reklama

Komponenty iPhone Xs Max stojí cca 9 746 Kč, Apple vám ho ale prodává za třikrát vyšší cenu

Komponenty iPhone Xs Max stojí cca 9 746 Kč, Apple vám ho ale prodává za třikrát vyšší cenu
2018-09-26T14:44:24+02:00
• 26. 9. 2018
4

Tak jako tomu bylo v předchozích letech, i letos společnost TechniSight pokusila odhalit výrobní cenu nového modelu iPhone Xs Max 256 GB. Stejnojmenná společnost nyní zveřejnila cenovou mapu všech hardwarových komponentů, které Apple použil u svého dražšího iPhonu. U loňského modelu byl nejdražší součástkou OLED panel a stejně tomu tak je i v tomto případě. 

iPhone Xs a cena všech komponentů

Díky TechniSight si nyní můžeme udělat částečný obrázek o tom, kolik vlastně Apple musel zaplatit na výrobě jednoho iPhonu Xs Max. 

Displej

Jak jsem již v úvodu článku avizoval, nejdražším komponentem na novém telefonu s logem nakousnutého jablka je velký 6,5palcový OLED displej. Ten dle odhadů vychází na 1 771 Kč bez DPH při aktuálním kurzu 22 Kč za jeden dolar. Apple ale na něm dokázal ušetřit zhruba 220 Kč, neboť z displeje odstranil několik součástek pro technologii 3D Touch. Zajímavé ale je, že svou funkčností je na tom 3D Touch stejně, což je samozřejmě skvělá zpráva. 

Procesor

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že druhou nejdražší součástkou celého telefonu jsou samotné procesory A12 Bionic, které byly vyrobeny 7nanometrovou technologií. Společnost Apple za ně zaplatila zhruba 1 584 Kč bez DPH. Co se týká úložného prostoru, v tomto případě šlo o 256 GB vnitřní úložiště, ten firmu vyšel na 1 408 Kč bez DPH. 

Fotoaparát a další komponenty

Mne osobně nejvíce zajímala cena fotoaparátů a všech senzorů, protože právě tyto části nejvíce zdobí nový iPhone Xs Max. Za veškeré tyto součástky Apple zaplatil pouhých 968 Kč. Uvnitř zařízení se ale nachází také složité mechanické komponenty, které dohromady stály zhruba 1 210 Kč bez DPH. 

Ostatní komponenty, včetně různých šroubků, lepidla, antén, Apple vyšly zhruba na dalších 2 805 Kč bez DPH. Pokud nás matematika neklame, celková výroba nové vlajkové lodě vychází na 9 746 Kč bez DPH. Pro porovnání, výroba loňského modelu (iPhone X) stála jen o 1 100 Kč bez DPH méně. 

Souhrn

Suma sumárum, Apple se nám snaží prodávat zhruba třikrát tak dražší zařízení. Mějme ale stále na paměti, že společnost musela vynaložit finance také na marketing, výzkum a další. Samotný Tim Cook pravidelně obhajuje ceny iPhonů tím, že nabízí inovativní technologie fotoaparátů a procesorů.  

Co si myslíte o letošních cenách iPhonu Xs a iPhonu Xs Max, když teď víte, kolik stojí jejich výroba? Dejte nám vědět do komentářů. 

Zdroje: reuters.com, 9to5mac.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Spirit Tristatri

27. 9. 2018, 9:43

Vysokoškolák a ani neví co to je výroba. Styďte se. A kde máte práci, zatezove testy, software? Jste opravdu hlupák. Překládat články z angličtiny umí i debil.

Zdeněk Koutský

VIP 27. 9. 2018, 13:28

Nejsem vysokoškolák. Podle vás jsem debil?

Martin Bušek

26. 9. 2018, 17:13

Proc lzete v titulku? Vyroba je neco jineho nez cena komponentu. Vubec bych se nedivil, kdyby vyroba + vyvoj stala stejne jako komponenty. A hned jste na 20 litrech.

Zdeněk Koutský

VIP 26. 9. 2018, 18:45

Dobrý den,

máte naprostou pravdu. Chvíli jsem přemýšlel a pak mi to docvaklo. Děkuji za upozornění, chyba opravena :-)

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Zdeněk Koutský

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat