reklama

Trh s chytrými asistenty je vyrovnaný, Google a Apple se dělí o první místo

Trh s chytrými asistenty je vyrovnaný, Google a Apple se dělí o první místo
2019-04-30T14:20:37+01:00
• 30. 4. 2019

Pod pojmem chytrý asistent se většinou myslí software, který napomáhá uživateli dokončovat jednodušeji jednotlivé úkony. Zpravidla se nabízí hlasová odezva stejně jako hlasové ovládání, ale v poslední době se ukazují i taková zařízení, kde je vše doplněno o obrazový výstup. Tento trh byl v podstatě odstartován společností Apple, ale ta v současnosti není jedničkou.

VyrovnanĂ˝ souboj

Microsoft si nechal vytvořit analýzu trhu s chytrými asistenty, přičemž průzkum byl tvořen v USA. I přes to se jedná o zajímavé výsledky, byť se nedají zcela aplikovat z globálního pohledu. Dá se konstatovat, že je souboj vyrovnaný. Ani jeden asistent nemá dominanci a nejsou mezi nimi propastné rozdíly. Průzkumu se účastnilo 7000 respondentů. Přibližně 72 % z nich používá chytrého asistenta.

Hlavní doménou jsou nejrůznější příkazy na spuštění hudby, rozsvícení světla a podobně. Zde je využití 52 %. Asi třetina využívá jakékoliv chytré zařízení s hlasovým ovládáním, kam se nepočítají chytré reproduktory. Co se jich týče, tak zastoupení využití je o 1 % menší, tedy 35 %. Dokonce 31 % respondentů používá hlasové povely v autech.

Co se týče zastoupení, tak zde máme vyrovnaný souboj mezi společnostmi Apple a Google. Obě firmy mají 36 %. Třetí místo patří Amazonu s asistentkou Alexa a na posledním místě je Microsoft Cortana s 19 %. Samsung se se svým řešením Bixby umístil do jednoho procenta mezi další podobné pokusy.

Zajímavé na celé situaci je, že ačkoliv Siri je nejstarší (představeno v roce 2011), tak Google dokázal tři roky po uvedení dotáhnout Apple. Alexa a Cortana existují od roku 2014, přičemž mají co dohánět.

Zdroj: 9to5google.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim