reklama

Vyzkoušeli jsme FaceUnlock na OnePlus 5

Vyzkoušeli jsme FaceUnlock na OnePlus 5
2018-01-20T09:50:02+01:00
• 20. 1. 2018
6

Vlastním OnePlus 5 a od konce prosince roku 2017 je i na tomto zařízení možnost mít FaceUnlock. Jde o obdobu Face ID, které loni na trh uvedl Apple. Apple používá technologii TrueDepth čili infračervenou kameru, zatímco OnePlus používá pouze přední kamerku telefonu. FaceUnlock má však oproti iPhonu X, který je jediným telefon se zmíněným Face ID, tu výhodu, že funguje okamžitě a nemusíte už pak přejíždět prstem po obrazovce. Navíc při nerozpoznání obličeje stačí například přiložit prst ke čtečce, není totiž nutné zadávat heslo, jako u iPhonu.

Přichystali jsem si pro vás krátký pohled, jak se mi po dvou týdnech používání funkce FaceUnlock tato nová vlastnost líbí a zda je vážně tak převratná, jak se o ní mluví.

Plusy spíše převažují nad mínusy

FaceUnlock je zatím dostupný pro uživatele OnePlus 5T a pro OnePlus 5 v Open Beta 3. K sejmutí obličeje je potřeba, aby byla aktivována přední kamera, když uživatel zmáčkne power button. Po zmáčknutí zmíněného tlačítka se vám telefon automatický odemkne. Uživatel ani nestihne spatřit zamykací obrazovku. Tu uživatel na pouhý okamžik zahlédne pouze v případě, že je šero a kamera nestihla rozpoznat obličej ještě před rozsvícením obrazovky.

Případně se zamykací/odemykací obrazovka rozsvítí, když váš obličej nejde rozpoznat. Nerozpoznání se stává pouze v případech, kdy je skoro naprostá tma či když mám ruku či nějaký předmět před obličejem.

FaceUnlock OnePlus 5

Samotné odemykání od rána až do večera se nesetkává se sebemenšími problémy. Telefon navíc nemusíte držet nějak zvláštně přímo před obličejem, ale zde můžete mít telefon na stole (musíte k němu sklonit hlavu), zboku, svrchu, dál od obličeje a stejně to vždy rozpozná váš obličej. Vždy na vás musí ale přední kamerka určitým způsobem vidět. Kupodivu například čepice, šála či kapuce nebo sluchátka k rozpoznání vůbec nevadí. Pokud váš obličej nebude rozpoznán, musíte kliknout na smajlíka na uzamykací obrazovce, aby přední kamerka začala snímat nanovo.

FaceUnlock

Samotné nastavování je extrémně rychlé. Vy dáte telefon blízko k obličeji, telefon si vás vyfotí a pak už můžete tento způsob odemykání používat. Zatímco u iPhonu vás telefon snímá nějakou dobu z několika úhlů.

Problémem je větší spotřeba baterie. V telefonu mám dvě aktivní SIM karty. Běžná spotřeba baterie byla 6-7,5 SoT (Screen on Time), zatímco s FaceUnlockem se dostanu na 4,5-5,5 SoT, což je značný pokles, ale za ten komfort mně to osobně vyhovuje.

Bezpečnost

FaceUnlock jsem zkoušel odemknout pomocí fotografie a OnePlus 5 se nenechala napálit. Telefon ani nelze otevřít se zavřenýma očima. Za dva týdny testování se mi nestalo ani jednou, že by telefon zaměnil moji tvář za někoho jiného a odemkl se v nesprávné době.

Kde FaceUnlock najdete?

Pokud taktéž máte OnePlus 5, nainstalujte si beta verzi systému ze stránek výrobce a poté běžte do nastavení, vyhledejte položku zabezpečení a v ní naleznete požadovaný FaceUnlock. Poté se již stačí jen řídit instrukcemi. Samotné nastavení je velice jednoduché.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

GearbestCZ

23. 1. 2018, 15:28
Android aplikace

Xiaomi toto má už nějaký čas.

Karel Straka

20. 1. 2018, 18:27
Android aplikace

Také používám na OP5 a mohu potvrdit, že funguje spolehlivě. Samozřejmě čtečka otisků vpředu je pohodlnější a taky rychlejší.
Face unlock funguje i s lyžařskou helmou na hlavě.

Takže v čem je ta výhoda? Mám OP3 s OB30, kde ta možnost je, ale přijde mi, že rychleji odemknu pomocí otisku prstu. Nemusím nic mačkat navíc, palec je téměř vždy ve vhodné poloze, třeba když vyndavám telefon z kapsy. Tlačítko power je trochu mimo. Chápu, pokud bych měl třeba ty rukavice, tak pohoda, ale jinak moc v této technologii nespatřuju přínos. Budu rád, když mi někdo řekne ty opravdové výhody oproti otevření otiskem.

Jiří Smrž

20. 1. 2018, 17:52

Máte pravdu, že v případě, že máte čtečku umístěnou vepředu ty výhody postupně mizí. Jelikož ale roste trend 18:9 displejů a čtečky se přesouvají na záda telefonu, Face Unlock je užitečným doplňkem zabezpečení – to mohu potvrdit právě na OP5T.

Pro majitele starších zařízení OP3 spatřuji za pozitivní hlavně to, že společnost na zákazníky nekašle a tuto službu skrze softwarový update také zpřístupní.

Děkuji, pravda, to mi při čtení nedošlo, že má vlastně OP5 čtečku vzadu a je to budoucí trend. Já z toho moc nadšený nejsem, telefony bez rámečků se blbě drží. Mé OP3 už mi dvakrát spadlo a dvakrát výměna displeje. Musel jsem si koupit obal a pak nějaké designové výstřelky pozbývají smyslu. Nicméně jsem rád, že Oneplus ani na dva roky starý telefon nekašle, protože je to pořád super zařízení:-)

Filip Machata

20. 1. 2018, 10:42
Android aplikace

Používám na OP5 již pár týdnů a za mě také bez problémů. Nejčastěji oceňuji, když mám rukavice, takže nemůžu odemčít přes čtečku, a díky Face Unlocku nemusím zadávat gesto…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim