reklama

T-Mobile a O2 přinesou LTE na většinu území ČR do konce roku mapy

T-Mobile a O2 přinesou LTE na většinu území ČR do konce roku [mapy]
2014-05-05T11:14:39+02:00
• 5. 5. 2014

Před pár měsíci jsme vás informovali, že T-Mobile a O2 budou spolupracovat při výstavbě LTE. Obě společnosti tyto informace dnes potvrdily.

tm

 

Nejrychlejší LTE síť se do konce tohoto roku dostane na drtivou většinu území ČR (ostatně jak můžete vidět na přiloženém obrázku). T-Mobile bude pokrývat západní část Republiky, O2 zase tu východní. Oproti sdílení 3G došlo k menším změnám v rozdělení sektorů. O2 bude mít nyní na starost o čtyři okresy více. Konkrétně jde o Benešov, Kolín, Kutnou Horu a Rychnov nad Kněžnou. Pro lepší představu o rozdělení se podívejte na obrázek níže.

mapa

V první (letošní) fázi bude LTE běžet v pásmu 800 MHz a bloku o šířce 2×10 MHz. To zajistí maximální rychlosti stahování až 75 Mbit/s (chcete-li 9,3 MB/s) a nahrávání 25 Mbit/s (v megabajtech 3,1 za sekundu).

Do budoucna se dá uvažovat i o spojení dvou 2×10 MHz bloků obou operátorů. LTE na by pak mohlo běžet rychlostí až 150/50 Mbit/s. S tímto krokem ale uzavřená smlouvá nepočítá.

Během následujících dní budou probíhat pilotní testy. Do října 2014 budou operátoři spouštět LTE jen ve svých oblastech a samozvaný konkurent bude moci síť spustit až v říjnu. Pokud tedy bydlíte ve východním sektoru a váš hlavní operátor je T-Mobile, k LTE se doma připojíte nejdříve v desátém měsíci tohoto roku. Stejně tak to bude fungovat na západě.

Samotné spouštění si bude řídit každá společnost sama. Předběžné plány na nejbližší měsíc se dají nalézt na specializovaném webu ČTÚ. Telekomunikační úřad na mapě zveřejňuje chystané vysílače. Naneštěstí neodlišuje operátory. S trochou snahy jde ale dohledat, že O2 se koncem června vrhne na Pelhřimovsko a T-Mobile bude pokračovat v pokrývání okresu Plzeň-jih.

prvnilte

T-Mobile a O2 budou své LTE sítě sdílet na celém území v výjimkou Prahy a Brna.

  • T-Mobile pokryje celé území Prahy do konce října 2014. Brno se letos nedočká.
  • O2 pokryje celou Prahu a Brno do konce tohoto roku.

Pokrytí pro Ostravu bude sdílené – zajistí ho O2, o Plzeň se postará T-Mobile.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat