reklama

Speciální hodinky jako pomocník pro nevidomé

Speciální hodinky jako pomocník pro nevidomé
2014-12-04T14:30:07+01:00
• 4. 12. 2014

Lidé s poškozením zraku mají často problém s orientací, proto je často vidíme se slepeckou holí nebo s asistenčním psem, který je pro jejich potřeby speciálně vycvičen. Studenti z univerzity Wake Forest se zamysleli, jak by se jim mohlo ještě více pomoct za pomoci moderních technologií. Svou inspiraci si vzali u netopýrů, kteří se nespoléhají převážně na svůj zrak, ale na své uši. Pomocí takzvané echolokace se netopýři orientují s velkou přesností během letu.

sonar-watch

Echolokace je zpĹŻsob, jakĂ˝m se dajĂ­ odhadnout vzdálenosti i velikosti objektĹŻ za pomoci zvukĹŻ. Netopýři vydávajĂ­ vysokofrekvenÄŤnĂ­ zvuk a poslouchajĂ­, za jakou dobu se jim vrátĂ­ jeho odraz, takto dostanou obrázek objektĹŻ pĹ™ed nimi. Studenti se rozhodli vypĹŻjÄŤit si tento systĂ©m a pĹ™izpĹŻsobit jej v co nejvÄ›tší mĂ­Ĺ™e lidem. Vynalezli proto velmi bizarnĂ­ „hodinky“. Ty jsou opatĹ™eny rovnou nÄ›kolika zvukovĂ˝mi senzory a vysokofrekvenÄŤnĂ­mi vysĂ­laÄŤi. Na základÄ› vracejĂ­cĂ­ch se ozvÄ›n poÄŤĂ­tajĂ­ vzdálenost pĹ™edmÄ›tĹŻ pĹ™ed vámi. Podle vzdálenosti potĂ© vibrujĂ­ rĹŻznĂ˝mi frekvencemi, kterĂ© jejich nositel cĂ­tĂ­.

20141103sonar3755-460x260

Toto nositelné zařízení již otestoval jeden ze studentů, který běžně využívá služeb svého věrného psa. První testy vypadají pozitivně, ale na tomto systému zbývá ještě mnoho práce. Třeba se v budoucnu dočkáme sériové výroby a následnému zlepšení života zrakově postižených.

Zdroj: ubergizmo.com

reklama
reklama

Roman Pöschl

Vysokoškolák obor IT, nadšenec nových technologií a nejen mobilních, začínající audiofil... Kontakt viz FB.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim