reklama

Apple donutí vývojáře používat „Sign In with Apple“

Apple donutí vývojáře používat „Sign In with Apple“
2019-06-04T09:39:10+01:00
• 4. 6. 2019
4

Apple včera zahájil vývojářskou konferenci WWDC 2019, kde představil zcela nový systém pro iPady, iOS 13, watchOS 6 a tvOS 13. Jednou z novinek je také služba „Sign In with Apple“, která má zjednodušit přihlašování do aplikací a také nabízí určitou míru ochrany soukromí. Nyní se ale dozvídáme, že si Apple vynutí používání této novinky.

„Sign In with Apple“

Nová služba má nabídnout co nejjednodušší způsob přihlašování. Z pohledu uživatele se jedná o velmi jednoduchý proces, kdy po kliknutí na tlačítko „Sign In with Apple“ dojde jen k biometrickému ověření. Samozřejmě jsou zde služby a aplikace, které pro své fungování vyžadují dodatečné informace jako jméno nebo e-mail.

U takových aplikací si bude moci uživatel vybrat, co vlastně bude sdílet s aplikací, ale u e-mailu je asi největší novinka. Pokud se uživatel rozhodne nesdílet svou e-mailovou adresu a aplikace to bude vyžadovat, systém vygeneruje náhodný e-mail, který je směřován na aktuální adresu uživatele. Aplikace ale nebude znát pravou e-mailovou adresu.

Zdá se, že pro mnohé se bude jednat o zajímavou funkci. Její rozšíření by záleželo na uživatelích a hlavně na vývojářích. Adopce by tak mohla trvat i roky. Apple ale našel způsob, jak nové přihlášení dostat do mnoha aplikací. Jednoduše upravil podmínky pro vývojáře. Pokud aplikace obsahuje možnost přihlášení skrze služby třetích stran, musí být nabídnuta služba „Sign In with Apple“.

Zatím je systém iOS 13 dostupný jen pro vývojáře a služba „Sign In with Apple“ je ve fázi beta. Jakmile dojde k uvolnění stabilní verze, Apple začne vyžadovat aktualizace aplikací, respektive bude požadovat při aktualizaci, aby byla implementována služba „Sign In with Apple“.

Problémy na obzoru?

Sice Apple může takto jednoduše vyžádat implementaci u aplikací, ale hned se nabízí problémy s tím spojené. V nějaké aplikaci se sice přihlásíte s „Sign In with Apple“, ale pokud se budete chtít přihlásit například na počítači skrze tento účet do webové verze, tak to asi nebude tak jednoduché.

Zatím nevíme, jestli i na toto myslel Apple, ale na webu byste potřebovali znát náhodně vygenerovaný e-mail a zejména heslo. Je zde možnost, že Apple nabídne systém podobný dvoufázovému ověření, ale zatím zde nejsou jakékoliv náznaky. Minimálně u webových služeb nemá Apple páku na vývojáře.

Zdroj: techcrunch.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Pavel Mareš

4. 6. 2019, 9:48
Apple aplikace

Ten “problém” vlastně problém vůbec není. Uzivatel se přihlásí do Apple služby a následně do dané aplikace, pro níž zvolí zda chce či nechce email sdílet. Ta první část funguje Googlu i dalším dobře. Apple si akorát přidá jeden krok k povolení sdílení emailu popřípadě generování náhodného.

Přemysl Vaculík

VIP 4. 6. 2019, 11:02
Android aplikace

Zvolí náhodný e-mail a pak se bude chtít přihlásit na webové verzi. Kde vezme heslo?

Pavel Mareš

4. 6. 2019, 11:08
Apple aplikace

Úplně stejně jako Google, fakt úplně stejně. Jakože fakt naprosto stejně. Přihlásíš se přes Google / Apple a daná služba pak jen vrátí email pod který má aplikace uživatele přihlásit. Aniž bys musel mít další heslo. To je celá tohoto typu přihlášení.

Pavel Mareš

4. 6. 2019, 11:12
Apple aplikace

A kdybys fakt za každou cenu potřeboval heslo k dané službě, tak přece to taky není problém. Hromada dobře udělaných aplikací umí generovat hesla na email a Apple automaticky přeposílá zprávy z toho anonymního emailu na tvůj s tím vázaný. A anonymní email se dozvíš v administraci té aplikace při nejmenším. Takže pokud si chceš dělat problémy, tak i takhle to půjde … Ale od toho je to, že máš jedno tlačítko, jednu službu a takové blbosti řešit nemusíš. Když tam pak dáš svůj reálný email, místo anonymního, tak i kdybys pak od Applu odešel, ten účet ti zůstane.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim