reklama

Pozor na aplikace těžící kryptoměnu bez vašeho vědomí

Pozor na aplikace těžící kryptoměnu bez vašeho vědomí
2018-04-06T07:46:26+02:00
• 6. 4. 2018
4

Škodlivé aplikace se objevují neustále nejen v oficiálních obchodech. Dříve se snažily získat data, jindy došlo na vydírání, později přišel trend zobrazování reklam. V poslední době se začínají zaměřovat na těžbu kryptoměn s využitím výkonu vašeho smartphonu. Tentokrát se dokonce dostaly i do Obchodu Play, a to i přes všechny ochrany, které jsou aplikovány na ochranu uživatelů.

Chytrá těžba kryptoměn

Pokud se vám dostala do mobilu aplikace, která jen sbírá a odesílá data, možná jste si toho ani nevšimli. V podstatě se zařízení chová neustále stejně, jen dojde k mírnému navýšení datového provozu. V případě kryptoměn si můžete myslet, že byste něco takového rozpoznali, jelikož tato činnost zatěžuje zařízení ve všech ohledech a minimálně se zvyšuje teplota, jak procesor pracuje na těžbě.

Vývojáři ale těchto škodlivých aplikací jdou na to chytře. Umisťují zákeřný kód na těžbu kryptoměn do takových aplikací, kde se počítá s větším využitím procesoru, respektive výkonu zařízení. Například se jednalo o aplikaci přehrávající záznamy portugalského fotbalu. Zatímco zpracování videa zatíží mobil dostatečně, aby se zahřál, tak na pozadí navíc pracuje kód pro těžbu. Ani nepoznáte, že dochází k nějaké činnosti navíc.

Další způsoby již například počítají s hlídáním teploty zařízení. U takových upravených aplikací vývojáři implementovali podmínky, že těžba může probíhat, pakliže teplota smartphonu nepřesáhne nějakou hranici.

kryptoměnu

Podobné aplikace identifikovala bezpečnostní společnost Kaspersky Lab, která zároveň ihned informovala Google. Ten zareagoval velmi hbitě a aplikace odstranil z Obchodu Play. Taktéž aktualizoval systém na identifikaci. Bohužel se takto infikované aplikace nachází ve větší míře mimo Obchod Play, proto byste měli být velmi pozorní, co stahujete a odkud.

Zdroje: securelist.com, androidauthority.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

To prave asi nepujde, protoze aplikace se v Obchode Play nenachazi.

Přemysl Vaculík

VIP 6. 4. 2018, 12:26

Google Play Protect je součástí systému a kontroluje všechny aplikace. V nastavení v sekci Zabezpečení a poloha.

david_13

6. 4. 2018, 8:39

Tak to by me zajimalo, jestli tezi kryptomenu aplikace od Sazky? To je jedina aplikace, kterou mam nainstalovanou tzv. bokem.

Přemysl Vaculík

VIP 6. 4. 2018, 11:10
Android aplikace

Lze zjistit kontrolou Google Play Protect v Obchodě Play.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim