Bluetooth se letos dočká značného pokroku v oblasti zvuku

Bluetooth se letos dočká značného pokroku v oblasti zvuku
2019-07-07T16:30:03+02:00
• 7. 7. 2019

Na začátku tohoto roku jsme se dočkali oznámení Bluetooth 5.1, kde bude hlavní novinkou vylepšený lokalizační systém. Nyní ale díky průběžné zprávě od Bluetooth SIG se dozvídáme náznaky toho, na co se ještě letos můžeme těšit. Novinky zejména potěší ty, kteří používají příslušenství s Bluetooth pro konzumaci audio obsahu.

Bluetooth a audio

Současný trh disponuje až 50 % sluchátek s Bluetooth technologií a do roku 2023 má být prodáváno 9 z 10 reproduktorů s touto technologií. Bohužel je zde jedna komplikace, kterou jsou dostupné kodeky pro zvuk. Bluetooth nenabízí dostatečně dobré řešení, takže se na trhu objevily alternativy v podobě aptX a LDAC. Jedná se o komplikaci jak pro kupujícího, tak i pro samotné výrobce.

Právě v této oblasti se mají představit novinky v druhé polovině roku. Bluetooth SIG má představit novou architekturu pro audio. Chuck Sabin (vedoucí ředitel pro rozvoj trhu u Bluetooth SIG) mírně nastínil, co vlastně očekávat. Letos se máme dočkat nového kodeku, který by měl nabídnout dostatečně dobré specifikace a v podstatě by mohl konkurovat aptX a LDAC, případně nabídnout lepší vlastnosti.

Kromě kvalitního zpracování zvuku máme očekávat nižší zpoždění, které by nemělo být znát. To by znamenalo, že by poslech zvukové části u videa mělo být bez jakéhokoliv zpoždění. Vše by mělo cílit na kvalitnější poslech, a to i u her. Aby toho nebylo málo, bude zakomponována podpora více kanálů. Zde Bluetooth SIG očekává například využití u domácích kin, případně by šlo o možnost posílání z jednoho zařízení na větší množství reproduktorů. Teoreticky by se mohlo jednat i o smartphony.

Vzhledem k tomu, že hlavní novinkou bude nový kodek pro zvuk, nelze očekávat masivní rozšíření v krátkém časovém horizontu. Předpokládá se, že se první sluchátka a reproduktory s novou technologií objeví až v roce 2020, přičemž bude několik let trvat, než dojde k významného rozšíření. Novinka bude dostupná zprvu u dražších zařízení, až pak se dostane do levnějšího příslušenství.

Zdroj: androidauthority.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat