reklama

OnePlus 5T – Když málo změn je někdy více recenze

OnePlus 5T – Když málo změn je někdy více [recenze]
2018-02-15T15:00:38+02:00
• 15. 2. 2018
2

Začátek roku 2018 OnePlus nezastihl zrovna v nejpříznivějším světle. Především problém napadnutých platebních účtů zákazníků byl v médiích hojně diskutován. Přesto však nemůžeme opomenout, že tato čínská společnost přišla ještě v loňském roce na trh se dvěma klíčovými modely – OnePlus 5 (recenze) a jeho novější varianta OnePlus 5T. Právě na nejnovější přírůstek se v této recenzi podíváme.

Bohatá výbava potěší

OnePlus standardně ke svým telefonům přikládá „základní ochranný balíček“. Telefon tak zákazník obdrží s aplikovanou ochrannou fólií a využít může i průhledné gumové pouzdro. To považuji za příjemný detail. Ušetříte tak peníze za další příslušenství, které upřímně v České republice zatím nepatří mezi nejdostupnější.

Kromě toho v základním balení nalezneme DASH adaptér a USB-C kabel pro nabíjení telefonu. I zde OnePlus nedělá žádný kompromis. Rychlé nabíjení si tudíž užijete i s nabíječkou v základním balení. A samozřejmostí je také špendlík na otevření šuplíku pro dvě nano-sim karty. Bohužel microSD karty OnePlus 5T nepodporuje. Po vzoru Applu pak v krabičce čeká sada samolepek. Balení tedy obsahuje vše, co potřebujete k pohodlnému používání telefonu.

Stejný design, drobné kosmetické změny

OnePlus 5T přišlo na trh zhruba půl roku po uvedení OnePlus 5. Už z toho se dá odvodit to, že čínská společnost neměla moc prostor na různé designové úpravy. Použité materiály, základní vzhled, i rozměry jsou velmi podobné staršímu OnePlus 5. A musím říci, že mi to nijak nevadí.

Osobně se neztotožňuji s názory, že design OnePlus 5/5T je nudný či neosobní. Je velmi jednoduchý, rozhodně nijak nevybočuje z řady. To však od telefonu ani nepožaduji a musím podotknout, že OnePlus 5T na mě působí elegantně. V dnešní době je již samozřejmostí, že telefon v podobné cenové relaci nikde nevrže a OnePlus 5T tento fakt jen potvrzuje.

Největší změny oproti OnePlus 5 doznala přední strana. Obrazovka narostla na 6 palců, přičemž si zachovala Full HD rozlišení i hustotu pixelů. Zúžily se tak horní a spodní rámečky. Dá se tedy tvrdit, že OnePlus 5T jde ruku v ruce s trendy 18:9 telefonů, které jsou symbolem pro zařízení z roku 2017. A nic nenasvědčuje tomu, že v roce 2018 by tento trend měl ustupovat.  Stejně jako v případě OnePlus 5 se jedná o AMOLED displej.

Samotný displej se vyvaroval problémů, se kterými se potýkal právě starší model. Rozhodně nečekejte žádné problémy typu Jelly scrolling. Naproti tomu si obrazovka ponechala ty dobré vlastnosti. Čitelnost na slunci je výborná a barvy jsou díky zvolené technologii AMOLED živé. Výrobce navíc přidal do systému možnost upravit si barvy obrazovky dle vlastních preferencí.

Bohužel nárůst obrazovky vyústil k přesunutí čtečky otisků prstů z přední strany telefonu na záda. OnePlus se tento přesun snažilo kompenzovat alespoň funkcí Face Unlock, které se v této recenzi věnuji ještě dále. Na přední straně nacházíme rovněž 16MPx fotoaparát se světelností f/2.0, sluchátko a notifikační diodu. To vše je chráněno ochranným sklem Gorilla Glass 5.

Na zadní straně přístroje nacházíme v jeho horní části duální fotoaparát, který vystupuje z těla přístroje. Jedná se o snímače s 16 a 20 MPx a světelností f/1.7. Zadní kamerky jsou schopné pořizovat video ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu, nebo Full HD rozlišení se 60 snímky za sekundu. Vedle duálního fotoaparátu nacházíme také duální LED blesk.

Nad logem společnosti pak na zádech přístroje nacházíme již zmiňovanou čtečku otisků prstů. Ta je bleskurychlá a velmi spolehlivá. Záda přístroje jsou matná. Přesto se nevyhnete ulpívání otisků prstů. Vzhledem k tomu, že se jedná o matné hliníkové tělo, nejsou otisky prstů tak výrazné jako například u skleněných přístrojů.

Levá strana telefonu kromě kolébky pro ovládání hlasitosti obsahuje také tlačítko pro definování režimu telefonu – Vyzvánění, Nerušit, Tiché (vibrační). Bohužel společnost odebrala z operačního systému možnost navolit si automatické zapínání režimu Nerušit, takže jste plně odkázáni právě na toto hardwarové tlačítko. To nepovažuji za nejšťastnější krok, byť se mi jinak hardwarový posuvník pro ovládání režimů hlasitosti velmi zamlouvá.

Na opačné straně nacházíme už jen tlačítko prozapínání obrazovky a šuplík pro dvě nanoSIM karty. Spodní strana je naproti tomu mnohem bohatší. Vlevo nacházíme reproduktor, který doznal oproti OnePlus 5 drobné změny – je hlasitější. Bohužel i u OnePlus 5T nedošlo ke zvolení stereo reproduktorů, což je rozhodně škoda. Vespod nacházíme dále USB-C konektor, mikrofon a také 3.5mm jack konektor.

Celkové rozměry činí 156,1 x 75 x 7,3 mm při hmotnosti 162 gramů. Zařízení působí velmi bytelně a rovněž se příjemně drží. Osobně jsem však telefon oblékl do přiloženého gumového obalu. V něm se mi zkrátka přístroj drží ještě o chlup lépe a cítím se s ním jistěji. Kvalita zpracování je ale u OnePlus 5T příkladná a rozhodně se nesetkáte s ostrými hranami či podobnými nedostatky.

Hardware ve zkratce – To nejlepší z roku 2017

Ačkoliv se čínská společnost u nových přístrojů již neprezentuje tím, že vydává „zabijáky top modelů“, výbava stále nabízí to nejlepší, co na trhu můžeme naleznout. V útrobách OnePlus 5T pracuje procesor Qualcomm Snapdragon 835 doplněný o 6 nebo 8 GB operační paměti v závislosti na tom, jakou variantu přístroje zakoupíte.

Na výběr máte totiž ze dvou variant – buď s 64 GB úložištěm, nebo 128 GB úložištěm. Pro účely recenze jsme zvolili variantu s menším úložištěm a 6 GB operační paměti. Po prvním zapnutí má uživatel k dispozici z 64 GB úložiště celkem 56,5 GB.

Již na papíře zní tato kombinace výkonně. A v praxi se to jen potvrzuje. Přístroj se nezalekne ani těch nejnáročnějších her a bez problému zvládá i veškerou ostatní práci. Při běžném užívání si dostatku výkonu, a především dostatečné operační paměti, všimnete například u multitaskingu. Při testování jsem měl zapnuto přes 20 aplikací. Telefon dokázal všechny otevřít bez jejich potřeby znovu načtení. V tomto případě tak telefon zatopí i těm nejvýkonnějším (a také nejdražším) telefonům dnešní doby.

Samozřejmě na obrázcích níže dávám k dispozici i výsledky z benchmark testů, byť je nepovažuji za zcela směrodatné. V AnTuTu obdržel telefon téměř 180 000 bodů. Velmi dobré hodnoty obdržel i v benchmarku 3DMark. Dle obou výsledků se OnePlus 5T řadí mezi nejvýkonnější přístroje na trhu.

Specifikace

 • Displej: 6.01″, 18:9, Full HD (1080 x 2160 pixelů), AMOLED, Corning Gorilla Glass 5, DCI-P3, sRGB
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 835, 64-bit, osmijádrový (4 x 2.45 GHz, 4 x 1.9 GHz)
 • Paměť: 6/8 GB RAM LPDDR4X
 • Úložiště: 64/128 GB, UFS 2.1
 • Fotoaparát
 • zadní: 16 MPx (f/1.7) + 20 MPx (f/1.7), DCAF, PDAF
 • přední: 16 MPx, FullHD video
 • Operační systém: Android 7.1.1, OxygenOS
 • USB 2.0 (Type-C), Bluetooth 5.0 (aptX, aptX HD), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2×2 MIMO), NFC
 • 4G LTE, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
 • FDD LTE: Band 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/25/26/28/29/30/66
 • TDD LTE: Band 38/39/40/41
 • TD-SCDMA: Band 34/39
 • UMTS(WCDMA): Band 1/2/4/5/8
 • CDMA: BC0
 • GSM: 850/900/1800/1900 MHz
 • Rozměry: 156,1 x 75 x 7,3 mm, 162 gramů
 • Čtečka otisků prstů, akcelerometr, gyroskop, kompas, proximity senzor, Ambient Light senzor, RGB, Sensor Hub
 • Baterie: 3300 mAh, Dash Charge

Dostatečná výdrž na pracovní den

V případě baterie nedošlo u OnePlus 5T, oproti jeho staršímu modelu, k žádné změně. V útrobách telefonu opět nacházíme nevyjímatelnou baterii s kapacitou 3 300 mAh. Může se zdát, že výdrž na jedno nabití by, vzhledem k větší obrazovce, mohla být horší. Naštěstí se tento předpoklad nepotvrdil.

První dny testování jsem při měření zjistil, že doba zapnuté obrazovky (Screen-On-Time) během jednoho nabíjecího cyklu setrvávala okolo 8 a půl hodin. Postupem času ale hodnoty klesly na 5 a půl až 6 hodin. Telefon tedy bez větších obtíží zvládá jeden pracovní den. Při úspornějším využívání telefonu by neměl být problém zvládnout i dva dny.

Za rozhodně nejzajímavější vlastnost v oblasti baterie ale považuji technologii DASH. Ta udává, že za 30 minut by měla být nabito 50 % baterie. A tyto papírové hodnoty se v testu potvrdily. Rychlost nabíjení samozřejmě postupně klesá, ale minimálně po připojení telefonu k DASH adaptéru je velmi zajímavé sledovat, jak rychle procenta narůstají.

Velmi pěkné jsou rovněž teploty zařízení při nabíjení. Ty rozhodně nejsou nijak vysoké. Při nabíjení tedy nemáte pocit, že by se telefon přehříval. Vše je po technické i praktické stránce dobře zvládnuto a OnePlus si zde zaslouží pochvalu.

Android téměř jako od Googlu.

Již v případě recenze OnePlus 5 jsme zmiňovali, že systém doznal minimum úprav. Při prvním používání skutečně máte pocit, že používáte nezměněnou verzi systému. OnePlus do systému (Oxygen OS) nicméně zabudovalo řadu vylepšení a gest, pomocí kterých se vám ovládání telefonu ještě více zpříjemní.

Můžete si například prohodit navigační tlačítka, přidat gesta na dvojité klepnutí některého z tlačítek a podobné vychytávky. Zaujala mě například funkce, kdy napsáním písmena „V“ mohu vyvolat nějakou akci – například spuštění baterky. Akci si samozřejmě můžete vybrat, jakou chcete. Pěkné ale je, že tato funkce funguje na zamknuté obrazovce velmi spolehlivě.

Bohužel mi v systému chybí možnost automatické úpravy barvy navigačních tlačítek. Barva je automaticky nastavena na šedou (u drtivé většiny aplikací). U některých aplikací bych ale uvítal, kdyby bylo možné barvu automaticky nastavit ručně. Šedá lišta bohužel u některých aplikací působí až rušivě (např. v aplikaci Google+).

Oxygen OS nabízí možnost navigační tlačítka skrýt, přesto tato vlastnost mi při používání zcela nevyhovovala. Druhá výtka směřuje k již zmiňované absenci nastavení spuštění režimu Nerušit. Režim si sice můžete přizpůsobit dle vlastních požadavků, nastavení automatického spuštění tohoto režimu ale chybí. Trvalo mi několik dní, než jsem si zvykl, že telefon musím ručně do tohoto režimu přepnout.

Zařízení na trh přišlo s verzí Android Nougat. Aktualizace na nejnovější Android Oreo momentálně putuje k uživatelům skrze OTA. Je pravdou, že řadu uživatelů postup společnosti překvapil. Přeci jen Android Oreo Google vydal již před několika měsíci a OnePlus 5T tak mohlo s nejnovější verzí tohoto operačního systému již na trh přijít.

Face Unlock jako příjemný doplněk

Jak jsem uvedl v předcházejících kapitolách, OnePlus se pokusilo přesunutí čtečky otisků prstů na zadní stranu alespoň trochu kompenzovat přidáním nové funkce Face Unlock. Jedná se o zajímavý doplněk zabezpečení. Celou funkci jsme blíže popisovali v článku, kde byla testována na OnePlus 5.

A prakticky se s kolegou shoduji v tom, že funkce funguje nad očekávání dobře. Během běžného dne mě telefon rozpoznal téměř vždy. Funkci nevadí, pokud si nasadíte dioptrické brýle, čepici, nebo zda vám narostou fousy.

Největší problémy má Face Unlock s rozpoznáním obličeje v noci. Kolem vás však musí být úplná tma. V šeru či ve velmi málo osvětlené místnosti funguje odemykání skrze váš obličej stále celkem dobře. V nastavení si můžete zapnout volbu, kdy se zvýší podsvícení obrazovky, a tím se tak zvýší pravděpodobnost rozpoznání obličeje i v úplné tmě. To ale moc nedoporučuji. Zařízení sice odemknete, ale okamžik, kdy se maximalizuje jas v úplné tmě, není moc příjemný.

Druhou velmi často zmiňovanou vlastností v souvislosti s Face Unlock je rychlost. Odemykání telefonu je bleskurychlé – mnohdy ani nezaznamenáte odemykací obrazovku, systém se rovnou odemkne. Samozřejmě rychlost funkce je závislá na okolním prostředí. I v šeru se ale jedná o velmi rychlé řešení.

Kombinace odemykání telefonu skrze čtečků otisků prstů a skrze váš obličej je velmi povedená. Telefon tak můžete odemknout vždy podle vaší konkrétní preference, a vše je navíc bleskurychlé.

Fotoaparát spadá do průměru

Další výraznější změna mezi modely OnePlus 5T a OnePlus 5 byla provedena u zadní dvojice fotoaparátů. 16MPx senzor zůstal zachován, ke změně ale došlo u 20MPx fotoaparátu. U něj došlo ke změně světelnosti na f/1.7.

OnePlus deklarovalo, že tato změna by měla vylepšit pořizované snímky v noci. O vše se stará technologie Intelligent Pixel, která spojuje čtyři body do jednoho, a tím by mělo dojít k redukci šumu a rozostření. Přístroj pak zapojuje 20MPx čočku v případě, že okolní světlo kleslo pod 10 lx.

OnePlus 5T již tedy nedisponuje optickým přiblížením, jako v případě OnePlus 5. Tato funkce je nahrazena za digitální zoom a na výsledných fotografiích je to znát. Při 2násobném přiblížení kvalita výsledné fotografie klesá.

Ukázka 2x zoomu

Samozřejmě přístroji nechybí možnost portrétového focení, kdy dojde k rozmazání pozadí fotografie. To funguje docela spolehlivě, nicméně při porovnání fotografií s dražšími modely (např. Pixel 2XL, iPhone X, aj.) OnePlus 5T zaostává. Občas se mi stalo, že i objekt v popředí telefon nedokázal zcela přesvědčivě rozpoznat.

Ukázka špatně vykresleného objektu v popředí (všimněte si vchodových dveří)

Stejně jako v případě staršího modelu, tak i OnePlus 5T využívá při nahrávání videí elektronickou stabilizaci obrazu. Ta je dostupná téměř u všech typů videí – 720p, 1080p s 30 FPS, 4K. Bohužel v případě Full HD videí s 60 FPS elektronická stabilizace obrazu aktivní není.

Samotná aplikace od OnePlus nabízí kromě již zmíněných režimů také možnost pořizování zpomalených či zrychlených videí a panoramata. Pro milovníky fotografování pak aplikace disponuje režimem PRO, ve kterém má uživatel výslednou fotografii mnohem více ve svých rukou. Nabízí totiž ruční nastavení ISO, dobu expozice, přiblížení, apod.

Fotografie jsou na danou cenovou relaci kvalitní, ostré a pěkné. Přesto však právě fotografie jsou bodem, kde OnePlus 5T oproti jiným top modelům zaostává. V této oblasti vždy záleží na preferencích daného uživatele. Mně samotnému kvalita fotografií plně dostačuje. Zároveň ale věřím, že mezi našimi čtenáři jsou na tuto oblast mnohem náročnější čtenáři. Ostatně na ukázky fotografií se můžete podívat níže.

Ukázky fotografií

Finální verdikt

OnePlus 5T přišel na trh o půl roku později než starší model OnePlus 5. S sebou si přinesl zvětšení velikosti obrazovky, přesun čtečky na záda přístroje nebo změny v případě duálního fotoaparátu. A tato změna se projevila také v lehce vyšší ceně. Přesto si telefon drží pořád cenu pod 500 eur (12 687 Kč). A ačkoliv nepřináší oproti OnePlus 5 mnoho změn, rozhodně mu to ve výsledku na kráse neubírá.

Za zmiňovanou cenu obdržíte kvalitně zpracovaný telefon, který se nezalekne před náročnými aplikacemi. V oblasti výpočetního výkonu se jedná o to nejlepší, co telefon na konci roku 2017 mohl mít. Jako třešničku na dortu považuji rovněž jen velmi málo upravený operační systém Android. Nehledejme zde tedy žádné grafické nadstavby nebo zbytečné aplikace navíc.

Oproti dražším zařízením zcela jistě ztrácí v oblasti fotoaparátu. V rámci dané cenové kategorie je ale OnePlus 5T velmi zdařilý přístroj a patří mezi to nejlepší na trhu. Přesto se ale nabízí otázka, zda se vyplatí do něj investovat? Pokud jste zakoupili model OnePlus 5, rozhodně bych vám nákup novějšího modelu nedoporučil. A podobný verdikt bych asi učinil i v případě, že vlastníte OnePlus 3 nebo 3T.

Pokud ale zvažujete nákup telefonu a jste ochotni investovat lehce přes 10 000 Kč, OnePlus 5T bude jedním z nejvážnějších kandidátů. Kombinace téměř čistého Androidu a dobrých parametrů je velmi lákavá. A právě proto vám OnePlus 5T mohu doporučit.

Drobné doporučení na závěr

OnePlus 5T lze zakoupit skrze oficiální server výrobce. A právě nákup skrze tento server bych upřednostnil. Prodejci v ČR mají výrazně vyšší cenu, než za kterou je možné OnePlus 5T zakoupit skrze oficiální stránky výrobce. Studenti navíc mohou získat až 10 % slevu na zařízení. Doba dodání zařízení závisí na typu zvolené dopravy. V případě, že jste ochotni si připlatit cca 10 eur, přístroj obdržíte již do 4 dní. A ani s reklamací problém není. Té jsme se věnovali v samostatném článku – Zkušenost se servisem OnePlus.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Martin Kozák

20. 2. 2018, 12:13

Face unlock dorazil už i na OnePlus 5 a funguje překvapivě dobře, fakt klobouk dolů.

Tiep Nguyen

15. 2. 2018, 21:45

Je super během posledních let opravil multitasking manager. Například ve One plus 3 a 3T měl sice na papíře několik RAM, ale skutečnost byla taková, že systém utlumoval snad vše co bylo na pozadí a vše se muselo načítat znovu. One Plus udělalo velký pokrok a toho si nesmírně cením.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat