reklama

Dron GoolrRCT47 je skvělý prostředek pro naučení se lítat recenze

Dron GoolrRCT47 je skvělý prostředek pro naučení se lítat [recenze]
2018-06-27T19:12:34+01:00
• 26. 6. 2018

Na testování se k nám dostal kompaktní dron GoolRC T47, který se vyznačuje kompaktním provedením, poměrně nízkou cenou a přijatelnou kamerou. GoolRC T47 díky své nižší ceně nenabídne nějak převratné specifikace, avšak oproti jiným dronům z podobné cenové kategorie do 50 amerických dolarů zvládá na výbornou.

Elegantní červené provedení

Dron přišel v krásném černém pouzdře, které je doplněno jemnými červenými prvky. Vnitřní polstrování je bezchybné a skvěle zaplňuje veškeré mezi prostranství. Jediné, co překvapí, je typický zápach známý z nově zakoupeného čínského zboží. V krabičce nalezneme poskládaný dron T47, ovladač, návod, sáček s náhradním příslušenstvím a nabíjecí kabel. Mezi náhradní věci patří čtyři vrtule, malý šroubováček a náhradní nožičky.

GoolRC T47 case

Instruktážní manuál je dvojjazyčný: anglický a čínský. Český zde bohužel nenajdete. Naštěstí návod není nijak náročný a angličtiny či čínštiny neznalý uživatel si ho může snadno přeložit pomocí překladače. Ovládání GoolRC T47 je možné buď pomocí přiloženého ručního ovladače, který je napájen dvěma AAA bateriemi (nejsou v balení), nebo pomocí chytrého telefonu se systémem Android či iOS. Propojení s telefonem proběhne vždy jen v případě, že se uživatel připojí na Wi-Fi síť, kterou si dron zcela sám vytvoří. Uživatel nemusí mít jakékoli připojení k internetu, vše probíhá pouze na bezinternetovém Wi-Fi připojení.

GoolRC T47

V případě ručního ovladače stačí prvně zapnout dron a počkat, až se rozblikají přední a zadní světla. Poté stačí zapnout ovladač a posunout joystickem nahoru a dolů. Mělo by dojít ke konci blikání světel a ty začnou svítit stále. Problém však je, že toto propojení se povede po zapnutí dronu a ovladače jen málokdy. Často se musí dron vypnout a znovu zapnout dokonce několikrát, aby bylo možné spárovat ho s ovladačem. Následní ovládání pomocí ovladače není zrovna nejjednodušší. Dron reaguje na naklonění dronu a podle toho se chová, tedy pokud nemáte zcela stabilní ruku, dron vám půjde na stranu. Mne se to stalo bohužel vždy a s ručním ovladačem jsem nebyl spokojený, možná byl špatně nakalibrovaný. Ovladač je možné i kalibrovat, ale to mé problémy s nakláněním na stranu ihned po vzletu nespravilo.

Proto je lepší ovládat dron GoolRC T47 pomocí telefonu. Propojení s aplikací se podaří ve většině případů. Občas se ale stane, že se nepřipojí kamera, a tak letíte bez ní. Právě ovládání skrz telefon umožňuje i možnost pořizování snímků a videí ze zabudované 720p kamery. Občas trvá i tři až pět minut, než kamera začne pracovat. Ovládání pomocí chytrého telefonu je podmíněnou propojením s Wi-Fi vytvořenou samotným dronem. Nic víc není potřeba, ani Bluetooth či lokace. Následně stačí zmáčknout v aplikaci políčko Connect a pak už jen vyčkat. Pokud se nepřipojí kamera ihned, můžete i tak letět. Připojí se až za pár minut. Po připojení se k dronu GoolRC T47 je potřeba zmáčknout přepnout tlačítko OFF na ON. Poté zmáčknete tlačítko s ikonkou přesýpacích hodin. Pak už jen zvolíte šipku nahoru a pomocí virtuálních joysticků ovládáte drona.

GoolRC T47

Video je nevalné kvality, není ostré a seká se. Dron tedy primárně slouží pro začátečníky k naučení se létat.

Létání a fotoaparát

U drona GoolRC T47 je slabší motorek, a tak létání při slabším větru je sice možné, ale s velikými obtížemi. Dron se stabilně neudrží ve vzduchu a odlétá na stranu po směru větru. I když se snažíte nasměrovat dron proti větru a tzv. přidat plyn, je to celkem k ničemu. Buď se dron stočí a začne opět uhýbat na stranu po směru větru. Při silnějším větru se ani o kousek neposune, po směru, který chcete, ale rovnou letí pryč sám. Proto je vždy dobré si počkat na úplné bezvětří, bez toho váš let bude trvat deset až dvacet vteřin a pak spadne, jelikož se dostane do vzdálenosti, kde již nechytá dobře signál.

Takovou kvalitu fotografie jsem měl z dronu dostat. 

Takto to dopadlo.

Problémem je, že dron se často dostane do rotace, která sice jde vyrovnat, avšak při ní často dojde ke vzdálení dronu do neovladatelné vzdálenosti, či prostě se řítí k zemi. Kupodivu veškeré pády a nárazy vydržely plastové vrtulky bez úhony. Veliké množství pádů a nehorabanost při letu může být zapříčiněna mojí nešikovností, avšak udržet se s dronem ve vzduchu a mít ho plně pod kontrolou, i když nefouká, není zrovna snadné. Ovladače na displeji jsou značně citlivé a mírné nachýlení prstu již zvládne dron poslat do země v plné rychlosti. Problémem je, že dron má jen částečnou možnost bezpečného přistání. Buď zmáčknete tlačítko a on se prostě pomaleji snese k zemi. Nebo je zde nouzové tlačítko, které dron vypne. Jelikož přistávací tlačítko nereaguje rychle, člověk většinou sklouzne k okamžitému vypnutí, aby předešel nechtěné srážce. Dron však takovými pády trpí, proto není dobré létat i při mírné povětrnosti, jelikož dron není tolik kontrolovatelný.

Maximální vzdálenost od telefonu či ovladače je 30 m, což není moc. Problém je i se samotným vzletem. Musí být z rovného povrchu, travinový povrch dron nezvládne, dokonce ani nízce posekanou trávu, což je škoda. Motor a vrtule jsou na to příliš slabé. Přistání na ruce není též bezpečné, jelikož dron je na to příliš malý a vrtule by vás poškrábaly.

Na videu vidíte, že dron neslouží k natáčení videa.

Baterie

Baterie je mírným překvapením. Je snadno vyměnitelná a při avizovaném letovém čase 7 minut, můžete snadno vyměnit za plně nabitou a letět dále. Bohužel další baterii si musíte přikoupit. Zajímavé je, že baterie při kapacitě 500 mAh má mít letovou dobu kolem 7 minut, mně však vydržel dron kolem 10 minut. Což v obecném pojetí dronů je velice slabé, ale vyšších výkonů dosahují drony s cenou desetkrát vyšší. Výsledkem tedy je dostatečná letová doba, protože kamera není celkově vůbec na video použitelná a na selfie také ne. Takže baterie vydrží déle. Pokud letíte jenom pomocí ovladače, vydržíte i nad deset minut, což je dostatečná doba při ceně za 1000 Kč.

Samotnou baterii nabijete za 70 minut. Když se vám začne dron vybíjet, začne s pauzami otravně pípat, ale jen pomocí ovladače. Pokud dron přistane, tak uvidíte, že jeho světla blikají, ačkoli je ještě schopen letu. To indikuje blížící se spotřebování veškeré energie.

Závěrečné hodnocení

Dron GoolRC T47 je skvělé zařízení, je skladný, skvěle provedený, materiál skvěle dosedá k sobě a nikde neskřípe. Během několika letů a nespočtu pádu jsem nezaznamenal žádné poškození. Propojení s telefonem není příliš snadné a jako věc k zaučení se před létáním s dražšími drony je T47 naprosto skvělá věc v kategorii do 1 000 Kč.

GoolRC T47 však též trpí nedostatky, jako je špatné propojování s mechanickým ovladačem, dlouhé spouštění kamery při propojení s mobilem, prakticky nepoužitelná kamera na fotografie a videa. Jako nedostatek se též může jevit, že není možné za letu otáčet s kamerou, ale s její nulovou kvalitou to tedy ničemu nevadí. Není zde ani bezpečností mód v případě nechtěného odpojení během letu, což se mi naštěstí nestalo. Problémem pro některé může být slabší baterie a kratší dosah.

Dron je tedy vhodný pouze jako solidně vyrobená hračka (až na kameru), která se vámi při mnoha pádech nezničí a při bezvětrných podmínkách létá skvěle. Navíc je skladná, tak vám ani nezabere mnoho místa. Pokud s ním chcete pořizovat alespoň trochu přijatelné fotografie, tak na něj okamžitě zapomeňte, ale to i na další drony, které mají cenovku pod 300 amerických dolarů. Pokud však plánujete jednou létat s dražšími drony, tak tohle je pro vás skvělé řešení.

Za poskytnutí dronu k testování děkujeme prodejci RC Moment. U něj můžete tento dron zakoupit za 1 000 Kč z britského skladu.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat