reklama

Google zefektivní OTA aktualizace Androidu

Google zefektivní OTA aktualizace Androidu
2018-01-01T09:26:34+01:00
• 1. 1. 2018

Google začal používat pro aktualizace aplikací z Obchodu Play algoritmus brotli, který má nesporné výhody při zmenšování statického obsahu. Dle oficiálního vyjádření se díky tomu daří ušetřit až 1,5 PB (1,5 miliónu GB) dat denně v porovnání s používáním staršího algoritmu gzip.

Porovnání gzip a brotli algoritmů

V tuto chvíli Google pracuje na použití brotli komprese i u OTA aktualizací v rámci systému Android. S tímto si pohrává již verze Lineage OS. Například se podařilo ušetřit 50 MB z velikosti aktualizace, která má ve výsledku 350 MB. To je již celkem znatelná úspora dat. Avšak zde nejde jen o velikost jako takovou. Další pozitivní vlastní je i rychlost rozbalení takového balíčku.

Díky této novince budou moci být aktualizace rychleji staženy a rozbaleny pro použití v zařízeních. Nejenže by se měl zkrátit čas, ale také by mělo dojít ke snížení spotřebovávané energie. Výrobci tak budou moci efektivněji doručit aktualizace do zařízení, přičemž se také ušetří datový provoz.

Zavedení této novinky si majitelé top modelů pravděpodobně ani nevšimnou, jelikož Android v nejnovějších verzích používá jiný způsob aktualizace – „seamless updates“. I tak by mohlo dojít k úspoře procesorového času nebo energie.

Nyní ovšem záleží jen na výrobcích, jak dobře začnou používat tento systém. Google v poslední době udělal hodně (třeba projekt Treble), aby zrychlil aktualizace, ale vše záleží právě na firmách, které raději produkují více mobilů, než o kolik se skutečně mohou postarat.

Zdroj: xda-developers.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim