reklama

Jak šel čas – HTC

Jak šel čas – HTC
2014-03-16T10:00:48+02:00
• 16. 3. 2014

Po týdnu jsme tu opět s naším seriálem „Jak šel čas“, ve kterém se vždy podíváme do historie dané firmy. Už jsme tu měli z těch větších značek Samsung, Apple a posledně Sony. Dnes tu máme tchajvanskou společnost HTC. Ta sice nemá tak dlouholetou tradici, i tak dnes patří mezi hlavní výrobce telefonů.

HTC2013

Vznik

Společnost HTC byla založena teprve v roce 1997 a to celkem třemi osobami – Cher Wang, HT Cho a Peter Chou. První jmenovaná je dcera jednoho z nejbohatších můžu na Tchaj-wanu a třetí jméno vám bude určitě povědomé, protože se jedná o dosavadního ředitele HTC. Ze začátku společnost vyráběla notebooky. Poté se však díky paní Wangové rozhodli přeorientovat na chytré telefony.

Hlavním cílem však bylo přinést na trh kombinaci mobilního telefonu a osobního asistenta. Projekt však nebyl úspěšný a spotřeboval velké množství kapitálu. Tehdy byla společnost blízko zkrachování, avšak díky bohatství paní Wangové se tak nestalo. První úspěch v oboru telefonů nastal až v roce 2000, kdy se HTC dohodlo na vývoji produktů pro jiné značky. První vlaštovkou byl tehdejší Compaq s PDA iPAQ.

htc_history_01 63835_2b9e5e4fbd
Zakladatelé HTC – Cher Wang, HT Cho a Peter Chou a jedno z prvních PDA vyrobené společností HTC

Zlatá éra Windows Mobile

V roce 2002 vyrobilo HTC svůj první telefon s Windows Mobile už pod svoji značkou. Tím bylo HTC Wallaby alias  O2 XDA. Tento model tehdy přišel s 400MHz procesorem, 64MB RAM a QVGA displejem. XDA se dočkalo také dalších nástupců a podle něho tenkrát vzniklo také dnes slavné fórum xda-developers.

Pro společnost HTC byly tyto modely významné hlavně z důvodu přilákání pozornosti velkých operátorů – například AT&T, T-Mobile, Verizon Wireless, Sprint a O2. Pro ty vyráběli ve velkém upravení modely, které měly u každého operátora většinou jiný název a ani se nechlubily značkou HTC.

Příkladem toho může být mobil HTC Wizard 200 z roku 2005, který se prodával pod názvy i-mate K-Jam , O2 Xda Mini Pro, Orange SPV M3000, Qtek 9100 (Evropa) a T-Mobile MDA. Stále šlo však o stejný telefon pouze s minimální úpravou. Téhož roku vyrobila společnost také jedno z prvních zařízení s podporou 3G a Windows Mobile.

Až v roce 2006 se začala posilovat značka HTC a modely přicházely již i pod tímto názvem. Úspěšnou řadu začala tchajvanská společnost v roce 2007 modelem HTC Touch, jako reakce na první iPhone. Model Touch tehdy přišel s nadstavbou TouchFLO uzpůsobenou na ovládání dotyky nikoliv stylusem.

18 HTC-Touch-FLO-
HTC Wizard a HTC Touch

Z řady Touch se pak rozhodně staly populární modely Touch Diamond, díky svému unikátnímu designu, dále obdobný model jen s QWERTY klávesnicí – Touch Pro a také Touch HD. Legendou se poté stal jeho nástupce – model HTC HD2, který jako jeden z prvních přinesl po iPhonu multitouch a také velmi slušnou výbavu. Na tomto telefonu se podařilo rozběhnout snad všechny operační systémy (kromě iOS samozřejmě). Jako příklad uvedu Windows Phone 7, Android v různých verzích, MeeGo a třeba i desktopové Ubuntu.

Začínáme s Androidem…

V roce 2008 přišel úplně první telefon s operačním systémem Android – HTC Dream, prodávaný pod názvem T-Mobile G1. O rok později byla představena nadstavba HTC Sense, se kterou se setkáváme dodnes. Významným telefonem byl zajisté první Nexus od Googlu, který vyrábělo právě HTC.

Model Desire s obdobnou výbavou byl v roce 2010 vlajkovou lodíí výrobce a začal dnes již velmi rozšířenou řadu dalších telefonů, se kterými sdílí již jen název. Téhož roku jsme se také dočkali prvního 4G telefonu pro USA – HTC Evo 4G.

746px-T-Mobile_G1_launch_event_2 htcdesirehed033020102
T-Mobile G1 a HTC Desire

Mimo Android se společnost nadále věnovala i konkurenční platformě od Microsoftu, která zažila restart v podobě Windows Phone 7. Na podzim 2010 jsme se dočkali nástupce populárních modelů HD2 či Touch Pro. Modely HD7 a Pro 7 však nikdy nebyly díky své platformě tak úspěšné a HTC přesunulo své snažení především na Android. Roku 2011 přišel jeden z prvních dvoujádrových telefonů – HTC Sensation. O rok později již čtyřjádro v modelu HTC One X.

Současnost

Dnes HTC nadále vyrábí telefony a párkrát se pokusilo vstoupit i na trh tabletů, bohužel bez většího úspěchu. Finanční situace společnosti není v posledních letech úplně ideální a vloni začala restrukturalizace se zaměřením na vlajkovou loď HTC One. V současnosti čekáme na nástupce tohoto modelu, jež bude představen 25. března. Od roku 2011 klesla hodnota akcií firmy o 90 procent.

Celkové příjmy tchajvanské firmy za poslední rok činí 9,84 miliard dolarů, z čehož čistý zisk má hodnotu 603 milionů dolarů. Celkový vlastní kapitál činí 2,76 miliardy dolarů. Počet zaměstnanců je k minulému roku 16,8 tisíc. Společnost nyní sídlí ve městě Nová Tchaj-pej na Tchaj-wanu.

 DSC_0196 DSC_0054
Současné produkty – HTC One Max a HTC One mini

Odkud se vzal název?

Na rozdíl od ostatních společnost má název HTC poměrně jasné vysvětlení. Jedná se o zkratku pro High Tech Computer Corporation.

HTC 3D Logo

 

Zdroje: nytimes.com, htc.com, en.wikipedia.org, phonearena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat