Google Duplex – mnoho povyku pro nic

Google Duplex – mnoho povyku pro nic
2018-05-11T16:00:47+02:00
• 11. 5. 2018
1

V tomto týdnu Google pořádal vývojářskou konferenci Google I/O 2018, která se točila zejména kolem využívání umělé inteligence, strojového učení a dalších pokročilých algoritmů. Dokonce jsme se dočkali integrace do Androidu P, kde se systém bude učit naše návyky, aby uzpůsobil své chování. Taktéž došlo na představení Google Duplex v rámci Google Assistant.

Google I/O 2018 – asistent v Česku a spousta dalších novinek

Google Duplex

V rámci úvodní keynote došlo na ukázku Google Duplex, což je v podstatě možnost, kdy uživatel zadá asistentovi úkol, že má například objednat termín v kadeřnictví. V tomto případě ale nejde jen o běžné systémové zaregistrování v rámci rezervačního systému. Asistent přímo zavolá do kadeřnictví a povede běžný rozhovor se zaměstnancem.

Systém Google Duplex vystupoval na ukázce jako reálná osoba a aktivně reagoval. Dokonce si poradil i s určením náhradního termínu. Z této ukázky byl nejeden fanoušek moderních technologií nadšený a dokonce ohromený. Sami se podívejte na ukázku Google Duplex na videu níže.

Google vytvořil tuto funkci, aby napomohl uživatelů. Bohužel se vzápětí objevila vlna kritiky. Někteří uživatelé, odborníci, novináři a další poukazovali na to, že ukázka je děsivá, jelikož druhá strana (normální člověk) nepoznal, že komunikuje s Google Assistant. Že si ani není vědom, že na druhé straně je jen software.

Musíme uznat, že ukázka této novinky je tak trochu zvláštní, když asistent dokonce používal citoslovce. Právě to vyděsilo mnoho lidí. Ihned se vynořily etické otázky. Nedlouho na to reagoval tiskový mluvčí společnosti Google.

Asistent se vždy představí

Ve svém prohlášení jednoduše konstatoval, že se jednalo jen o technologické demo a ne o finální produkt či alfa nebo beta verzi. Jinak řečeno, nejedná se o finální produkt, službu nebo funkci. V podstatě Google jen nalákal, co bude možné a kam se posouvá technologie. Google Duplex je stále ve vývoji a není zcela jasné, kdy bude dostupný uživatelům a čeho bude schopný.

Z vyjádření dále vyplývá, že pokud Google Duplex bude nasazený a asistent bude uskutečňovat podobné hovory, vždy se ohlásí, že volá Google Assistant nebo jinak upozorní, že se nejedná o skutečnou osobu.

Google zde bude muset vyřešit technologická úskalí a jiné otázky, než bude moci nasadit tuto novinku. Navíc se dá předpokládat, že se objeví jako testovací funkce v USA a možná někdy později dojde k rozšíření. V tuto chvíli si tedy nemusíte lámat hlavu, jestli vám bude volat asistent nebo skutečná osoba. K tomu je ještě daleko.

Zdroj: theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jiří Mrázek

11. 5. 2018, 17:13

Zase na jednu stranu proč by se měl představovat jako robot? Nebo snad když dneska volám a ozve se mi automat tak mi na začátku řekne dobrý den, já jsem hlasový automat?? Myslím že ne….

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat