reklama

Itálie udělila pokuty Applu a Samsungu za zpomalování mobilů

Itálie udělila pokuty Applu a Samsungu za zpomalování mobilů
2018-10-24T18:33:30+02:00
• 24. 10. 2018

V minulém roce se objevila kauza kolem snižování výkonu u iPhonů. Apple zaujal stanovisko, že ke snížení docházelo v závislosti na stáří baterie, čímž chtěl prodloužit životnost této součástky. Samozřejmě se jedná o jeden úhel pohledu. Na druhou stranu se mohlo jednat o praktiku, jak přinutit zákazníka ke koupi novějšího rychlejšího zařízení. Vše nakonec vyústilo tak, že Apple nabídl levnější výměnu baterie. Skoro by se zdálo, že o kauze už neuslyšíme, ale má dohru, zejména v Itálii.

Itálie „pohrozila“ výrobcům

Italský úřad AGCM (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato) zaměřující se na ochranu spotřebitelů udělil společnostem Apple a Samsung pokuty za cílené snižování výkonu, což vyhodnotil jako nekalé obchodní praktiky. Konkrétně se tak dělo u smartphonů iPhone 6 (Plus) a Galaxy Note 4, kde skrze aktualizaci na novou verzi operačního systému docházelo ke snižování výkonu nebo zvýšené spotřebě energie bez toho, aby byli majitelé informováni.

AGCM celou skutečnost uzavírá pokutami ve výši 5 miliónů eur pro Samsung a 10 miliónů eur pro Apple. Celkově tak úřad udělil v přepočtu pokuty ve výši 387 milionů korun za tyto praktiky. Samozřejmě vás může zajímat, proč Apple dostal vyšší finanční trest. Dle AGCM společnost Apple po dlouhou dobu neposkytla informace spotřebitelům, tedy spíše došlo ke značnému zdržení od objevení problému se snižováním výkonu.

Celkově se jedná o „směšné“ pokuty pro obě firmy, když vezmeme v potaz, jaké jsou tržby těchto gigantů. Taktéž se dá usuzovat, že se bude jednat o precedent, který by mohl vést k dalším pokutám v jiných zemích.

Zatímco případ u Applu je více méně vyřešen, pro Samsung se jedná o novinku, která by mohla vyústit v široké vyšetřování u všech možných modelů. Samsung zatím neposkytl vyjádření k udělené pokutě.

Zdroje: androidauthority.com, agcm.it, macrumors.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim