Xiaomi Mi A1 vs. OnePlus 5 – má cenu si připlatit?

Xiaomi Mi A1 vs. OnePlus 5 – má cenu si připlatit?
2017-12-13T11:34:02+02:00
• 13. 12. 2017
4

Na našem portálu jste již mohli vidět recenzi na OnePlus 5 i na Xiaomi Mi A1. Tyto dva mobilní telefony jsou mnohými považovány za nejlepší v poměru cena výkon. OnePlus 5 je nazýván zabijákem top modelů a to zvláště cenou, která je v porovnání s jinými top modely o několik tisíc levnější.  Xiaomi Mi A1 oproti tomu vévodí střední třídě, kde je opět o několik tisíc levnější než konkurence s obdobnými parametry. Pojďme si tedy porovnat tyto dva zabijáky střední a vyšší třídy mobilních zařízení.

Jak si vede střední třída oproti vyšší třídě?

Podíváme se, jak moc jsou oba telefony rozdílné, představíme si jejich přednosti a zjistíme, pro koho jsou oba telefony určeny a zda se vyplatí si je pořizovat. Smyslem této alternativní recenze je vyzkoušet, zda má cenu si pořizovat high-endový smartphone, nebo zda je dobré ušetřit několik tisíc a pořídit si střední třídu.

Xiaomi Mi A1

K porovnání telefonu ze střední třídy s vyšší třídou jsme měli dva telefony OnePlus 5. Jeden běžel na systému Android 7.1.1., druhý na systému Android 8.0, který je nyní ve fázi beta testování. Xiaomi Mi A1 má Android 7.1.2 na bázi Android One.

Během testů jsme zkoumali následující:

  • délka bootování do přihlašovací obrazovky (u Mi A1 se musí zadat přihlášení v půlce bootování, proto od výsledného času odečteme jednu vteřinu)
  • displej
  • benchmarkové hodnocení úložiště
  • fotoaparát
  • Geekbench 4 Battery test
  • Geekbench 4 CPU benchmark
  • Geekbench 4 Compute benchmark
  • Antutu Benchmark

Plně jsme si vědomi toho, že samotné benchmarkové testy na výkon budou rozdílné, kvůli specifikacím daných zařízení, avšak chceme poukázat na to, zda jde doopravdy o takový rozdíl. Navíc připojíme i vlastní dojmy ze samotného uživatelského pocitu z daných zařízení.

  

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

Délka bootování

Všechny snímky jsou seřazeny dle prvního obrázku, kde vedle sebe leží OnePlus 5 s Androidem 7.1.1., vedle něj Mi A1 s Androidem 7.1.2. a napravo pak OnePlus 5 s Androidem 8.0.

Bootování proběhlo nejrychleji na OnePlus 5 s Androidem 8. Zde přímo Google sliboval na letošní konferenci Google I/O rychlejší bootování, oproti předchozí verzi. S 23 vteřinami to činí však jen jedenáctivteřinový rozdíl od OnePlus 5 s Androidem 7.1.1. Xiaomi Mi A1 s Androidem 7.1.2. zůstalo poslední s necelou minutou (vysvětlení času viz výše). Jde o dvakrát tak delší čas než u OnePlus, avšak jak často během týdne restartujeme svůj telefon, aby nás tato půl minuta nějak zpomalovala?

Zde se Xiaomi Mi A1 vedlo průměrně a cenový rozdíl oproti OnePlus 5 a kvůli rychlejšímu startu si nemusíte pořizovat dražší telefon.

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

Displej

Displej byl u obou OP 5 naprosto stejný, novější systém zde nehrál žádnou roli. V porovnání s Mi A1 je však displej u OP 5 velice výrazně jasnější, maximální jas vydává více světla a lépe se na něj kouká. Každopádně Xiaomi v samotném pocitu z koukání na displej nijak nezaostává, jen je mírně tmavší a není tolik světlý. Na obrázku můžete vidět vlevo OP 5 s Androidem 7.1.1., uprostřed Xiaomi s Androidem 7.1.2. a vpravo OP 5 s Androidem 8.0. Všechna zařízení mají nastavený maximální jas. Větší jas také více spotřebovává baterii.

Na všechny displeje se koukalo příjemně, všechny mají hustotu pixelů 401 ppi. Osobně, kdybych vybíral telefon dle displeje, tak OP 5.

Úložiště

K testování kvality úložiště jsme použili PCMark aplikaci. U každého zařízení jsme stáhli test úložiště a spustili ho ve stejnou chvíli. Mi A1 mělo test jako poslední, avšak jen s časovým rozdílem do půl minuty. Výsledky dopadly neočekávaně, jelikož Xiaomi disponuje starším typem úložiště eMMC 5.0, které je pomalejší než UFS 2.1, které má OnePlus. Čtení a zápis souborů je pode testu PCMark rychlejší u Xiaomi, které disponuje starším typem úložiště. Z dlouhodobějšího hlediska je lepší mít novější a rychlejší typ úložiště, avšak rychlost úložiště typu eMMC 5.0 se ukázala jako rychlejší než nejnovější UFS 2.1, což je velice zvláštní. Tento výsledek si nedovedeme vysvětlit. Test úložiště tedy vyhrálo Xiaomi Mi A1.

