reklama

Google aplikace jen pro certifikovaná zařízení aktualizováno

Google aplikace jen pro certifikovaná zařízení [aktualizováno]
2018-04-05T06:30:56+02:00
• 5. 4. 2018
2

Aktualizováno 5. 4.

Google omezil dostupnost aplikací, respektive je zakázal na necertifikovaných zařízení, aby výrobci je nemohli jen tak instalovat bez vědomí Googlu. Pro uživatele komunitních verzí systému se ale jednalo o komplikaci. Naštěstí Google poskytl nástroj, jak si nechat docertifikovat mobil skrze speciální stránku. Každý uživatel mohl zaregistrovat maximálně 100 zařízení pod svůj účet. To se nyní mění, jelikož Google odstranil tuto podmínku. Nevíme, jak dlouho vydrží, nebo jestli se jedná o finální rozhodnutí.

Stále platí, že registrace Google Framework Services Android ID je vázána ke konkrétnímu Google účtu. Google na svých stránkách poskytuje i informaci, jak zjistit toto ID, případně můžete využít i aplikaci Device ID.

Původní článek 25. 3.

Google nabízí mobilní operační systém zdarma, takže jej může použít kdokoliv k čemukoliv. Pakliže výrobce chce i služby včetně přístupu k obchodu s aplikacemi, musí projít certifikacemi jako jsou Compatibility Definition Document (CDD) a Compatibility Test Suite (CTS). Pakliže vše dopadne dobře, zařízení získají status, že jsou certifikovaná.

Informaci o certifikaci najdete například v nastavení Obchodu Play

Google aplikace pod kontrolou

V minulém roce se objevila informace, že by mohl nastat problém u smartphonů a tabletů, které nenesou status certifikovaného zařízení. Do jisté míry Google začal vytvářet restrikce, ale většinou se podařilo vše obejít, třeba jen smazáním dat Google Play služeb. Nyní ale vše zpřísnil, což vede k nemožnosti používání Google aplikací na necertifikovaných zařízeních.

Obchod Play jen pro certifikovaná zařízení

Google se tak brání, aby nějaký výrobce nevybavil své mobily aplikacemi jako Obchod Play bez vědomí společnosti. To má také efekt na instalaci GApps, což je kompletní balík Google aplikací, které si můžete doinstalovat na jakýkoliv Android.

Nyní ale GApps nebudou fungovat, pakliže mobil nebo tablet neprošel certifikacemi. Bohužel to má efekt i na majitele smartphonů s komunitní verzí systému Android. Naštěstí i na tyto případy Google myslel.

Google aplikace

Pokud budete mít mobil vybavený komunitní verzí Androidu a nebude k dispozici certifikace, tak se vám po instalaci nebo při snaze využít aplikace od Googlu zobrazí podobná zpráva jako na obrázku výše. Právě poslední položka je velmi důležitá, jelikož si jako majitel mobilu s komunitním Androidem můžete dodatečně certifikovat mobil skrze speciální stránku.

Výrobci zařízení ve spolupráci se společností Google vystavují certifikaci, která zaručuje, že zařízení Android vybavená aplikacemi od Googlu jsou bezpečná a aplikace v nich bez problémů fungují. Certifikace zařízení je podmíněna splněním testů kompatibility se systémem Android. Pokud se vám do zařízení nedaří přidat účet Google, je možné, že software zařízení v testu kompatibility se systémem Android neuspěl, nebo výrobce neodeslal do Googlu výsledky, abychom zařízení schválili. Z tohoto důvodu vaše zařízení nebylo certifikováno. Znamená to, že zařízení nemusí být zabezpečené.

Každý uživatel si může nechat docertifikovat maximálně 100 zařízení (vázáno na Google účet). Pro běžné uživatele se jedná o vhodnou možnost, ale jestliže patříte mezi milovníky „flashování“, nemusí tento limit stačit. Největší dopad této novinky můžeme očekávat u některých výrobců, zejména malých neznámých značek.

Zdroje: xda-developers.com, androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Mám originální,stock verzi Androidu.Mobil je podle údaje v nastavení Obchodu Play certifikován.Pokud si nahraji alternativní kernel,zruší se certifikace zařízení?

Přemysl Vaculík

VIP 5. 4. 2018, 13:54

To si nejsem jistý, ale je to pravděpodobné.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim