reklama

Začíná se rodit Bluetooth 5.1, přibude lokalizační systém

Začíná se rodit Bluetooth 5.1, přibude lokalizační systém
2019-01-28T18:54:20+01:00
• 28. 1. 2019
1

Před takřka třemi lety došlo k oznámení Bluetooth 5.0 a stále není běžné, aby se tento standard objevoval v každém smartphonu. Výrobci mnohdy sáhnout po starším Bluetooth 4.2 a nejnovější verzi dávají do střední a nejvyšší třídy. Zřejmě si budou muset pospíšit v implementování, jelikož dnes došlo k oznámení prvních novinek kolem nadcházející verze Bluetooth 5.1.

Bluetooth 5.1 bude ve jménu vylepšování

Jak již číselné označení napovídá, tak se můžeme těšit na vylepšení stávajících funkcí ve verzi Bluetooth 5.0. Dramatické změny lze očekávat až někdy v budoucnu, až se bude chystat Bluetooth 6. V tuto chvíli víme jen o několika novinkách díky oficiálnímu dokumentu nesoucí označení 1.0. V první řadě došlo na vylepšení Generic Attribute Profile (GATT), kde můžeme očekávat zrychlení připojení, což by mělo i dopad na snížení spotřeby energie.

Nejzajímavější novinkou v rámci dokumentu je možnost lokalizace zařízení. Již nyní má Bluetooth 5.0 možnost vypočítat vzdálenost od připojeného zařízení. Díky Bluetooth 5.1 bude možné také určit směr, což přináší nové možnosti pro tuto technologii. Dle dokumentu se máme těšit na centimetrovou přesnost. Představte si, že někde v pokoji zapadnou vaše bezdrátová sluchátka. Pomocí Bluetooth 5.1 nejenže určíte, jak moc vzdálenou jsou od vás, ale také vás mobil navede přesně na místo, kde se nacházejí. Jako příklad to vypadá dobře, ale bude nutné ještě vytvořit softwarovou podporou v systému nebo skrze mobilní aplikaci.

Taktéž se nabízí možnost využití v muzeích, kde bude stačit síť Bluetooth 5.1 vysílačů. Nebude tak potřeba využívat WiFi nebo jiné poměrně komplikované metody a technologie. Nyní si musíme počkat na oficiální představení finální verze Bluetooth 5.1, což může trvat i rok nebo dva. Navíc výrobci budou muset provést implementaci nové technologie. Zatím se neví, jestli bude stačit aktualizace firmwaru, nebo budou muset nasadit nové čipy.

Zdroj: neowin.net

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Karel Čapka

VIP 30. 1. 2019, 16:08

Vypadá to slibně!

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim