reklama

Novinky v Androidu Q – Google Pay, notifikace, barvy

Novinky v Androidu Q – Google Pay, notifikace, barvy
2019-06-06T09:29:28+02:00
• 6. 6. 2019

Po nějaké době zde máme k dispozici další novou beta verzi Androidu Q, která hlavně přináší API 29, díky čemuž mohou vývojáři cílit své aplikace na tento systém. Kromě toho jsme se dočkali ladění mnoha funkcí a konečné přípravy na vydání stabilního Androidu 10. Taktéž čtvrtá beta verze obsahuje další novinky, některé budou mít význam o něco později.

Nové barvy

V prvních verzích Androidu Q jsme si mohli vybrat mezi třemi různými barvami. Zvolená byla použita pro zvýraznění ikon v notifikační liště, či kdekoliv jinde. V nejnovější verzi se rozšířil seznam na sedm barev.

Notifikace

První výraznější změnou u notifikací jsou barvy v tmavém nastavení Androidu. Do teď zde byla použita jen bílá, ale v nové verzi mají notifikace konečně své barvičky, takže rozpoznání aplikací bude jednoduší. Další podstatnou novinkou jsou bubliny pro komunikační aplikace. Sice měla tato funkce zůstat jen pro vývojáře, ale nyní se objevuje v běžném nastavení.

Nastavení

V rámci nastavení notifikací se odehrála větší designová změna. Místo jednoduchého zaškrtávání jednotlivých položek jsou zde nově ikony, přičemž napravo od textu jsou jednoduché přepínače. Do jisté míry došlo k zjednodušení, což by mělo napomoci k lepšímu ovládání notifikací.

Původní vs. nová podoba nastavení notifikací

Další drobnost

Kromě toho jsme se dočkali návratu možnosti smazání notifikace pomocí gesta zleva i zprava. Původně byla jen jedna možnost.

Manuální rotace

Nová navigační gesta v Androidu Q přidávají více prostoru pro obsah, ale zmizela jedna funkce, která umožňovala přetočení aplikace, pokud byla rotace vypnutá. Nyní se tato funkce vrací v podobě plovoucí ikony v dolní části, díky které můžete aplikaci manuálně přetočit.

Google Pay na tlačítko

Mnozí si všimli, že Google implementoval ovládání gesty ve stylu iOS. Nyní si zřejmě propůjčí další funkci z konkurenčního systému. Nová verze Androidu Q obsahuje možnost vyvolání Google Pay a volbu platební karty pomocí vypínacího tlačítka. Zatím tato možnost není aktivní. I po ručním zpřístupnění pomocí ADB bude zřejmě nutné ještě mít novější verzi aplikace Google Pay.

Rozpoznání obličeje

Čistý Android si nějakou dobu pohrával s možností rozpoznání obličeje, ale nikdy se nejednalo o nejlepší funkci. Ostatně výrobci samotní nabízejí delší dobu poměrně dobrý systém. Nyní to vypadá, že Google dokončuje práce na svém vlastním způsobu a novinka by mohla zamířit do finální verze Androidu. Nasvědčuje tomu aspoň existence nastavení, nebo respektive položky v systému. Zatím ale není aktivní.

Zdroje: 9to5google.com, androidpolice.com, androidpolice.com, 9to5google.com, 9to5google.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim