reklama

Street View – satelitní mód a najmutí fotografa

Street View – satelitní mód a najmutí fotografa
2016-07-28T08:25:34+01:00
• 28. 7. 2016

Google Street View je velmi často používaná služba, pokud se chcete dozvědět, jak přibližně vypadá místo, o němž chcete vědět něco více. V nové verzi se vývojáři zaměřili na trochu jiné funkce. Především se tak podíváme na designové změny, možnost zobrazit si satelitní režim nebo přepínač pro fotografy ke zveřejnění své práce. A v neposlední řadě se objevily i kusy kódu, jež naznačují možnost rozostření tváří ještě před nahráním fotografií.

Satelitní mód pro Street View

nexus2cee_2016-07-26-19.45.36 nexus2cee_2016-07-26-19.45.48

Google Mapy nabízí hned několik způsobů zobrazení světa. Můžeme buďto využít standardní spojnicové mapy (vlevo), kde vidíme cesty, vodu a travnatou půdu, nebo si zobrazit pohled z kamer, jež obíhají okolo země na orbitě (vpravo). Podobná vlastnost tak přichází i do Street View, ovšem použití a vzhled je v podstatě totožný.

Možná by vás mohlo zajímat, proč bychom něco takového měli používat. Krasným příkladem může být plánování výletu. Představte si, že si chcete vyrazit stanovat, ovšem hledáte trochu klidnější místo, řekněme poblíž jezera či vodní nádrže. Na spojnicových mapách pak příliš informací nevyčtete. Naopak na satelitních se dozvíte, byť jen částečně, které místo by mohlo být nejvhodnější. Následně mohou být k dispozici fotografie místa, někdy i ty 360stupňové.

Chcete-li zapnout satelitní režim, je nutno vlézt do nastavení a zapnout přepínač pro satelitní mapy (viz snímek obrazovky níže). Možná se nejedná o nejlepší umístění přepínacího tlačítka, ovšem pro funkčnost je prozatím dostačující. Někdy v budoucnu se snad dočkáme jeho umístění přímo v hlavní obrazovce, kde by přineslo více užitku.

Možnost najmutí fotografa

nexus2cee_2016-07-26-19.41.21 nexus2cee_2016-07-26-19.41.23

Starší verze nalevo, nová verze napravo

Začátkem minulého měsíce bylo zjištěno, že se připravuje cosi jako rozhraní pro fotografy, a to přímo ve Street View službě jako takové. Profesionální fotografové tak dostanou možnost své práce publikovat a skrze ně nově být najímáni ostatními uživateli. Vše indikuje tlačítko „Dostupný pro najmutí“, které se v nové verze objevilo a s nímž už částečně nějaký ten týden počítáme.

V podstatě však bude tato volba pro většinu uživatelů uzavřena. Je totiž nutné se stát certifikovaným uživatelem, co se fotografování týká. Takové osoby můžeme nalézt hlavně v programu TSVP (Trusted Street View Photographers). Těmto uživatelům se pak naskýtá vícero možností, jak s touto certifikací naložit. A jak se do takového programu dostat? Zatím se v aplikaci příliš mnoho ukazatelů nevyskytuje.

Naštěstí se část kódu objevila. V prvé řadě bude nutné umístit na Street View alespoň 50 360 stupňových fotografií. S velkou pravděpodobností bude nutné splnit ještě další podmínky, ty však jsou prozatím utajeny a budeme si ještě chvilku počkat, než se to dozvíme.

Změny v designu

nexus2cee_2016-07-26-21.11.16 nexus2cee_2016-07-26-21.11.13

Starší verze nalevo, nová verze napravo

Google se snaží do svých aplikací vložit trochu elegance, ovšem hlavní je nejlepší čitelnost. To však neznamená, že tyto dva aspekty nemohou jít ruku v ruce. Opět se designérům povedlo se zaměřit i na ty nejmenší detaily. Dodatečné informace, jež na nás vyskočí při automatickém doplnění, byly zmenšeny a přesunuty pod hlavní název.

nexus2cee_2016-07-26-19.49.20-1 nexus2cee_2016-07-26-19.49.20

Starší verze nalevo, nová verze napravo

Možná si ihned nevšimnete změn, které byly provedeny na úvodní obrazovce Street View aplikace. Mezi ty se tedy počítá změna textu v hlavním hledacím poli, výměna šipky, jakožto ikony pro lokalizaci uživatele, za ikonu GPS a nakonec obměna „pluska“ za ikonu přidání fotografie ve FABu (Floating Action Button). Příliš změn se tedy neodehrálo, ale opět se ukázalo, že detaily v grafické části aplikace jsou stejně tak důležité, jako program samotný.

Detekce a rozostření obličejů

Jedou z důležitých součástí internetu je soukromí uživatelů. To se snaží velké společnosti chránit, jak jen to jde – tedy alespoň před ostatními uživateli. V mapách se tak můžeme setkat s rozmazanými obličeji i poznávacími značkami aut. Detekci takových částí na fotografiích běžně, alespoň u Googlu, provádí počítač. Ovšem tento způsob není vždy 100% a občas se objeví někdo, kdo si na jeden nerozmazaný obličej rád postěžuje.

V dalších bychom se tak mohli dočkat funkce, kde si majitel fotografie, již chce nahrát na internet, bude moci sám rozmazat tváře lidí. V podstatě bude stačit zmáčknout přepínač, snímek bude analyzován, označí se tváře lidí a ty se následně rozostří.

Bohužel tato funkce byla prozatím nalezena jen jako kus kódu, tudíž si opět budeme muset počkat, až vývojáři vychytají všechny chyby a dopraví k nám aktualizaci. Nicméně částečně lze doufat, že se tak stane již v příští nebo přespříští verzi. Vývojáři Street View již několikrát dokázali, že to, co je v jedné verzi kus kódu, je v následujících verzích hotová funkce.

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim