Google odstranil aplikaci Aktualizace pro Samsung aktualizováno

Google odstranil aplikaci Aktualizace pro Samsung [aktualizováno]
2019-07-08T20:50:35+02:00
• 8. 7. 2019
3

Aktualizováno 8. 7.

Minulý týden jsme vás informovali o aplikaci Aktualizace pro Samsung, která více méně tahala peníze z uživatelů, přičemž nezajišťovala jakoukoliv oficiální podporu pro mobily této značky. Navíc se společností Samsung nemá nic společného. Google nyní oznámil webu The Verge, že aplikace porušovala podmínky Obchodu Play a byla odstraněna. Bohužel se nedozvídáme, jaké konkrétní body byly porušeny. Dobrou zprávou je, že aplikace již není dostupná pro uživatele. Stačí připomenout, že počet stažení překročil hranici 10 milionů.

Původní článek 5. 7.

Aktualizace smartphonů jsou stále velkým problémem, aspoň co se týče dostupnosti u výrobců. Sice se situace lepší, ale situace stále není optimální. Výrobcům trvá měsíce, než vydají novou verzi Androidu pro své mobily. Nyní je například stabilní verze Android 9 Pie a mnoho zařízení ještě nedostalo aktualizaci. Právě tohoto stavu se snaží někteří využít a nabídnout uživatelům aktualizaci mobilního telefonu z neoficiálních zdrojů. Jednou z takových aplikací je například „Aktualizace pro Samsung“.

Google Mainline – rychlejší aktualizace Androidu skrze Obchod Play, zaměří se na bezpečnost

Aktualizace pro Samsung jako zdroj na peníze

Aplikace Aktualizace pro Samsung jako taková není nebezpečná pro mobilní telefony, neobsahuje malware a ani nežádá oprávnění, která by mohla kompromitovat zařízení. Skutečně nabízí firmware (verze systému pro smartphony) pro telefony Samsung, ale problém je spíše za jakých podmínek.

Aleksejs Kuprins, analytik z CSIS Security Group, se podíval na fungování aplikace a služby jako takové a konstatoval, že „Aktualizace pro Samsung“ není v podstatě nebezpečná. Sice je otázkou, jestli zde není možnost, že by někdo upravil nabízené firmwary a implementoval do nich škodlivý software, ale zatím se nic takového neprokázalo. Na druhou stranu aplikace jako taková je spojena s webem updato.com, který nabízí firmware pro mobilní telefony. Kromě toho aplikace spíše zobrazuje hlavně danou webovou stránku.

Kromě většího množství reklam disponuje funkcí stažení zdarma, ale zde si vývojáři pohráli s nastavením stahování tak, že je rychlost limitována na 56 Kbps. Běžný firmware byste tak stahovali několik hodin, ale zpravidla aplikace zahlásí přerušení stahování nebo nějakou chybovou hlášku. Obnovení stahování zde není.

Abyste docílili rychlého stažení, musíte si nakoupit body, které se využívají jako měna pro stahování, nebo si zaplatit členství. Cena se může vyšplhat až na 800 Kč. Problémem může být fakt, že tyto nákupy nejsou provedeny skrze Google služby. Aplikace (nebo spíše webová stránka) po vás bude chtít platební informace k vaší kartě. Aby toho nebylo málo, aplikace nabízí odstranění reklam za 269,99 Kč. Musíme uznat, že reklam je skutečně mnoho a jsou na celou obrazovku.

Sice aplikace „Aktualizace pro Samsung“ není ve své podstatě nebezpečná, ale využívá aktuální situace ohledně aktualizací smartphonů. Navíc nemůžeme neznalým uživatelům doporučit, aby si pohrávali s aktualizací svého mobilního telefonu skrze takové aplikace nebo zdroje třetích stran. Běžný uživatel by měl vždy vyčkat, až smartphone nabídne aktualizaci sám.

Je evidentní, že „Aktualizace pro Samsung“ je zdrojem příjmů a těží na aktuální situaci. Smutné je, že aplikaci si již stáhlo přes 10 milionů uživatelů. Někteří si ji mohli stáhnout jen pro informativní účely, ale stačí se podívat na recenze aplikace. Mluví za vše. Navíc si někteří myslí, že je aplikace od Googlu nebo Samsungu. Kromě toho, „Aktualizace pro Samsung“ nemá žádné vazby se společností Samsung.

Pokud se již chcete pustit do manuální aktualizace svého smartphonu, měli byste si nastudovat celou problematiku a hlavně začít na stránkách XDA Developers. I tak je dobré být obezřetný.

Zdroje: zdnet.com, medium.com, theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Petr Komárek

8. 7. 2019, 21:07

Jen hlupák může aktualizovat android přes nějakou aplikaci.

Sorry, ale blbečkům co na tohle nalítnou, bych bankovní účet rovnou znárodnil ve prospěch „pivo-žira“. Jen idiot bude aktualizovat cokoliv přes „aplikaci“, která hýří reklamou 😱.
Pokud to někdo dělá (ty čísla budou tipuju o amerických hamburger-žroutech) tak si plně zaslouží vybračit konto 😉.

Michael ŠOUREK

8. 7. 2019, 21:15

Že by komouš co hledá alibi jak ospravedlnit znárodnění bankovních účtů fyzickým osobám?
Ti uživatelé jsou možná krátkozrací, ale udělají si škodu pouze sami sobě, a pokud si udělají škodu pouze sami sobě a nikomu jinému, pak to je jen jejich věc.
Těžko jim budete moci sáhnout na peníze, natož legálně.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat