reklama

Jak šel čas – HTC

Jak šel čas – HTC
2014-03-16T10:00:48+02:00
• 16. 3. 2014

Po týdnu jsme tu opět s naším seriálem „Jak šel čas“, ve kterém se vždy podíváme do historie dané firmy. Už jsme tu měli z těch větších značek Samsung, Apple a posledně Sony. Dnes tu máme tchajvanskou společnost HTC. Ta sice nemá tak dlouholetou tradici, i tak dnes patří mezi hlavní výrobce telefonů.

HTC2013

Vznik

Společnost HTC byla založena teprve v roce 1997 a to celkem třemi osobami – Cher Wang, HT Cho a Peter Chou. První jmenovaná je dcera jednoho z nejbohatších můžu na Tchaj-wanu a třetí jméno vám bude určitě povědomé, protože se jedná o dosavadního ředitele HTC. Ze začátku společnost vyráběla notebooky. Poté se však díky paní Wangové rozhodli přeorientovat na chytré telefony.

Hlavním cílem však bylo přinést na trh kombinaci mobilního telefonu a osobního asistenta. Projekt však nebyl úspěšný a spotřeboval velké množství kapitálu. Tehdy byla společnost blízko zkrachování, avšak díky bohatství paní Wangové se tak nestalo. První úspěch v oboru telefonů nastal až v roce 2000, kdy se HTC dohodlo na vývoji produktů pro jiné značky. První vlaštovkou byl tehdejší Compaq s PDA iPAQ.

htc_history_01 63835_2b9e5e4fbd
Zakladatelé HTC – Cher Wang, HT Cho a Peter Chou a jedno z prvních PDA vyrobené společností HTC

Zlatá éra Windows Mobile

V roce 2002 vyrobilo HTC svůj první telefon s Windows Mobile už pod svoji značkou. Tím bylo HTC Wallaby alias  O2 XDA. Tento model tehdy přišel s 400MHz procesorem, 64MB RAM a QVGA displejem. XDA se dočkalo také dalších nástupců a podle něho tenkrát vzniklo také dnes slavné fórum xda-developers.

Pro společnost HTC byly tyto modely významné hlavně z důvodu přilákání pozornosti velkých operátorů – například AT&T, T-Mobile, Verizon Wireless, Sprint a O2. Pro ty vyráběli ve velkém upravení modely, které měly u každého operátora většinou jiný název a ani se nechlubily značkou HTC.

Příkladem toho může být mobil HTC Wizard 200 z roku 2005, který se prodával pod názvy i-mate K-Jam , O2 Xda Mini Pro, Orange SPV M3000, Qtek 9100 (Evropa) a T-Mobile MDA. Stále šlo však o stejný telefon pouze s minimální úpravou. Téhož roku vyrobila společnost také jedno z prvních zařízení s podporou 3G a Windows Mobile.

Až v roce 2006 se začala posilovat značka HTC a modely přicházely již i pod tímto názvem. Úspěšnou řadu začala tchajvanská společnost v roce 2007 modelem HTC Touch, jako reakce na první iPhone. Model Touch tehdy přišel s nadstavbou TouchFLO uzpůsobenou na ovládání dotyky nikoliv stylusem.

18 HTC-Touch-FLO-
HTC Wizard a HTC Touch

Z řady Touch se pak rozhodně staly populární modely Touch Diamond, díky svému unikátnímu designu, dále obdobný model jen s QWERTY klávesnicí – Touch Pro a také Touch HD. Legendou se poté stal jeho nástupce – model HTC HD2, který jako jeden z prvních přinesl po iPhonu multitouch a také velmi slušnou výbavu. Na tomto telefonu se podařilo rozběhnout snad všechny operační systémy (kromě iOS samozřejmě). Jako příklad uvedu Windows Phone 7, Android v různých verzích, MeeGo a třeba i desktopové Ubuntu.

Začínáme s Androidem…

V roce 2008 přišel úplně první telefon s operačním systémem Android – HTC Dream, prodávaný pod názvem T-Mobile G1. O rok později byla představena nadstavba HTC Sense, se kterou se setkáváme dodnes. Významným telefonem byl zajisté první Nexus od Googlu, který vyrábělo právě HTC.

Model Desire s obdobnou výbavou byl v roce 2010 vlajkovou lodíí výrobce a začal dnes již velmi rozšířenou řadu dalších telefonů, se kterými sdílí již jen název. Téhož roku jsme se také dočkali prvního 4G telefonu pro USA – HTC Evo 4G.

746px-T-Mobile_G1_launch_event_2 htcdesirehed033020102
T-Mobile G1 a HTC Desire

Mimo Android se společnost nadále věnovala i konkurenční platformě od Microsoftu, která zažila restart v podobě Windows Phone 7. Na podzim 2010 jsme se dočkali nástupce populárních modelů HD2 či Touch Pro. Modely HD7 a Pro 7 však nikdy nebyly díky své platformě tak úspěšné a HTC přesunulo své snažení především na Android. Roku 2011 přišel jeden z prvních dvoujádrových telefonů – HTC Sensation. O rok později již čtyřjádro v modelu HTC One X.

Současnost

Dnes HTC nadále vyrábí telefony a párkrát se pokusilo vstoupit i na trh tabletů, bohužel bez většího úspěchu. Finanční situace společnosti není v posledních letech úplně ideální a vloni začala restrukturalizace se zaměřením na vlajkovou loď HTC One. V současnosti čekáme na nástupce tohoto modelu, jež bude představen 25. března. Od roku 2011 klesla hodnota akcií firmy o 90 procent.

Celkové příjmy tchajvanské firmy za poslední rok činí 9,84 miliard dolarů, z čehož čistý zisk má hodnotu 603 milionů dolarů. Celkový vlastní kapitál činí 2,76 miliardy dolarů. Počet zaměstnanců je k minulému roku 16,8 tisíc. Společnost nyní sídlí ve městě Nová Tchaj-pej na Tchaj-wanu.

 DSC_0196 DSC_0054
Současné produkty – HTC One Max a HTC One mini

Odkud se vzal název?

Na rozdíl od ostatních společnost má název HTC poměrně jasné vysvětlení. Jedná se o zkratku pro High Tech Computer Corporation.

HTC 3D Logo

 

Zdroje: nytimes.com, htc.com, en.wikipedia.org, phonearena.com

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit