reklama

Výřez v displeji chce jiný marketing a přístup komentář

Výřez v displeji chce jiný marketing a přístup [komentář]
2018-04-06T10:57:15+00:00
• 6. 4. 2018
Thumbnail6

V březnu jsem se rozepsal nad aktuálním trendem asymetrických displejů. Výrobci chtějí nabídnout uživatelům co největší displej při zachování rozměrů zařízení, což vede k ne příliš pěknému výřezu v displeji, kde jsou schované senzory, reproduktor a foťák. Stále jsem přesvědčen, že současné řešení není elegantní a ani si na něj nikterak nezvyknu.

Problém v celém konceptu ale nebude samotný atypický zobrazovací panel, ale spíše způsob nasazení, marketing a vnucování uživatelům. Myslím si, že výrobci se snaží až o příliš agresivní přístup, jak donutit uživatele si zvyknout na něco, co není příliš estetické. Měli spíše zvolit jinou strategii, která by byla přijata kladně a ještě s nadšením, ale to je jen můj názor. Jde mi zde jen o přístup.

Poloviční „výřez v displeji“ byl kladně přijat

Atypické displeje, nebo spíše prostor navíc pro zobrazování obrazu není absolutní novinkou. Stačí například zmínit LG V10 z roku 2016 (recenze). Právě nad hlavním displejem se nachází jeden menší pro dodatečné informace, respektive pro ikony aplikací a tak podobně.

LG neprezentovalo tuto novinku jako větší prostor pro displej, ale jen něco doplňujícího. Když se na to podívám z trochu jiného úhlu pohledu, jedná se v podstatě o poloviční výřez, s kterým se nedalo moc co dělat. Ale právě v tomto řešení se měli současní výrobci inspirovat.

Nenásilný výřez v displeji

Už při samotné prezentaci novinek firmy Apple jsem viděl hlavní nevýhodu u přehrávání videa. Jednoduše vám chybí při plném využití panelu část obrazu, což nevypadá pěkně. A nevím, jestli se to někomu líbí. Spíše bych řekl že ne. Právě zde udělali a dělají všechny firmy chybu. Zbytečně zdůrazňují atypický tvar displeje na něčem tak banálním.

Představte si ale situaci, kdyby výrobci neukazovali vůbec tento výřez v displeji a nechali by jednu stranu zarovnanou/rovnou. Jen po stranách výřezu by byly k dispozici informace o baterii, signálu, notifikacích atd.

Výřez v displeji

Pokud jste sledovali novinky z poslední doby, hlavně u společnosti Huawei, asi jste se dozvěděli, že můžete částečně skrýt výřez v displeji tím, že aktivujete černou lištu. Displej se pak jeví jako obdélník, ale navíc máte k dispozici informace o času, baterii a notifikacích.

Bohužel u Huawei se jedná o doplněk, který si můžete aktivovat dodatečně. V základu se nabízí rovnou znatelný výřez. Právě zde bych spíše uvítal, kdyby společnosti změnily marketing a přístup k výřezu.

Android P – podpora výřezu v displeji

Kdyby jej rovnou představovaly způsobem, že přesunuly základní informace nad displej, abyste měli více prostoru pro vlastní aplikace, prohlížení webu a jiného obsahu, možná by udělaly lépe. Samozřejmě by musely nechat tento prostor černý, takřka neviditelný. Muselo by to mít dopad i na přehrávání videí, kde by se nepočítalo s plochou kolem výřezu, aby video zůstalo celistvé.

Pokud by výrobci šli touto cestou, mohli by v nastavení nechat možnost aktivování celého displeje, což by rozšířilo jakoby plochu kolem výřezu. Zkuste se sami sebe zeptat, jestli byste přijali tento způsob řešení lépe, než současné vnucování výřezu.

Zdroje: imore.com, theverge.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Janek Fanek

13. 4. 2018, 12:25

Jsem zásadním odpůrcem výřezu na display, ve většině recenzí se hovoří jen o estetické jevu a nikoliv o účelu. Vůbec mi není jasné k čemu slouží plochy vedle výřezu (jen protože je o trochu větší display?), při sledování videa, fotek v řadě aplikací jsou k ničemu. U řady výrobců se jednoznačně jedná o bezdůvodnou opičárnu. Lze jen doufat, že zůstane pár výrobců rozumných.

Tomáš Orliczek

8. 4. 2018, 12:25

Výřez v displeji je úplný error nechápu….

Jaroslav Hronek

7. 4. 2018, 9:29

Mně je to vcelku jedno, myslím, že řešení od HUAWEI je velmi praktické a člověk si to může měnit a sám si pak říct, co je vlastně pro něj lepší.

Mě se výřez v displayi líbí z hlediska technologického posunu před, přestože se jedná prakticky hlavně o dočasné mezi stádium k bezrámečkovému displayi, kde se momentálně moc neví co s přední kamerou.
Prvně jsem na něj nahlížel jako na nevýhodu, ovšem když pozoruji jak u telefonů funguje, tak je část displaye v oblasti výřezu vymezená jen pro notifikace a informace o stavu telefonu (baterie, WiFi…).
U sledování videí stejně budou videa vidět stále, jelikož díky tomu že telefony s výřezem mají display 18:9 (19:9, když počítáme výřez), tak by musel být obraz menší jak display tak či tak, no a při jiných aplikacích v používání nevidím problém.
S tím jak výřez vypadá problém taky nemám, pořád lepší bezrámečkový display s výřezem, jak bezrámečkový telefon s jedním velkým rámečkem nad displayem při zakrytí notche.

Abych to proto nějak shrnul, dle mě tady budou výřezy v displayi do doby, než se vyřeší co s přední kamerou, ovšem i tak si myslím, že zde mají do té doby své místo :)

Ján Valkovič

6. 4. 2018, 13:24
Apple aplikace

Ak sa nemýlim, tak možnosť skryť výrez bude mať aj OP6. Časom by sa to mohlo dostať ku každému výrobcovi a ideálne aj do úvodného nastavenia telefónu.

Btw, v súvislosti s výrezom odporúčam tento článok
https://www.theverge.com/2018/3/28/17152840/oneplus-6-notch-size-android-flagship

alois navratil

6. 4. 2018, 12:57
Android aplikace

vyrez v displeji je hnusnej trendy shit…. ale kdyz to musi mit kazdej balik na svym jablicku tak je jasny ze to pak nacpou i na android protoze jabko preci udava trendy… do ted to slo taky bez nej takze za me pokracujte dal bez nej….

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit