé přepínaní spuštěných aplikací pomocí nich nebylo úplně nejrychlejší.
Zdroj: Dotekománie.cz
Vzhledem k AMOLED displeji je také velice vítaná přítomnost dark modu, který přepne systém na černou barvu a dokážete tak ušetřit nemálo procent baterie. Novinkou je také plná podpora češtiny. Starší verze realme UI trpěly na neúplný překlad do češtiny, na tomto telefonu jsem však na žádný anglický výraz v systému nenarazil, což je rozhodně plus.
Baterie a výdrž: jednodenní držák
Baterie dostala kapacitu 4500 mAh a díky AMOLED displeji a úspornému procesoru je výdrž skvělá. Jeden nabitý den není žádný problém a při trochu skromnějším používání není problém se dostat na jeden a půl dne, kdy nabíječku budete potřebovat okolo poledne druhého dne od plného nabití. Máte-li však k dispozici elektrickou zásuvku, nebude vás výdrž tak úplně trápit.
Nabít, či bleskově nabít? To je, oč tu běží!
realme 7 Pro je vzhledem ke své cenovce vcelku tuctový telefon. V čem je tedy o několik kroků před konkurencí? Je to bleskurychlé nabíjení, a to především díky 65W technologii. Z 5 % se na 50 % dostanete díky přiloženému adaptéru za 11 minut, na 100 % vám pak bude stačit pouhých 34 minut. Rychlost nabíjení jsem testoval při vypnutém stavu zařízení, a i když je to doba nabíjení o něco delší, než deklaruje výrobce, pořád je to opravdu úctyhodná hodnota.
Kdo by si myslel, že při takto rychlém nabíjení bude vyzařovat teplo v okruhu několika metrů, ten se mílí. Telefon se sice lehce zahřívá, ale není to žádný extrém. Velice potěší přítomnost takto výkonné nabíječky přímo v balení. Pozor, takto rychlé nabíjení mi fungovalo pouze s dodávanou nabíječkou. Například s nabíječkou od Huawei Mate 40 Pro, která podporuje dokonce 66W nabíjení, se telefon nenabíjel plnou rychlostí.
Fotoaparáty: nový skvělý noční režim
realme 7 Pro se pyšní hned čtveřicí fotoaparátů umístěných v obdélníkovém modulu na zádech telefonu. Jak je již ve střední třídě zvykem, dva fotoaparáty jsou zde pouze do počtu a jejich absence by nebyl úplný problém. Ano, jedná se o „populární“ duo 2MPx makro a 2MPx objektiv pro rozostření pozadí. Fotografie pořízené makro senzorem jsou použitelné možná tak na sociální sítě, nebo když chcete vyfotit opravdu malý objekt. Vzhledem k nízkému rozlišení však nepočítejte se závratnou kvalitou.
Hlavní slovo si bere 64MPx snímač od Sony se světelností f/1.8, který podává za světla velmi dobré výsledky a díky nově přepracovanému nočnímu režimu se nezalekne ani fotek v noci. Fotky mají nativní rozlišení 16 MPx díky skládání čtyř pixelů do jednoho. Můžete fotit také v plném 64MPx rozlišení, fotka však zabírá téměř 30 MB a její kvalita je stejná, ne-li o něco horší. Musím velice pochválit dynamický rozsah, který se velmi statečně popere i s focením proti světlu. Výsledné fotky mají lehce saturovanější barvy, snímek i přes to vypadá přirozeně.
Makro režim; Zdroj: Dotekománie.cz
Hlavní vs. širokoúhlý fotoaparát; Zdroj: Dotekománie.cz
Zdroj: Dotekománie.cz
Širokoúhlý objektiv pak nabízí rozlišení 8 MPx a záběr o šířce 119°. Pořízené fotky jsou vcelku kvalitní a za dobrého světla nabízí taktéž dobrý dynamický rozsah a pěkné barvy. V noci pak jde kvalita samozřejmě dolu, ale ne tak moc, jak byste možná čekali. Noční režim je dostupný i pro tento snímač a dokáže vykouzlit docela podařené fotky.
Hlavní vs. širokoúhlý fotoaparát; Zdroj: Dotekománie.cz
Výrobce také zapracoval na nočním režimu, který má nyní opravdu smysl a kvalitě fotek pomůže. Fotografie díky němu získávají odstín lehce do žluta, ale jsou ostré a dokáží si poradit i s protisvětlem.
Noční režim, hlavní vs. širokoúhlý fotoaparát; Zdroj: Dotekománie.cz
Normální vs. noční vs. režim; Zdroj: Dotekománie.cz
Kvarteto umístěné na zádech doplňuje selfie kamerka, která nabízí rozlišení 32 MPx a dokáže pořídit velice povedené snímky. Troufnu si říct, že na svou třídu až nadprůměrné. Fotky jsou ostré, mají věrné barvy a určitě se za ně nebudete muset stydět.
Zdroj: Dotekománie.cz
Video je možné zachytit v rozlišení maximálně 4K při 30 fps. Zaujme také slowmotion video při 120 fps v rozlišení 720p (HD).
Zhodnocení realme 7 Pro
Suma sumárum, realme 7 Pro hodnotím velice pozitivně a za dobu testování jsem si telefon oblíbil. Potěší přítomnost stereo reproduktorů, čtečky integrované do displeje, nebo také kvalitního AMOLED displeje. Fotoaparáty podávají dobrý výkon přes den, nově i v noci. Výkonu je zde více než dostatek a do 128GB úložiště se vám vleze spousta dat. Eso v rukávu je pak bleskové 65W nabíjení. Kdybych měl hledat mínusy, zmíním pouze absenci zvýšené odolnosti.
S levnějším realme 7 je velice podobný, ale zároveň je každý jiný. Klasická verze nabízí 90Hz displej, ač IPS, čtečku na boku, rozlišení hlavního fotoaparátu kleslo na 48 MPx a nejsou zde stereo reproduktory. Pokud ale dáváte přednost plynulejšímu displeji a nepotřebujete AMOLED displej s funkcí Always-on, zřejmě vás zaujme spíše levnější bratříček.
Za cenu 7990 Kč se jedná tedy o velice zajímavý kousek a koupí určitě neuděláte chybu. Za konkurenci se dá považovat levnější realme 7 v konfiguraci 8/128 za 6699 Kč, například také Poco X3 NFC, které sice nenabízí AMOLED displej s integrovanou čtečkou, avšak je osazeno stejným procesorem a navrch má 120Hz displej, případně nové Xiaomi Mi10T Lite.
Klady
- krásný AMOLED displej
- velká operační paměť
- svižný systém
- slušné fotografické schopnosti
- stereo reproduktory
- čtečka otisků prstů v displeji
- bleskové nabíjení
Zápory
- pouze 60Hz displej
- plastová konstrukce (pro někoho)
- absence zvýšené odolnosti
Domů » Recenze »
Tomáš Přikryl
2. 11. 2020, 18:01Uděláš prosím porovnání realme 7 pro vs xiaomi redmi note 9 pro vs poco x3 NFC
Tomáš Kašík
Všechny 3 telefony pohromadě bohužel nemám, ale v článku na Gizmochina jsou rozdíly docela dobře rozebrané
https://www.gizmochina.com/2020/10/05/redmi-note-9-pro-vs-poco-x3-vs-realme-7-pro-specs-comparison/
Karel Čapka
Více než 60 Hz je přeceňováno.
Tomáš Kašík
Přesně tak. Při přímém porovnání vedle sebe je sice rozdíl lehce znatelný, ale není to hlavní důvod k nekoupi. Jak jsem psal, radši bych dal přednost 60Hz AMOLEDu před 90Hz IPS
René Fírek
1. 11. 2020, 21:07Příjemný phone.
Tomáš Kašík
Vzhledem ke své cenovce určitě velmi mile překvapil:))