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

Fotoaparát

Vyzkoušeli jsme fotoaparáty zmíněných zařízení. Vyzkoušeli jsme vyfotit ve stížených světelných podmínkách, kde se nejvíce projeví kvalita fotoaparátu.

 

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

Ze zobrazených fotografií není příliš patrné, kdo je vítězem, každopádně pro OP 5 jsou příznivější parametry v podobě nižšího clonového čísla. Ačkoli všechny telefony mají duální fotoaparáty, tak OnePlus se chlubí vyšší výslednou kvalitou. Z dlouhodobějšího fotografování jde poznat, že lépe vykresluje barvy, lépe pracuje se světlem a snímky jsou celkově ostřejší. Taktéž velice dobře zvládá Portrétový mód, který na Xiaomi Mi A1 není přítomen v pravém slova smyslu, že by si telefon sám rozpoznal, na jaký objekt se zaměřujeme a jak správně má rozmazat pozadí (bokeh efekt).

Pokud chcete zachycovat své rodinné momentky ve velice dobré kvalitě, stačí vám Mi A1, pokud se chcete před přáteli blýsknout něčím skvělým, tak doporučuji OnePlus 5, protože portrétový mód umí krásné fotografie, viz například snímek dole.

Geekbench 4 Battery test

Benchmarkovou aplikaci Geekbench jsme využili celkem pro tři testy. Jeden test na baterii, dva na výkon.

Test baterie zkoumá životnost baterie, když v telefonu běží na procesor náročné aplikace. Výsledek ukazuje, kolik množství práce je zařízení schopné zvládnout a jak rychle se vybíjí. Prováděli jsme jen zkrácený Partial Discharge test, který u všech testovaných zařízení ukázal obdobné výsledky.

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

Velice zvláštní je, že nejlépe dle testů dopadl Android 7.1.1. na OP5, kde je 3300 mAh baterie. Mi A1 s baterií o nižší kapacitě než konkurence, celkem 3080 mAh skončila na druhém místě a až na třetím skončilo OP5 s Androidem 8.0, který by však měl mít větší výdrž baterie oproti staršímu systému. Z uživatelského hlediska se mi výdrž na Androidu 8 zdá vyšší, než na A7 u OP5, ale zase výdrž byla stejná jako u Xiaomi, kde je menší kapacita baterie. Vítězem dle uživatelského hlediska se tedy stalo Xiaomi Mi A1.

Nabíjení

OnePlus 5 má k nabíjení technologii Dash Charge a je nabitý do plna z nuly za necelou hodinu a čtyřicet minut. U Xiaomi Mi A1 s Quick Chargem 3.0 to trvá o dvacet minut déle, a to i přesto, že má menší kapacitu baterie. Nabíjení probíhá pomocí USB kabelu typu C.

Geekbench 4 CPU benchmark

Test procesorů nám potvrdil očekávání, že OnePlus zvítězí nad Xiaomi. Oba OnePlus 5 získaly prakticky totožné výsledky, Xiaomi mírně zaostávalo. Při tomto testu se projevila slabší stránka Mi A1, jelikož po ukončení testu aplikace zamrzl a přestala reagovat. Chvíli jsem se nemohl dostat ani na domácí obrazovku. U slabšího výkonu se vám občas mohou stát takové menší nepříjemnosti, avšak s procesorem Snapdragon 625 od Qualcommu, taktovaného na 2,02 GHz.

Nevýhodou tohoto procesoru je, že už je skoro dva roky starý, i tak ale vykonává svoji práci velice dobře. Pro běžného uživatele, který nepotřebuje, aby stříhal 4K video, hrál náročné 3D či AR hry tak je pro něj Xiaomi Mi A1 naprosto vhodným telefonem a není potřeba si připlácet za dražší zařízení.

  

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0

Geekbench 4 Compute benchmark

Výpočetní test u Geekbench skončil dvojnásobným náskokem pro zařízení OnePlus. Výsledek byl očekávaný a nepřekvapující. Co se týče uživatelského hlediska, tak rychlost samotného zařízení a jeho plynulost je o to lepší, čím lepší jsou jeho parametry. U OnePlus máte to nejlepší z trhu, u Xiaomi Mi A1 máte to nejlepší pro střední třídu. Jelikož nejsem hráč výpočetně náročnějších her na mobilu, tak jsem nezaznamenal žádný výrazný rozdíl v plynulosti systémů.

Každopádně u Mi A1 čekáte vždy déle, než se něco načte nebo otevře, ale ten rozdíl není nijak závratný a v současné době naprosto skvělý. U OP5 ušetříte vždy pár sekund, které se vám v budoucnu poskládají například do minut. Takže pokud chcete šetřit čas po malých částech, běžte do OnePlus, pokud ne, stačí vám Xiaomi Mi A1.

  

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0 

 

Antutu Benchmark v. 6.2.7.

Rozdíl v Antutu testu je obrovský. Zařízení Mi A1 zaostává oproti OnePlus 5 o více než sto tisíc bodů. Teď už jen stačí odpovědět, zda je tak veliký výkon pro uživatele potřeba. Odpověď není jednoznačná. Ano i ne. Rozdíl ve výsledcích testu tvořil více sto tisíc bodů, což není zanedbatelné číslo. Určitě však rozdílnost plynulosti systému samotného je znatelná, avšak nemít u k porovnání dva telefony od OnePlus, tak bych to nijak nepociťoval nebo spíše zaznamenával v menší míře, že by se mi občas něco zpomalilo zaseklo či spadlo. Což se mi za měsíc používání OnePlus 5 ještě ani jednou nestalo, což u Xiaomi byl při vícero úlohách v krátkém časovém sledu občas problém.

Stěží se však bude běžný uživatel snažit během krátké chvíle udělat několik zátěžových testů, a pak se k nim ještě vracet. U Xiaomi se ne všechny aplikace nechávaly načtené v paměti a tak se musely otevřít znovu. To však pro mě neznamenalo přílišný problém.

  

Vlevo OP 5 s A 7.1.1, uprostřed Mi A1 s A 7.1.2. a vpravo OP 5 s A 8.0

Má si tedy cenu připlatit?

Nemá. Tedy pokud nejste náročný uživatel, jako jsem já, který potřebuje mít vysoký výkon a vše otevřené hned bez jakéhokoli zbytečného čekání. Pokud chcete mít jistotu, že vám baterie vydrží opravdu celý den, tedy 6 a více SoT, tak volte raději Xiaomi, jelikož u OP 5 jsem dosahoval celkem nepředvídatelně mezi 4,5 až 8 hodinami SoT, kde se to většinou pohybovalo kolem 5-6 SoT, zatímco Mi A1 bylo pod 6 hodin šlo málokdy, jen například při sledování videa, ale například po hodině spuštěné navigace mělo menší odběr než OP 5. Co se týče fotoaparátu, je těžké říci, po čem sáhnout.

Cenový rozdíl mezi zmíněnými telefony je dvojnásobný, a pokud nejste nadšenec do skvělý mobilních fotografií, bude vám i tak nadmíru stačit Mi A1. OP 5 již stejně nekoupíte, ale můžete si případně pořídit OP 5T, který sice nabízí ještě lepší fotoaparát, avšak cena je stejná jako u OP 5, avšak oproti Mi A1 je dvojnásobná. Problémem u Xiaomi je absence NFC, tím však OnePlus disponuje. V dnešní době rychlých plateb pomocí mobilů je to výrazná absence.

Verdikt

Rozdíly mezi Xiaomi Mi A1 a OnePlus 5 (nehledě na verzi systému), jsou viditelné, ne však natolik drastické (pokud nutně nepotřebujete NFC), abyste museli zaplatit dvakrát tolik za kvalitní telefon.

Na testování máme telefon Xiaomi Mi A1 od společnosti TomTop, kde si ho můžete zakoupit za cenu 5430 Kč.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Karel Straka

13. 12. 2017, 21:30

Jsem vlastníkem OP5 a recenzi jsem si přečetl spíš ze zvědavosti a musím říct, že hloupější recenzi jsem snad nečetl.
Přišlo mi to celé jako reklama na Xiaomi nebo spíše recenze zaplacená Xiaomi. Mám jejich výrobky rád a jsem přesvědčen že jsou i dobré a kvalitní, ale myslím, že tohle nemají zapotřebí. Letos jsem asi 5 lidem doporučil xiaomi redmi note 4, což je prakticky stejný telefon jako Mi A1 z důvodu, že nechtěli do telefonu dávat moc peněz.
Jo je to dobrý, ale s OP5 neporovnatelný.

Ondrej Krejci

13. 12. 2017, 18:59

Tohle je asi ten nejdebilnější článek co jsem za dlouhou dobu viděl. To už rovnou můžete porovnávat Samsung Galaxy A5 vs S8 a říct že pro nenáročného uživatele je lepší A5. Úplně zbytečný test.

Připadá mě že autor je placen firmou Xiaomi . Vyzdvihuje a zveřejňuje to co se mu hodí a bagatelizuje třeba zamrznutí, NFC atd. U OnePlus někdy zapomenu nabit mobil a strčím jej do nabíječky až vstávám .Za tech 30 minut než se nasnidám a obléknu je mobil nabit na celý den. Na kolik se nabije Xiaomi za 30 minut ? Viděl jsem fotografie na webu fotografů z Xiaomi a je v tom dost rozdil. Pominuli zrychlené a zpomalené záběry, tak pohotovost zaostření e u oneplus velmi rychlá u Xiaomi je záběr dávno pryč. Pokud bude někdo chtít ten či onen mobil, nechť se nenechá zvyklat jen jednou recenzí. Nekupuje si jej na týden.

Ján Valkovič

10. 12. 2017, 14:21

Nemohli by ste pridať „score details“ pre pcmark storage benchmark?

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat