reklama

Moments – pracuje Facebook na vylepšeném privátním sdílení obsahu?

Moments – pracuje Facebook na vylepšeném privátním sdílení obsahu?
2014-09-20T12:35:27+02:00
• 20. 9. 2014

Facebook zkoušel již mnohokrát vzbudit v uživatelích této sítě pocit bezpečí a také pocit toho, že to vlastně se svými ovečkami myslí dobře a dbá na jejich soukromí. Bohužel, opak je pravdou, a pokud jste vstoupili do armády lajkujících, zapomeňte na své soukromí, to totiž registrací na této síti pochopitelně ztrácíte.

V tomto článku nebudeme polemizovat o tom, jak moc je Facebook bezpečný, či nikoliv. Abychom Facebook jen nehanili, představme si novinku, na které tým vývojářů pracuje a která by právě měla přispět k vylepšení soukromí uživatelů z hlediska sdíleného obsahu.
Tím vylepšením by měla být aplikace, která nese kódové označení „Moments“ (Momenty) a která se aktuálně nachází ve vývojovém stadiu a interním testování.

fb-moments2

Aplikace představuje úvodní mřížkové zobrazení dlaždic, z nichž každá představuje okruh přátel či rodinu. Po klepnutí na tuto dlaždici můžete s touto skupinou ihned sdílet vámi vybraný obsah.

Teď se zeptám. Nepřipomíná vám to něco? Ano, zdá se, že Facebook jakoby zaváděl něco, co tady již dlouho a osvědčeně funguje. Kde? No přece sdílení mezi kruhy na sociální síti Google+.

Již v roce 2010 zakladatel nejúspěšnější sociální sítě, Mark Zuckerberg, poukázal na to, že jen zhruba 5 % uživatelů používá seznamy přátel, a tak v roce 2011 byly představeny inovované seznamy, které byly automaticky vytvořeny sítí (rodina, spolupracovníci atd.) a dále si mohli uživatelé jednotlivé seznamy vytvářet.

facebook-list-creator

Cílem této funkce bude zaměření na sdílení s určitým okruhem publika, což v současné době Facebook nenabízí dostatečně elegantně. Samozřejmě je nutné brát informace kolem potenciálně připravované aplikace s rezervou, protože Facebook obvykle nikdy neuveřejňuje produkty, které vyvíjí. Nikdo ze společnosti rovněž nebyl ochoten dění kolem nové aplikace komentovat.

Poměrně dost se zde nabízí srovnání s aplikací Cluster, která je k dispozici pro iOS a Android a která nabízí stejný koncept sdílení pro soukromé skupiny lidí a která je dle hodnocení na Google Play velice oblíbená.

Hlavní výhody a možnosti, které by mohla aplikace Moments přinést:

  • lepší orientaci méně zkušených uživatelů v možnostech sdílení díky definovatelným okruhům přátel
  • efektivní cílení sdíleného obsahu jen na ty, se kterými má být obsah sdílen a s tím související lepší zpětnou vazbu

Zdá se, že by Moments mohly mít velký potenciál, otázkou ale je, jak je přijme uživatelská základna. Lze očekávat, že Moments budou muset nabídnou jistou přidanou hodnotu, aby si získaly úspěch. Pro společnost však bude jistým kompromisem, kdy uživateli nabídnou jistou míru soukromí a přitom bude zachován model sdílení obsahu, který je pro Facebook klíčový.

Moments by mohly Facebooku minimálně zvýšit množství sdíleného obsahu. Jednoduše i ti, kteří se ke sdílení obsahu na této síti staví již z principu nedůvěřivě a jsou zde spíš jen tak ze zvyku a „na čumendo“, by mohli díky Moments získat impuls k tomu, podělit se se svými nejbližšími o své zážitky, a o to přeci jde. Množství sdíleného obsahu za rok by se tak mohlo až zdvojnásobit, jak prorokoval zakladatel Mark Zuckerberg.

Zdroj: techcrunch.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat